Майдан / Статті  

додано: 04-03-2002
Наталія ЛЕБІДЬ: Феміди неправедний гнів падає на голови журналістів і адвокатів
"Україна молода" 2002.03.02

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1015256925.html

Усюди вирує життя, події калейдоскопічно змінюють одна одну, а в стінах кінотеатру "Загреб", де судять унсовців, крутять те саме кіно. "День бабака-2". Зачароване коло відсутності змін. Ось клітка з підсудними, ось преса клацає фотоапаратами, шарудить блокнотами, скрипить ручками. А ось у відчинені двері видно, як "розминається" перед "стартом" суддя, аби стрімко, рвучко увійти в зал, майже наступаючи на п'яти секретарці, яка марафонським кроком йде попереду і наказує: "Всім встати!" Ось звучить Гімн України, який намагається перекрити своїм голосом головуючий Іван Волик, закликаючи конвойну службу навести порядок у залі. Але "караул втомився" і ставиться до подібних наказів індиферентно. Ось, палаючи гнівом, суддя залишає залу засідань на словах "Згинуть наші воріженьки..." І тільки вітер свистить в полах його мантії...

Так було і в останній день зими, 28 лютого. Після двічі оголошеної перерви слухання справи зрештою відклали до понеділка, у зв'язку з відсутністю депутата-адвоката Віктора Шишкіна. "Шишкін вас зневажає, - кип'ятився Волик, звертаючись до Андрія Шкіля. - Він, мабуть, не бажає вас захищати". "Це ваша думка" - зауважив лідер УНА-УНСО, який наполіг на відкладенні судового засідання до початку наступного тижня, коли, як очікується, до складу захисників приєднається Шишкін.

Останнє засідання у "справі 9 березня" супроводжував великий наплив журналістської братії. Відклавши в сторону умовні терези, Іван Волик взяв в руку указку і влаштував працівникам пера справжній лікнеп, тлумачачи начебто існуючі правові норми, згідно з якими преса має брати спеціальний дозвіл на зйомку і фотографування в залі суду, на фіксацію за допомогою диктофона голосів підсудних, які намагаються докричатися до преси через щільні ряди міліціонерів. Не всі, безумовно, можуть похвалитися юридичною підкованістю, але є дві тези, котрі повинні знати всі журналісти, які хочуть висвітлювати будь-який судовий процес. Перша: є положення про верховенство норм Конституції. Друга: Конституція гарантує громадянам відкритий судовий розгляд справи. А "відкритий" означає "гласний", тобто такий, який доводиться до відома громадськості через висвітлення його в ЗМІ. Ніде в Конституції не згадується суддя Волик з його дозволом або забороною проводити зйомку. Якщо конвою, який не давав можливості навіть адвокатам підійти до клітки і записати на диктофон коментар підсудних (на прохання журналістів, які з їхньої відстані гарматного пострілу не те що не чули загратованих співгромадян, а навіть погано їх бачили) ще можна вибачити правову безграмотність, то як її можна пробачити фаховому юристу, судді?

Інструктаж пан Волик проводив двічі - у залі суду, публічно, і в своєму імпровізованому кабінеті, келійно, куди він скликав представників мас-медіа перед початком судового засідання. Виявилося, що пан головуючий незлим тихим словом згадував "цю Лебідь" в присутності колег-журналістів. Виявляється, Іван Волик вважає мене "продажним" журналістом, який пише про тих, "хто їй платить", натякаючи на фігурантів "справи 9 березня". Але, пане суддя, погодьтеся, про вас я пишу не менше, ба навіть більше, ніж скажімо, про Андрія Шкіля - то коли я зможу отримати від вас свої гроші? Ще одним об'єктом гніву української Феміди стала адвокат Тетяна Монтян, яку нещодавно відсторонили від участі процесі, а тепер, як повідомив Волик, прокуратурою міста Києва, персонально - прокурором Гайсинським – прийнято рішення про порушення кримінальної справи проти Тетяни. За статтею 342 нового КПК - "опір працівникам міліції", який чинила Тетяна, просто намагаючись ближче підійти до свого підзахисного, не граючись з міліцією у "зіпсований телефон".

На кого пошле Бог наступного разу?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1015256925.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua