першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

: Олександр Мороз: “Одну людину я точно “совістю нації” не назву..

додано: 27-11-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1006870882.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Наталія Балюк. Минув майже рік від початку “касетного скандалу”. На сьогодні виглядає так, що від нього багато хто виграв, але не ви...

Олександр Мороз. В Україні немає правових умов для розв’язання політичних конфліктів. Створення цих умов блокує сам Президент. Йдеться про конкретні речі: закон про спеціальні слідчі комісії, який кілька разів Президент ветував, закон про спеціального прокурора і спеціального слідчого, процедуру імпічменту. Тим самим Президент ще раз підтверджує, що все те, що задокументовано на плівках Мельниченка, - правда. До речі, суспільство не сумнівається в їхній правдивості. Прикро лише, що при наявності абсолютно доказових речей, маємо таку невтішну ситуацію. Щодо того - програв я чи ні. Не програла держава, не програло суспільство, а отже, не програв і я. Вдалося зберегти Конституцію, звільнити найбільш одіозних посадовців, прорвати інформаційну блокаду і показати світові, що відбувається сьогодні в Україні. І це стане одним із факторів, які призведуть до зміни ситуації. Це загальна відповідь, а якщо конкретніше… Після мого виступу 28 листопада я ніде не оприлюднював ніякі матеріали. Вважаю, це - не моя справа. Є парламентська слідча комісія, у неї достатньо матеріалів, які прокуратура визнає державною таємницею (тим самим підтверджуючи автентичність записів). Їдучи сюди, я розмовляв телефоном з Мельниченком і знаю, що він пройшов перевірку на детекторі брехні і має переконливі докази правдивості своїх свідчень. Фактично завершено і технічну експертизу касет, яка не залишає сумнівів, що задокументовані записи, у тому числі й ті, які стосуються Гонгадзе, - правдиві. Думаю, будуть ще кроки і з боку комісії, і з боку Мельниченка, і справу вдасться довести до кінця. Я не вважаю, що вона програна чи забута.

Тетяна Вергелес. А хто перевіряв Мельниченка на детекторі брехні?

Олександр Мороз. Я так зрозумів, що в Америці для цього є офіційна структура. Зараз точно не скажу. Здається, Федеральне бюро розслідувань.

Наталія Балюк. І тим не менше, те, що ви сказали, непереконлива риторика. Вдалося, мовляв, зберегти Конституцію, зняти кілька одіозних фігур – це, скажемо так, не дуже переконливі здобутки. Влада опанувала ситуацію і по суті вийшла сильнішою за вас, за опозицію. Виходить, ви не такий сильний політик, який зумів би підняти, запалити суспільство?

Олександр Мороз. Якщо через рік, після того як я виступив з парламентської трибуни, ви ставите мені таке запитання, то, очевидно, я таки недаремно виступив. Але воно повинно бути не до мене, а до суспільної моралі, до всіх тих, хто виконує свою місію у пресі, у політиці, у виконавчій владі - треба, щоб кожен брав на себе відповідальність. Не всі відгукнулися так, як, здавалося б, мало бути. Постає запитання: Мороз повинен звільнити Кучму чи ця справа стосується усіх політиків, у тому числі і депутатів, яких обрали тут, на Львівщині? Адже принципову позицію фактично зайняв лише Тарас Чорновіл. У деяких моментах принципово поводився Тарас Стецьків, в окремих випадках – Ігор Юхновський. А решта були угодовцями. Невже вони виражають волю ваших земляків, виборців? Якби усі політичні партії діяли у напрямі зміни системи влади, то, очевидно, Кучма не втримався б у нинішній ситуації.

Галина Терещук, радіо “Свобода”. Чи не здається вам, що ваша команда, ваше оточення інтелектуально не були готові вас підтримати? Ви залишаєтеся лідером, а команда до вас не дотягує.

Олександр Мороз. До моєї заяви ніхто не був готовий. Лише за десять хвилин до виходу на парламентську трибуну я сказав колегам про свої наміри, розуміючи, що інакше цього виходу може і не бути. Щодо інтелекту, то не можу сказати, що у керівництві Соцпартії, в активі на місцях люди недостатньо підготовлені.

Олег Стецишин, “Експрес”. Як ви оцінюєте той факт, що справу Гонгадзе, по суті, здали в архів?

Олександр Мороз. Повинні бути відповіді на запитання: хто дав доручення організувати зникнення Гонгадзе? Чому? Хто був виконавцем злочинного замовлення? Справу буде доведено до кінця, винних буде покарано.
Наталія Балюк. Складається таке враження, що український народ пробачив Кучмі.

Олександр Мороз. Ніхто нічого не пробачив. Інша справа, що є багато людей, яким байдуже, що діється у державі.

Микола Савельєв, газета “Незалежність”. Який аргумент переконав вас, що плівки, котрі передав вам Мельниченко, - це не фальсифікація і не провокація?

Олександр Мороз. Я спершу відмовлявся від зустрічі, оскільки мені кілька разів доводилося стикатися з такого роду провокаціями. Але коли мій співрозмовник сказав, що справа стосується Гонгадзе, все-таки вирішив зустрітися. Після прослуховування записів у мене не виникло сумнівів, що те, про що йшлося, - правда. Але для страховки я попросив принести повний запис дня, в якому містився прослуханий фрагмент. Розкажу вам цікавий випадок. Коли я бігав крос у Кончі-Заспі, де живу у сусідстві з Президентом, то кілька разів зустрічав Кравченка (екс-міністра внутрішніх справ - І.П.) – він бігав зі своїм собакою... справжнім собакою (це уточнення викликало вибух сміху у залі). Ми зустрілися у такому місці, де нікого не було, і не думаю, що пес міг про це комусь розповісти. І я нічого не розповідав, тому що не маю звички говорити зайве. А потім я чую запис на плівці: “А Мороз ожив. Вот встрєчал єго на дорожкє, бєгаєт”. Показовий фрагмент. І коли Кравченко стояв на трибуні Верховної Ради, я його про це запитав. Він побілів і сказав: “У цьому експерти повинні розібратися...”. Але ж експерти не були там, біля озера, де ми зустрічалися! І ще одне: я звернувся до колег у Голландії, і вони, зробивши експертизу плівок, сказали, що не сумніваються в автентичності записів.

Наталія Балюк. Олександре Олександровичу, після “касетного скандалу” багато хто із звичайних людей називав вас “совістю нації”. А кого би ви сьогодні могли назвати “совістю нації”?

Олександр Мороз. Такий персоніфікований поворот у розмові не зовсім коректний, тому що йдеться про живих політиків, яким я можу зашкодити.

Наталія Балюк. Я з вами не згідна: увесь “касетний скандал” персоніфікований.

Олександр Мороз. Це так. В усякому разі одну людину я точно “совістю нації” не назву. Щодо інших, то у когось більше совісті, у когось менше. Багато хто по-іншому розкрився під час подій, пов’язаних із “касетним скандалом”. Були люди, які сміливо йшли на самопожертву, - їх можна вважати “совістю нації”. Я по-іншому побачив, скажімо, Левка Лук’яненка.

Наталія Балюк. А у кому ви розчарувалися після “касетного скандалу”?

Олександр Мороз. Якщо говорити відверто, то я розраховував, що до цієї справи підключаться комуністи. І помилився. Я був розчарований позицією багатьох членів Руху. Ставленням Геннадія Удовенка не розчарувався, знаючи, що він не міг зайняти іншої позиції. Але мене здивувала позиція Юрія Костенка, я її до сьогодні не можу зрозуміти. Як він - молода людина - може бути настільки консервативним у своїх поглядах?!
Раз на раз не випадає, навіть з комуністами

Наталія Балюк. Дивує ваша нещодавня заява - пропозиція до комуністів і до інших опозиційних сил про об’єднання. Ви вже мали досвід “канівської четвірки”. Невже ви політик, який вдруге наступає на ті ж самі граблі?

Олександр Мороз. Мій крок був абсолютно вивіреним. Я звернувся з декларацією про єдність до політичних партій різного спектра, які проявили себе у політичній боротьбі. І мене у цьому випадку не цікавить: вони з правого флангу чи з лівого. Йдеться про інше. Парламент повинен бути, перш за все, органом політичним – він має формуватися на політичній основі. Парламент не повинен бути бізнесово-кримінальним. Тому необхідно об’єднати зусилля і Руху, і комуністів, і соціалістів. Це не об’єднання ідеологічне – це технологічна умова протидії адмінресурсу. Ми не пропонуємо об’єднати комуністів і Рух в одну силу, це, звичайно, неможливо. Ми говоримо: якщо комуністи мають можливість взяти за списками вісімдесят місць, давайте домовимося, щоб ці місця були передбачені. Якщо Рух може взяти 10 відсотків, давайте запишемо ці 10 відсотків. Дамо змогу йому ж боротися за місця у певних мажоритарних округах. Інакше станеться те, що планує влада: взяти 200 місць у мажоритарних округах і 150 за партійними списками. Як це робитиметься, вам не треба розповідати, ви пройшли референдум.

Юрій Кужелюк, політолог. Ми десять років говорили про необхідність об’єднання всіх і вся. Це виглядає або як романтизм, або як рекламна акція. Ви увесь час апелюєте до комуністів. Чи не здається вам, що їх абсолютно задовольняє та ситуація, яка є сьогодні в Україні в цілому і у парламенті зокрема?

Олександр Мороз. Я ніколи не апелював до об’єднання Компартії з Соціалістичною партією. Коли я говорив про об’єднання лівих, то спирався на думку про те, що таке об’єднання може бути лише організаційним. Все інше – це риторика, і не більше. Ще на початках мова заходила, але не про об’єднання Комуністичної і Соціалістичної партій, а про створення на їх основі іншої партії. Комуністи відмовилися. Сьогодні, після виборчої кампанії 98-го року, президентської виборчої кампанії, справи Гонгадзе навіть постановка питання про об’єднання з комуністами неможлива. Очевидно, керівництво Компартії задовольняє сьогоднішня ситуація у політикумі і те місце, яке займають у цьому політикумі комуністи. Можна сказати, що керівництво Компартії фактично є своєрідним політичним резервом для Адміністрації Президента, для влади.

Микола Савельєв. Повернімося до часів “канівської четвірки”. Хотілося б почути ваш нинішній аналіз тодішньої ситуації. Тоді теж було ситуативне об’єднання. Якось Щука з Раком ще б домовилися, але Лебідь захотів бути головою РНБО (Ради національної безпеки та оборони України – І.П.). Чи сьогодні ваше об’єднання з комуністами або “Форумом національного порятунку” не стало б для вас “канівською четвіркою – 2”?

Олександр Мороз. Соцпартія не може об’єднатися з блоком Тимошенко, про це я говорив з самого початку, у тому числі і Юлії Володимирівні. А на запитання про можливість об’єднання з комуністами я вже відповідав.

Микола Савельєв. А щодо статусу Вітренко?

Олександр Мороз. Вітренко, очевидно, зараз знову буде потрібна владі. Треба ж знайти “друзів народу”, які говоритимуть про Мороза так, як потрібно владі. Тому, думаю, Вітренко створять блок, можливо, навіть з тими, хто був її заклятим ворогом.

Тарас Батенко. Ви виступили з ідеєю широкого антирежимного фронту на виборах, а в результаті залишилися наодинці. Мабуть, крім вас, як ви кажете, головної опозиційної сили, є ще якісь політичні блоки і сили, які можна розглядати не як кадровий резерв Адміністрації Президента?

Олександр Мороз. Настав такий час, коли виникла потреба у зміні політичних еліт в Україні. Деякі блоки, які створюються сьогодні, можуть бути рушійною силою у цьому процесі: маю на увазі, передовсім блоки Ющенка і Тимошенко. Але за однієї умови: якщо вони не принесуть у новий період вади періодів попередніх, коли у лідерів хребет був настільки гнучкий, що не можна було зрозуміти, чи він взагалі існує. Відверто скажу, Віктор Ющенко обперся на ті політичні структури, які себе ніяк не заявляли як незалежні від влади. Тому сподіватися, що різко щось зміниться, навряд чи можна. Однак я хотів би побажати Ющенкові успіхів у його справі. Врешті-решт, якщо він не вибрав би собі у політичні партнери тих людей чи ті структури, які він вибрав, вони пішли б у небуття. Можливо, наміри Ющенка дадуть змогу створити національно-демократичну, а у перспективі, може, навіть опозиційну силу. Здавати позиції раз по раз не можна.
Роман Чайка, радіо “Ініціатива”. За словами Кучми, блок Ющенка, блок Мороза, блок Тимошенко не відрізнятимуться за ідеологічною платформою. Як ви прокоментуєте цю заяву?

Олександр Мороз. Мене тішить, що Президент вивчив нашу програму, оскільки інші ще не були опубліковані. Тішить також, що й інші партії братимуть такі ж гасла, відстоюватимуть такі ж позиції, і, очевидно, за рекомендацією Президента. Це, звичайно, жарт, можливо, не зовсім доречний. Наші гасла прагматичні, лаконічні і стосуються конкретних інтересів конкретної людини.
Блоками можна і заблокувати

Тарас Базюк, “Інтерфакс-Україна”, Українська служба Бі-бі-сі. Якими є ваші прогнози щодо майбутніх виборів?

Олександр Мороз. Сьогодні, думаю, ще ніхто не скаже, як проходитимуть вибори. Але я і мої прибічники ставимо собі за мету до їх початку максимально розгойдати адмінресурс. Щодо Соціалістичної партії, то для неї подолати чотиривідсотковий бар’єр – не проблема. Однак не це сьогодні головне. Ми повинні переконати наших сусідів і зліва, і справа, що найважливіше завдання – зміна системи влади, інакше ми усі приречені. Якщо ж вдасться розгойдати адмінресурс, буде зовсім інший сценарій.

Роман Чайка. Чому ви не хочете здобувати голоси в Галичині? Вони вам не потрібні?

Олександр Мороз. Я поважаю виборців-галичан. Коли зустрічаюся з ними на Львівщині, то бачу, що це цілком наші люди – за переконаннями, за розумінням ситуації. Тільки тут, “на клумбі”, зустрів опонентів, яким, очевидно, вже нічого не можна пояснити. Тому я і не збираюся вести з ними дискусію.

Наталія Балюк. Пригадала вашу емоційну фразу про “стадо баранів”, яку ви сказали після президентських виборів. Ви і досі переконані, що українські виборці – це стадо баранів, чи ваші слова були лише вибухом емоцій?

Олександр Мороз. Я ніколи у прямому контексті не говорив про людей, що вони стадо баранів. Я казав, що у деяких регіонах виборці пішли, як стадо за козлом на бойню.

Наталія Балюк. Нині активно створюються блоки, поступово вони персоніфікуються. Чи буде створено блок Олександра Мороза? Персоніфікація блоків свідчить про те, що їхні лідери, очевидно, - потенційні кандидати на президентські вибори. Чи братимете ви участь у наступних виборах президента?

Олександр Мороз. Блокування, консолідація політичних структур – відповідь на потребу суспільства: люди орієнтуються на об’єднання різних політичних партій. Але утворилося так багато блоків, що це може призвести до протилежного результату. Я не готовий сьогодні сказати, чи буде блок Мороза. Може, це буде щось інше. Думаю, зможу дати відповідь приблизно через місяць. Щодо президентських виборів, ще раз хочу наголосити: я ставлю собі за мету зміну системи влади. Чи братиме участь у перегонах Мороз – не має ніякого значення.

Тетяна Вергелес. Якщо взяти минулі президентські вибори, вам не було рівного конкурента, якого б боявся Кучма. Коли б президентські вибори відбувалися завтра, у вас ці конкуренти були б - і не один. Чи це не програш?

Олександр Мороз. Я вважаю, це виграш. Зверніть увагу, ще два роки тому, як ви сказали, не було конкурентів у Кучми і в мене. А тепер вони є – значить, люди ростуть, і це добре.

Андрій Скоп, “Львівська хвиля”. Як ви прокоментуєте ситуацію стосовно прийняття Земельного кодексу?

Олександр Мороз. Я вважаю, ця велика афера у сесійному залі має кілька аспектів. По-перше, було продемонстровано, що Президент може підписати навіть те, за що не голосували у сесійному залі, аби тільки догодити тим, хто вимагав прийняття саме такого, а не іншого Земельного кодексу. По-друге, якщо цей кодекс буде введено в дію, то з землею станеться те ж саме, що і з фабриками, заводами, енергосистемами. Те, що робиться у нас, - це курс на розпорошення господарства, шлях, протилежний тому, яким рухається світ. Сьогодні використовують абсолютно дитячі аргументи. Кажуть: тепер, мовляв, можна буде дати землю під заставу і отримати кредит. Але через рік ця земля опиниться у власності банку, а уставний капітал його в основному тримає зарубіжний хазяїн. І немає на те ради. Але ні: лізуть, як кролик удаву у пащу.

Аскольд Єрьомін. Якою є ваша оцінка діяльності Кінаха на посту прем’єра?

Олександр Мороз. Справа у тім, що за такої системи влади наші уряди і наші прем’єри нічого не можуть вирішувати. Кінах діє адекватно до ситуації. Як на мене, він проходить хорошу школу, а як складатиме іспити, побачимо. Кінах продемонстрував, що має голову на плечах, і вже тим самим накликав на себе певну загрозу - бо в Україні такого не може бути. Поїхав в Америку і говорив без папірця – жах. У нас якщо ти можеш говорити і можеш відстоювати свою думку – це вже небезпека для влади. Чому Мороз небезпечний для влади? Тому що у мене немає ні дач, ні банківських рахунків, ні машин – мене немає за що взяти. А з усіма простіше – на них є досьє.

Наталія Балюк. І все-таки, яким може бути політичне майбутнє Кінаха?

Олександр Мороз. Гадаю, непоганим, принаймні сьогодні.

Наталія Балюк. Він може очолити якийсь блок?

Олександр Мороз. Не думаю, що дійде до блоку: навряд чи зараз Кінах ризикне встрянути у політичну боротьбу, і навряд чи Президент дозволить йому це. У нас же конкуренція теж з дозволу. Гадаю, Кінах не братиме участі у виборчій кампанії – йому це не потрібно.

Зоряна Іленко, “Поступ”, “Український фінансовий сервер”. Мене цікавить ваше ставлення до перспектив входження України у Європейський Союз.

Олександр Мороз. Це настільки віддалена перспектива, особливо при нинішній зовнішній і внутрішній політиці, що розглядати її зараз немає сенсу. Нас там ніхто не чекає, тим більше такими, якими ми сьогодні є.

Тетяна Вергелес. Віднедавна “Демсоюз” очолює Володимир Горбулін. Це подають так, ніби Горбулін мало не вижив Волкова з партії. Але це радше продумана гра з розрахунком на те, щоб завоювати певний електорат. Як ви розцінюєте повернення у політику Горбуліна?

Олександр Мороз. Гадаю, це був хід насамперед з боку Президента. Для того, щоб можна було використати колосальні, у тому числі й фінансові ресурси, які контролює “Демсоюз”.

Наталія Балюк. Можливо, різкий поворот у розмові, але як ви прокоментуєте результат футбольного матчу між збірними Німеччини та України?

Олександр Мороз. Дуже коротко: це закономірний результат. На двох комерційних структурах не може бути сильного футболу. Чому ми беремо у київське “Динамо” легіонерів з країн, де немає у школі уроків футболу?

додано: 27-11-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1006870882.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua