першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Леонід КОВАЛЬЧУК: Я залишився на радикальних позиціях!

додано: 18-01-2002 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1011336840.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Леонід Ковальчук нарешті вийшов на свободу! Спала напруга останніх днів, що лишалися до його визволення… Чим він зараз живе, як планує діяти далі? Про все це – у розмові заступника гол. редактора тижневика “Самостійна Україна” Ігоря Пилипчука із видатним правозахисником.

Ігор Пилипчук: Пане Леоніде, коли Ви, нарешті, повернулися додому?
Леонід Ковальчук: Вдома був 16-го пізно увечері.
І.П.: Чому Вас так надовго ще затримали у зоні, адже постанова про Ваше звільнення була прийнята 10-го січня?
Л.К.: Очевидно з огляду на з’їзд “Нашої України”… з тим, щоб зробити неможливим мою присутність на ньому. Затримка в 5 днів – це серйозне порушення кримінально-процесуального закону, я роблю висновок, що 5 днів мене утримували абсолютно незаконно, але це для мене не є дивина, такі випадки вже були на самому початку цієї справи ще в позаминулому році, коли мене без санкції і жодного документу тримали у Лук’янівці.
І.П.: Для Вас там якось змінився режим утримання після 10-го січня?
Л.К.: Певною мірою так. Це виявлялося насамперед у ставленні працівників адміністрації, які чудово усвідомлювали, що вони вже мають справу не з ув’язненим. Я свій статус після 12-го (День українського політв’язня) назвав статусом політичного заручника у них на зоні. Це сприймалося дуже спокійно. У день звільненя була комісія з Вінницької обласної управи держдепартаменту виконання покарань, і вони навіть не знайшли за доцільне зустрічатися зі мною, обійшли стороною, що можна трактувати, як безпосередню участь чиновників цієї установи у моєму затриманні на 5 днів.
І.П.: Вас звільнено на підписку про невиїзд. У чому конкретно обмежені Ваші права?
Л.К.: Це зобов’язує мене з’являтися за викликами слідчих, такі виклики оформляються у вигляді повістки, вони повинні вручатися мені щонайменше за три дні до проведення якихось процесуальних дій у моїй справі. Я не маю права без дозволу слідчого виїхати за межі України, або за межі свого населеного пункту на тривалий час. Я не обмежений у приватному пересуванні.
І.П.: Ваша справа йде на повторне слідство. Хто його буде провадити?
Л.К.: У тексті ухвали Верховного Суду це визначено загальною фразою: “Справу повернути прокурору на нове розслідування”. Очевидно, що це буде передано в Генеральну Прокуратуру, бо моїм адвокатам – Макару, Литвину, Островському, Наталці Ковальчук – опонувала представниця Генеральної Прокуратури Мітіна.
І.П.: Оскільки судова колегія Верховного Суду у кримінальних справах прийняла рішення на Вашу користь, то це вже означає, що існують серйозні претензії до тих слідчих та суддів, які займалися розслідуванням “справи Ковальчука”. Чи сподіваєтеся Ви, що ці люди понесуть бодай якесь покарання?
Л.К.: У ході судового провадження справи, мною і моїми захисниками було заявлено про злочини, скоєні в процесі попереднього слідства. Це, зокрема, грабунок мого захисника Івана Макара… Ми робили також заяви про підробку документів суддею Васильківського народного суду Очківським і заступником прокурора Пагором. Була ще заява про підробки речових доказів експретом, який проводив балістичні експертизу. І найсерйозніше – це зроблена мною заява про замах на моє життя отією групою “орлів”, які затримували мене 9-го серпня позаминулого року. При новому розслідуванні ті заяви, які досі лишалися без уваги, мають бути розглянуті.
І.П.:Як Ви зараз дивитеся на перспективи своєї політичної кар’єри?
Л.К.: З великим оптимізмом. Коли я був у дорозі додому, то отримав повідомлення, що з’їзд виборчого блоку “Наша Україна” назвав мене кандидатом у депутати по мажоритарному округу. Мені трішки прикро, що доведеться десь конкурувати з представниками інших українських національно-орієнтованих політичних сил, але я думаю, що ми знайдемо якесь порозуміння, зокрема, з блоком Юлії Тимошенко, яку я глибоко поважаю як політичного діяча. Сподіваюся, що так само буде знайдено порозуміння і з тими лівими українськими національно-орієнтованими силами, які проводять свою політичну роботу на території Київщини.
І.П.: Як Ви сприймаєте і пояснюєте відчутні позиційні розходження між такими, здавалося б, ідейно близькими блоками як “Наша Україна” та блок Юлії Тимошенко?
Л.К.: Я не бачу особливих проблем у такому розходженні і формальному існуванні двох виборчих блоків. Ми маємо звикати до того, що політики обирають собі політичну нішу навіть за ступенем градації радикальності чи нерадикальності, толерантності до певних проявів нездорового політичного життя з метою поширити здорові прояви і радикального засудження таких проявів.Політичний результат – то є головне. У політиці в таких випадках, як правило, ставлять запитання: кому вигідно?
І.П.: Як Ви сприймаєте факт включення до виборчого списку “Нашої України” таких одіозних постатей як Петро Порошенко та Роман Безсмертний?
Л.К. Відповідаючи на це запитання я буду максимально суб’єктивним. Роман Безсмертний був у числі тих народних депутатів України, які намагалися надати мені допомогу. Він подавав до суду депутатське звернення з клопотанням про звільнення мене з під варти
Щодо Петра Порошенка, то я не впевнений, що на території Київської області прізвище Порошенка асоціюється з існуючим там владним режимом. Зокрема наша Васильківщина чудово розуміє, що Порошенко є відвертим опонентом режиму Засухи. Однозначно стверджувати, що ці особи є одіозними і, так би мовити, людьми Банкової – не можна. Тут є звичайно певні політичні прорахунки і Банкової, але ліпше знати одразу, хто є хто, ніж дізнаватися про це після виборів.
І.П.:Ви у своїй діяльності завжди були досить радикальним політиком. Чому Ви належите до УНР, до партії, яка не є настільки радикальною сьогодні, як деякі інші патріотичні сили. Це партійний патріотизм чи певні переконання ?
Л.К.: Щодо свого політичного радикалізму, то я залишився на тих самих ідеологічних позиціях, на тих самих позиціях вирішення національного питання, щодо державного устрою України, на яких був і десять років тому, і двадцять років тому, і ще раніше. Можливо, розколи в середовищі РУХу позбавили його загальноукраїнського радикального іміджу. Але сама назва РУХ передбачає динаміку. Оцей певний статичний період спокою, відносного спокою звичайно, в РУСі викликаний був президентськими виборами… Я вважаю цей період тільки епізодом в тринадцятилітній історії РУХу. Мусимо пам‘ятати, що свого часу він носив назву “за перестройку”, і діячі УГС, які прийшли в “народний рух за перестройку” перетворили його в українську патріотичну самостійницьку силу. Наявність в сьогоднішньому виборчому блоці “Наша Україна” людей з не зовсім близькими політичними орієнтаціями десь близька до тієї ситуації, яка складалася у 1989-1991 роках, звичайно, з поправкою на час.
І.П.:Ви вже понад добу перебуваєте на волі. Чи контактували з Вами друзі, однодумці, політики?..
Л.К.: Так, я практично не відходжу від телефона – дуже багато дзвінків від тих людей, які всіляко допомагали мені оці останні півтора року. Це люди з різних політичних середовищ.
Я дуже вдячний співробітникам газети “Самостійна Україна”, радіо “Свобода”, вважаю, що саме ці два інформаційні джерела найбільше зробили для розголосу “справи Ковальчука”. Газету “Самостійна Україна” і я, і інші в’язні читали і у тюрмі, і в зоні. “Самостійна Україна” продовжує чудову традицію українського правозахисного руху 70-80-х років, робить сьогодні добру, почесну і святу справу, подаючи правду про політичні репресії в сучасній Україні, не залежно від того, кого вони торкаються – чи то УНА-УНСО, чи то є рухівець Ковальчук, чи то є діячка “Батьківщини” Юлія Тимошенко.
І.П.: Дякую Вам за розмову. Приєднуємося до найкращих привітань та побажань, які Ви вже отримали.
Л.К.: Спасибі Вам за підтримку. Особлива подяка Левку Лук’яненку, який був завжди для мене взірцем, його життєвий приклад дуже підтримував мене там, за гратами.

додано: 18-01-2002 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1011336840.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua