першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Вадим Гончарук: І знову про Чорнобиль

додано: 07-02-2002 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1013068671.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

("ІнтерЕко", Вінниця)

Через п'ятнадцять років після Чорнобильської аварії немає одностайності в оцінках навіть того - скільки ядерного палива (і відповідно, накопичених продуктів распаду) вилетіло з 4-го реактору і скільки залишилось? Оцінки діаметрально протилежні - "майже все залишилось" і "майже все вилетіло".

Тільки зараз друга точку зору прозвучала у весь голос. А я чув її від людей обізнаних давно - вони стверджували, що заміри в реакторі показують, що він є практично пустим. Я не є експертом, але з почутого і прочитаного складалася приблизно така картина.

Значна маса палива у твелах повилітала при другому вибусі реактора у ніч на 26 квітня 1986 р. Перший вибух був від того, що реактор внаслідок конструктивних вад та помилок персоналу на короткий час перейшов у надкритичний стан. Від ланцюгової реакції виділилось
одномоментно дуже багато тепла. Хоча цієї кількості було надто замало для утворення "вогняного шару", як при вибусі атомної бомби, але його вистачило для руйнації багатьох твелів, миттєвого закипання води в трубах та їх розриву.

Реагування водяної пари з розжареним металом викликало утворення великої кількості водню, який разом з кіснем утворив гримучу суміш. Вона і дала другий вибух. Він був настільки потужним, що розніс вщент усю верхню частину реактора, зруйнував стіни і дах 4-го блока. Вибух повикидав назовні багато начиння реактора - твели з ядерним пальним та накопиченими радіоактивними продуктами розпаду, шматки твелів, блоки графіту з внутрішньої укладки. Це було викинуто з реактору на десятки метрів довкола, зокрема на дах 3 та 4 блоків (потім цей дах шуфлями чистили солдати, яких політбюро ЦК КПСС та вся піраміда проміжних начальників прирікла на роль біороботів).

А потім реактор більше тижня горів, і засипання його з гелікоптерів мало що в тому змінило. У реакторі в буквальному сенсі слова відбувався доменний процес. Тільки у ролі кокса був графіт, а замість залізної руди - двуокис урана з твелів:

С+UO2=CO2+U

Металевий уран, який виплавлявся, частково стікав донизу, а частково випаровувався. Разом з летючими продуктами розпаду він усіма вітрами розносився по білому світі, зокрема у формі так званих "гарячих частинок". В результаті, ядерного палива (і продуктів розпаду) в реакторі залишилось мало. За таких обставин шкоду довкіллю причинено майже максимально можливу, а небезпека від залишків палива є меншою порівняно з офіційною версією.

Офіційна точка зору, яка домінувала ці 15 років, стверджувала навпаки - шкода довкіллю є, але більша частина ядерного пального та продуктів розпаду залишається в реакторі і складають значну небезпеку. Відповідно 15 років увага і фінансування концентрувались на об'єкті "Укриття" ("Саркофаг"). Науково-технічним спеціалістам, та чиновникам, які з цього годувались, невигідним було спростування такої картини.

Але нарешті альтернативна точку зору прорвалась на міжнародний рівень. Яка з них є більш істинною, наука встановити може. Але інтереси людей, наближених до цих справ, можуть цьому заважати - на саркофаг пішли мільйони.

Громадськість не може підміняти собою науковців, але громадська увага в цій ситуації може сприяти встановленню істини.

Поруч з питанням "Скільки ж палива залишилось в реакторі?" є актуальним і друге питання - якою ж насправді є шкода довкіллю та здоров'ю людей. Нещодавно в пресі промайнула низка публікацій на тему "кінець Чорнобильських міфів", викликаних доповіддю ООН про наслідки Чорнобиля. Але про це - іншим разом.

Зауважу лише - прикро, що в обох випадках йдуть посилання на дослідження російських або міжнародних експертів, а не українських. І справа тут не тільки в недостатньому фінансуванні української науки. За ці кошти, що мали українські науковці на Чорнобильську проблематику, давно вже можна було дати чіткі відповіді на кілька простих, але важливих питань.

додано: 07-02-2002 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1013068671.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua