першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

Andriyko: Це страшне слово "допуск"

додано: 27-02-2002 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1014814126.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Вільний Форум

А слово дійсно страшне. Запитайте у пана Медведчука, яким чином йому дали допуск на ведення справи Стуса або Литвина. Цікаво, чи почервоніє?
Зауважу, що в період, про який йдеться, мене ще й на світі не було, проте будь-який серйозний та іменитий (ще додам - не зацькований і не заляканий) адвокат із практикою років у 25-40 підтвердить вам те про, що йтиметься нижче.

Що таке "допуск"? У часи "развитого социализма" існувала така собі негласна система додаткового вповноваження захисника на ведення кримінальної справи, в якій вбачалися політичні моменти, наприклад, за звинуваченням в "антирадянській пропаганді" (надалі - "політичні справи"). Можливо, ви пам'ятаєте, що колись адвокати не могла вести самостійної практики. Кожен адвокат мусив мати тісний зв'язок з колегією адвокатури, що виявлялося в його обов'язковій приналежності до тієї чи іншої юридичної консультації та місцевої колегії адвокатів. Ордер на ведення справи видавався главою колегії адвокатів (а не як зараз, коли адвокат носить з собою пачку підписаних ордерів). Так ось, глава колегії не вправі був видати ордер на ведення "політичної справи", якщо Комітет державної безпеки СРСР не видав цьому адвокатові так званий допуск на ведення цих справ. Допуск одержували дві категорії адвокатів: старі й маститі, переважно за клопотанням колегії (КДБ таким чином дбав про забезпечення уявної рівності сторін процесу за рахунок особистих здатностей адвоката) та молоді й недосвідчені за ініціативою самого КДБ (а таким чином КДБ дбав про інтереси державного звинувачення в особливо складних справах). Допуск негласно визначав певні умови, яких адвокат мав дотримуватися, аби його не втратити. Наприклад, відстоювання позиції абсолютної невинуватості підсудного на підставі тих статей Конституції СРСР, де йшлося про свободу думки, однозначно призводило до втрати допуску і, з високою ймовірністю, до виключення з колегії адвокатури. Відомий адвокат Діна Каменська, яка захищала учасників п'ятихвилинної демонстрації на Червоній площі на знак протесту проти вторгнення радянських військ до Чехословаччини 1968 року, втратила допуск саме через свою принципову позицію, зібравши в ході процесу декілька "призів симпатій" - окремих ухвал суду. Більшість адвокатів, які себе поважали, також дотримувалися необхідності виходити перш за все з інтересів клієнта та використовувати всі належні засоби правового захисту із посиланням на свободу думки включно.
Врешті, а що ж дозволялося слухняному адвокату? Виключно намагатися добитися зменшення покарання з використанням пом'якшуючих обставин, тобто вказувати на незвичний стан підсудного в час вчинення "протиправних" дій, схиляти підсудного до "щирого каяття" (чиста перемога радянської репресивної машини), визнання своїх помилок, видачі спільників тощо.
Скажу одне: якщо підняти з архіву справи політичних підзахисних Медведчука, то досить просто побачити, чи він вів справу чесно (вирок, як ви розумієте не залежав не лише від адвоката, а й від суду - виключно від волі партійних органів), чи просто відробляв свій допуск, чи виконував завдання КДБ.
Чесно кажучи, я не вірю в те, що настільки молодий адвокат, як Медведчук міг отримати допуск до такого серйозного політичного процесу, як процес Стуса, без існування певних обставин, що кидали б тінь на його "світлий образ".

додано: 27-02-2002 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1014814126.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua