першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Євген ЗЕЛІНСЬКИЙ: “Свято на цвинтарі правосуддя”.

додано: 05-10-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1002289214.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Зранку 2 жовтня на Хрещатику 42 біля приміщення Старокиївського місцевого суду було доволі велелюдно, бо мало нарешті розпочатися попереднє слухання справи керівників та членів УНА-УНСО, що звинувачуються у “організації масових безпорядків” у Києві 9 березня 2001 року. Суд не відбувся, його було відкладено на невизначений термін, бо зал площею у 40 квадратних метрів ніяк не міг вмістити навіть безпосередніх учасників слухань, не кажучи вже про родичів обвинувачуваних та пресу. Скупі повідомлення про це, з коментарями чи без, у той же день передали інформагенції і навіть деякі телеканали.

Але було там і щось таке, що, як на мене, суттєво переважало формальну інформаційну суть події і що аж ніяк не могло бути адекватно передане у форматі стандартних повідомлень та репортажів.

У той день у такій серйозній і похмурій установі панувала невластива для неї атмосфера справжнього свята. Незважаючи на дуже серйозні й правильні плакати та гасла з одного боку і турнікети з численною міліцейською охороною на всьому шляху до залу судових засідань, цей урочистий дух переважав. Міліціянти в нових синіх одностроях були трохи розгублені, але винятково коректні й доброзичливі, дехто навіть посміхався. Їхні безпосередні начальники та представники від СБУ робили якусь свою справу, але це теж нагадувало трохи запопадливу, але доброзичливу метушню організаторів урочистостей, які щиро бажають, щоб усе пройшло якнайкраще.

Справжній епіцентр свята був у клітці та біля неї. Навіть кинуті кимось з дівчат червоні квіти не виглядали патетично. Була дуже нормальна людська радість від зустрічі, позачергового побачення з рідними, друзями, коханими. Просили принести якісь потрібні у тюрмі речі, якісь конкретні джинси і водночас відповідали на питання журналістів. Охорона не перешкоджала спілкуванню, усі ж бо знали, що у тому залі не було злочинців. Рівень довіри і пошани до ув’язнених, саме довіри, а не службової недбалості, був такий, що за потреби легко можна було передати до клітки п’ять гранат і пару пістолів. Ніхто всерйоз не висував претензій до судді Волика з приводу того, що відбувалося, всі ж розуміли, що він у цій ситуації менш за все винен. Доволі дивно виглядали хіба що представники обвинувачення: двоє молодесеньких учорашніх випускників, хлопець та дівчина, на чолі зі своїм, як він сказав, начальником, теж до непристойності молодим з огляду на свій високий чин радника юстиції, себто підполковника. Не уявляю, що б вони змогли зробити на справжньому (нормальному, цивілізованому) суді присяжних з огляду на те, що їхнім опонентом був би перший Генеральний прокурор незалежної України Віктор Шишкін і не він один.

А поки що це дивне людське свято у геть не пристосованому для цього приміщенні тривало. І стояв серед того галасу двометровий красень Ігор Мазур, тримав крізь грати руки своєї коханої і напевно нічого крім неї не бачив і не чув. А поряд, один з кращих наших фоторепортерів, Сашко Чекменьов, теж дуже красивий у своїй хижій професійності, вицілював і знімав, вицілював і знімав...

У той день мені дійсно пощастило. Я побував у дивному театрі де вирували найсправжнісінькі людські почуття і пристрасті і навіть сам грав там якусь малесеньку роль. Абсурдність ситуації була надто великою а поєднання сумних і страшних реалій з тією атмосферою високої чи то драми, чи комедії, коли майже неможливо розрізнити гру й дійсність, було настільки тісним і органічним, що на мить здалося: ось-ось, як і годиться у справжньому театрі, на сцені нарешті з’явиться якийсь бовдур, бовкне щось смішне, на кшталт “Кучма здох!” і усі присутні, із суддею, прокурорами і міліцейськими полковниками включно радісно посунуть на Хрещатик пити пиво.

додано: 05-10-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1002289214.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua