першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Наталія ЛЕБІДЬ: “Знову майдан, знову міліція, знову суди...”

додано: 13-12-2001 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1008253446.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Україна Молода

Кінець "малих архітектурних форм".

Спочатку було... ні, не слово, а наметове містечко. Воно проіснувало на майдані Незалежності трохи більше доби, про що вже повідомляла "УМ". Протестанти мали намір протриматися бодай до 15 грудня - річниці початку майданної акції "Україна без Кучми", для відзначення якої на місці "бойової слави" мали зібратися численні "безкучмісти" зразка "касетного скандалу" 2000 року.

Однак уже позавчора вранці до імпровізованої "Фортеці свободи" завітали представники київської влади (зокрема, управління з благоустрою) і зажадали від наметових мешканців або дозволу на проведення акції, або її припинення.

Як відомо, ще з часу зимових акцій минулого року появу наметів на вулицях влада трактує як встановлення малих архітектурних форм без узгодження з відповідними інстанціями. Отже, для роздумів над проблемами архітектури активістам акції було відведено Печерським районним відділом благоустрою термін до четвертої, а Київським міським – до п`ятої години вечора. Але за 5 хвилин до четвертої на майдан приїхала міліція і, пошматувавши намети, в яких сиділи хлопці та дівчата (зокрема, Тетяна Чорновіл, прес-секретар ув'язненого в СІЗО СБУ лідера УНА-УНСО Андрія Шкіля), "пов'язала" шістьох активістів та відбула у напрямку Печерського районного управління МВС.


Суворий, але Справедливий.

За годину в згаданому управлінні кореспондента "УМ" прийняв особисто начальник Печерського відділення міліції Справедливий Олександр Павлович, який всіляко демонстрував готовність співпрацювати з пресою і бажання відповідати своєму красномовному прізвищу. Молодь, стурбовану станом прав людини на Україні, затримали за статтею 185, пункт 1, Адміністративного кодексу, яка передбачає за "порушення порядку проведення громадських акцій" санкцію у вигляді штрафу або адмінарешт терміном до 15 діб, роз`яснював пан Справедливий. Ніч з 11 на 12 грудня порушники Адміністративного кодексу змушені провести у відділку, оскільки, за словами пана Справедливого, вони не мають документів, отже, їхню особу встановити складно, і через це відпустити затриманих до суду неможливо. Чи відомі міліції прізвища затриманих, Олександр Справедливий відповісти категорично відмовився. Натомість запевняв кореспондента "УМ", що ніякі протиправні методи слідства до п`яти хлопців і однієї дівчини (Тетяни Чорновіл) застосовуватися не будуть. "Ми ж не кати які-небудь, ми ж розуміємо, що це - наша молодь, наш генофонд", - говорив начальник печерської міліції про можливе побиття людей в стінах райвідділу. На запитання, чи вимагав "генофонд" адвоката, Справедливий зауважив, що при розгляді справ адміністративного характеру присутність адвоката необов`язкова.

"Необов`язкова, але бажана", - додає адвокат Тетяни Чорновіл Тетяна Монтян, яка так і не побачила свою підопічну, що є порушенням 29 статті Конституції України, згідно з якою кожен громадянин "з моменту затримання" має право "захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника". Втім, не лише одна Тетяна Монтян так і не переступила поріг Печерського райвідділу. Як тільки кореспондентка "УМ" залишила його приміщення ("Заходьте ще!" - кричав навздогін пан Справедливий), всі входи й виходи були наглухо зачинені.


"Остання барикада" міліції.

Численні відвідувачі і навіть "свої", працівники міліції, даремно гатили в двері - вони так не перед ким і не відчинилися. Люб`язність і толерантність Олександра Справедливого не пройшла випробовування новим припливом журналістів, серед яких був, зокрема, заступник редактора тижневика "ПіК" Орест Сохар.

Він перед ясні очі пана Справедливого не був допущений.

Так само, як не удостоївся подібної честі і народний депутат Верховної Ради Микола Кульчинський (фракція Народного руху України). Перед його обличчям були зачинені двері, і тому запитання пана Миколи до працівників міліції - чи знайомі вони із законом "Про статус народного депутата" - можна вважати риторичним. Кульчинського також відштовхнули і від карети швидкої допомоги, яка несподівано приїхала за одним із затриманих учасників акції - Володимиром Лесиком. З`ясувати, чому хлопець після години-двох перебування в міліції почав погано почуватися, не вдалося.

Цікаво, чи відреагує у якийсь спосіб депутатський корпус на подібну наругу над статусом і правами своїх представників, чи вкотре зробить вигляд, що не помічає, чим насправді є особиста недоторканність народних обранців, котру по-своєму може трактувати будь-який, навіть наймолодший чин міліції?

І ще виникає одне питання, яке авторка цих рядків залюбки поставила б міністру внутрішніх справ Смирнову. Де в законі про міліцію обумовлюється така ситуація, коли приміщення районного відділу МВС зачиняється зсередини і правоохоронці не реагують на будь-які заклики впустити людей і вислухати їх, що лунають із вулиці? Ввечері 11 грудня злочинцям можна спокійно було грабувати, гвалтувати, вбивати перехожих перед самісінськими стінами Печерського райвідділу, оскільки на розпачливі крики жертв ніхто, мабуть, не відреагував би. Так само, як ніхто не відреагував на заклики, телефонні дзвінки від батьків затриманих, народного депутата, адвоката, журналістів, які вимагали єдиного, - поважати закон, дотримуватися його.


Далі буде?

У вівторковому номері "УМ" писала про права людини в Україні, про те, чи існують вони насправді. Як переконалася на власному досвіді кореспондентка газети, за свіжими прикладами реального стану речей далеко ходити не треба.


Лише до найближчого відділку міліції.

Учора вранці шістьох поборників прав людини, затриманих за "адміністративною" статтею на майдані Незалежності, судили в Печерському місцевому суді. Вирок - попередження, обійшлося навіть без штрафів. Усе, майже як рік тому. Сніг, мороз, романтика протестів. Хіба що "касетний скандал" уже затих і протестантів - обмаль.

додано: 13-12-2001 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1008253446.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua