першановинистаттізахідцентрвостокпівденькримфорум пошукконтакти  

mchno: маніфест / програма українського копілефт-спротиву

додано: 01-03-2002 // // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1015000127.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

"розробки"

<center><h1><b>маніфест / програма українського копілефт-спротиву</b></h1>

дуже альфа <b>0.1</b></center>

україна рухається в бік цивілізованого ринку програмового забезпечення...

спочатку з'явилися цивілізовані програми. за піратськими ліцензіями з практично 100% знижками. так було виховано <em>"стандарт де-факто"</em>. цей етап минув аж надто успішно.

далі взятий таким чином ринок треба якось легалізувати <em>де-юре</em> й отримувати нарешті цивілізовані прибутки. почалася моральна підготовка до переходу від чорного ринку програм до зелено-червоно-синьо-жовтого — гнилий 3.1415926ар, начебто антипіратський, однак якось надто маніакально зосереджений на тому, що <b>треба платити</b>. брати до уваги вільні програми загалом якось не прийнято.

аж ось, після череди тренувальних мілліцейських рейдів, з'явився й цивілізований прецедент. міністерство освіти та науки україни та micro$oft вже провадять програму співпраці, яка передбачає спільними зусиллями перейти в сфері освіти до цивілізованої монополії micro$oft, в якій не буде місця піратським, а також альтернативним, програмам.

за найкращими совковими та пост-совковими традиціями, цивілізування освіти забезпечуватиметься величезним <b>державним</b> замовленням. так вирішили поважні дядьки за допомогою <em>цивілізованих <b>:-$</b> аргументів</em>. тобто, ми як громадяни цивілізованої держави маємо <em>просто сплатити податки <b>:-)</b></em>, а не вирішувати, які програми нам потрібні.

що далі — передбачити неважко. нові цивілізовані контракти на придбання цивілізованих програм. цивілізовані знижки з нагоди свята захоплення ще одного ринку. а найбільше — нескінченний нудний совкуватий 3.1415926ар про генеральні лінії партії, за єдиною нехитрою формулою: <b>не придбати продукт <em>n</em> — це, врешті-решт, <em>некруто</em></b>.

<blockquote><em><b>/*</b></em> вітання виробникам жіночих та модніх журналів, емтівішних та голівудських хітів, а також іншого гівна, без якого сучасна цивілізована людина <em>повинна не могти жити</em> ! <em><b>*/</b></em></blockquote>
тобі подобається така цивілізованість, де для тебе передбачено єдину роль — роль об'єкту чиновницько-бізнесових маніпуляцій ? нам — ні. однак перехідний період — найкраща нагода щось змінити.

<center><em><strong><big>ми оголошуємо копілефт-спротив. приєднуйся !</big></strong></em></center>

ми виходимо з кількох простих речей.

<b>0.</b> якщо вже ми так наполегливо цивілізуємося, то починати треба не з вибору того чи іншого цивілізованого продукту, а з <b>свободи вибору</b>.

кожна людина й кожна установа повинні мати змогу вільно обирати платформу, операційну систему й програми. час усвідомити, що <b>ринкова кон'юнктура не має й не повинна мати нормативного характеру</b>. відповідно, будь-яка політика в галузі інформаційних технологій має орієнтуватися <b>тільки</b> на <em>задачі</em>, які розв'язуються за допомогою цих технологій, а не на <em>продукти</em>, за допомогою яких це робиться. зокрема, ось кілька важливих моментів, які лежать на поверхні:

— наявність тих чи інших комерційних програм або підтримки тих чи
інших комерційних форматів на домашній машині не повинна бути критерієм при працевлаштуванні. це має забезпечити роботодавець. і непогано б оформити це нормативно. звичайно, знайдеться 1025 способів обійти такі норми, але принаймні від нас не так нахабно вимагатимуть файли у форматах вордів, екселів та кваркекспресів.

— документооборот повинен базуватися на відкритих кросплатформенних стандартах. закриті комерційні формати — будь ласка, для внутрішнього вжитку в межах установи.

— будь-які загальноосвітні курси з інформатики повинні навчати <em>роботі з інформацією</em> й давати набір знань, який дозволяв би принаймні не розгубитися, зіткнувшися з <em>будь-якою</em> платформою. і не треба вважати, що це заскладно. знаючи загальні принципи роботи з інформацією, не складно розібратися з набором конкретних дій у конкретній задачі. значно складніше навпаки.

— що стосується побудови загальноосвітніх курсів на базі комерційних програм, то це взагалі треба кваліфікувати як порушення антимонопольного законодавства. комерційним програмам місце на спеціалізованих курсах. <b>освіта не повинна бути інструментом ринкової кон'юнктури</b> — або вже хай <em>офіційно</em> перетворюється на ще одну рекламну лавочку.

— жодних централізованих державних замовлень на комерційні програми не повинно бути.

* по-нульове, ми категорично проти того, щоб з податків, які ми платимо, забезпечувалося придбання глибоко неприємних нам комерційних програм.
* по-перше, ця держава, здається, ще має важливіші проблеми, аніж забезпечити трохи прибутків виробникам цих програм.
* що стосується застосування комерційних програм у спеціалізованих навчальних курсах, це має забезпечувати знову ж таки не держава, а безпосередньо ті, хто зацікавлений у підготовці відповідних спеціалістів.

<b>1.</b> свобода вибору — це чудово, — скаже у відповідь великий натовп людей, — але ж практика вимагає рахуватися з багатьма моментами, яки схиляють вибір в той чи інший бік...

будь ласка ! коротко про те, чому варто переходити на вільні програми.

використання linux та вільних (копілефтових) програм загалом дозволяє вирішувати ті самі задачі зі значно меншими витратами. (наприклад: перехід державних структур південної кореї на linux дозволив заощадити близько 80% коштів порівняно з придбанням micro$oft'івських window$ + офіса.)

загалом, оптимальна стратегія використання вільних програм полягає в тому, щоб заощадити на ліцензіях, але оплатити працю технічних фахівців (виходить дешевше). з комерційними програмами в україні, як правило, виходить навпаки — заплативши за ліцензії, наймати ще й фахівця давить жаба. однак ця модель якось не працює — все одно час від часу виникають ситуації, де без втручання фахівця не обійтися.

якщо для певної задачі ще не створено вільних програм (таких небагато, але вони є), тоді можна подумати й про придбання комерційних. під той-таки linux. але тут порівняння очевидне — краще заплатити тільки за одну-дві комерційні ліцензії на потрібні програми чи на додачу ще й за операційну систему, купу різноманітних інших потрібних програм до неї, плюс потужнішу машину, якої вимагає вся ця радість ?

однак поняття вільних програм означає не стільки ціну, скільки свободу використання. користувачі вільних програм отримують у своє розпорядження такі гнучкі, конфігурабельні й модифіковані засоби для роботи, якими комерційні програми через їхню закритість не можуть бути за означенням. було б кому докласти рук. а є ж !

і маленький висновок у галузі державної політики. вільні програми — це набагато менші витрати й дуже немало додаткових робочих місць. комерційні програми — це відтік українських грошей до країн, у яких потім будемо брати чергові кредити. то кого ж слід підтримати ?

<b>2.</b> вільні програми створюються для вільних людей. тому ми будемо обороняти наші права самі. наш рух має бути ініціативою <b>громадян</b>, а не політиків / чиновників / адміністрацій. співробітництво з ними має носити <b>суто</b> інформаційний характер і в <b>жодному</b> разі не повинно вести до інтеграції з будь-якими їхніми структурами. інакше немає жодного сенсу.

ми (більш-менш) — фахівці з інформаційних технологій, а вони — (більш-менш) фахівці з політикування та адміністрування. якщо ми встановлюємо цивілізовані розклади з використанням програм, то виробляти й постачати рішення в галузі інформаційних технологій маємо ми, а вони — забезпечувати адміністративний бік. будь-яке затісне співробітництво з ними зміцнить те, проти чого ми виступаємо — недолуге порядкування ламерів у галузі інформаційних технологій.

так що не даваймо їм жодного приводу записати нас у свої активи чи вирішити, що вони нас купили. доки ми будемо вестися на дурну ідею про те, що будь-яка наша активність має сенс тільки з-під чийого-небудь <em>"даху"</em>, доти ми лишатимемося не більш ніж матеріалом для їхнього процвітання.

копілефт-спротив має бути повнофункціональним копілефтом — він має давати досвід бути вільним. спротив вільних людей не повинен відтворювати всі дурнуваті норми 3.1415926ару. нехай суспільство з його нормами звикає до тих форм діяльності, які в нас виходять. ми маємо створювати норми, прийнятні для нас, і ніколи не навпаки.

тож якщо ти лінуксоїд — не важить, адмін, студент чи просто людина, що працює на комп'ютері — приєднуйся до копілефт-спротиву !

спробуй схилити свою адміністрацію до переходу на вільні програми. організуй прийди підтримати акцію протесту копілефт-спротиву, поклич своїх друзів, або організуй з ними таку акцію. кинь знайомим лінк на наші матеріали, або роздрукуй та роздай, або поклади якусь інформацію на своєму сайті. це буде твоїм внеском у оборону наших інтересів.

і нарешті — кілька теплих слів для всіх реалістів і знавців життя, хто підтримує нас своїм песимізмом. дякуємо вам, шановні, і бажаємо, щоб якнайшвидше збулася ваша мрія: віза — валіза — каліфорнія, лондон, париж чи ще яка холєра. без вас нам тут буде значно краще. тільки напишіть в анкеті, що ви совки, хронічно не спроможні до захисту власних прав — і ми віримо, що ваші послуги знадобляться яким-небудь спритним політикам чи якомусь нео-ліберально-фашистському режиму.

у вас дуже добре виходять теревені про те, хто й скільки "відкату" отримає з майкро$офтівсько-міносвітніх контрактів, але <em>цивілізовані</em> люди з таких приводів не теревенять за філіжаночкою пива, а судяться. дивна у вас логіка якась — <em>"якщо вони з цього отримують "відкати", значить, немає жодного сенсу обороняти будь-чиї права"</em>.

а вся лажа, між іншим, тримається завдяки не стільки тим, хто її організовує, скільки тим, хто з нею погоджується.

<hr size="1" noshade>

<center>© 20 (2002)</center>

цей маніфест розповсюджується тільки на умовах <b>ліцензії на відкриту публікацію</b> (<em>open publication license</em>) версії <b>1.0 або будь-якої пізнішої</b> (остання версія цієї ліцензії наявна на <A Href="http://www.opencontent.org/openpub/"><A Href="http://www.opencontent.org/openpub/">http://www.opencontent.org/openpub/</A></A> ). змінювати текст не дозволяється. запропонувати зміни / доповнення можна на адресу: mchno@ukrpost.net .
ще матеріали тут:
http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_draft&key=1014919271&first=1014920634&last=1010718752

додано: 01-03-2002 // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1015000127.html
Версія до друку // Редагувати // Стерти

Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) статті, на яку ви посилаєтся.

  ЦІКАВИНКИ :
Завантаження ...Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2017. Архів пітримує Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail: news@maidan.org.ua