Майдан / Статті  

додано: 18-03-2002
Віктор Ющенко: Ми є самодостатньою політичною силою
Високий Замок <A Href="http://www.wz.lviv.ua">http://www.wz.lv

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1016407168.html

На цей візит чекали...
Віктор Ющенко: «Ми є самодостатньою політичною силою»
Іван ФАРІОН
Тетяна ВЕРГЕЛЕС

Високий Замок http://www.wz.lviv.ua

--------------------------------------------------------------------------------

Лідер блоку “Наша Україна” відвідує Львівщину в рамках передвиборчого туру, який розпочався 12-го і завершиться 24-го березня. А одна з центральних зустрічей відбулася вчора у “Львівській політехніці”.

Незважаючи на суворі пропускні кордони, охочих потрапити сюди виявилося значно більше, ніж самих запрошень. Відтак через “зайців”, які різними правдами-неправдами таки проникли всередину, багатьом авторитетним людям довелося дві години стояти у проходах або ж підпирати стіни найвмістимішої вузівської зали Львова.

Лідер “Нашої України” належно оцінив такий теплий прийом і, окрім традиційної ющенківської галантності, демонстрував аудиторії ще й почуття гумору. А ще виглядав значно відвертішим, ніж ми звикли бачити його у прем’єрські часи. Відчувалося, що кілька місяців виснажливих передвиборчих змагань, жорсткий пресинг опонентів позначилися на його лексиці: у ній було більше прямої мови, навіть сарказму, і менше - натяків.

“До політики у мене алергія, - зазначив колишній керівник українського уряду. - В ній багато цинізму, зате мало духовності. І щоби ця духовність була присутня, ми повинні іти в політику”. Теперішні вибори головний “нашоукраїнець” вважає вирішальним шансом для ренесансу держави, надії на який не справдилися на початку 90-их. На його думку, в разі приходу до влади справжніх патріотів суттєві зрушення на краще в економіці кожен з українців відчув би уже протягом найближчих 12 місяців.

Найголовнішу причину всіх вітчизняних бід Віктор Ющенко бачить у тотальній кризі влади. За його словами, ми так і не спромоглися створити політичної системи, яка б демократизувала суспільство. “Я ніколи не думав, що на одинадцятому році незалежності мені доведеться зіткнутися з тим, що заклеюватимуть лейкопластирем мікрофони, вимикатимуть світло у залі, не даватимуть ефіру на телебаченні”. Віктор Ющенко доволі різко відізвався про недостойні методи боротьби деяких учасників виборчих перегонів, назвавши окремі їх дії формою громадянського збочення.

На запитання про обґрунтованість недавньої заяви народного депутата О.Єльяшкевича про існуючий нібито план нейтралізації впливу “Нашої України” шляхом різноманітних провокацій, Ющенко зробив коротке уточнення. Про цей план, мовляв, треба говорити не в майбутному часі, а в теперішньому, він уже діє...

Що ж стосується ставлення до колишньої соратниці по роботі в уряді – Ю.Тимошенко, то В.Ющенко наголосив, що високо цінує зроблене нею і завжди наголошує на цьому під час всіх своїх зустрічей. Він же доволі скептично поставився до звинувачень на адресу лідера “Батьківщини” в корупції, зазначивши: якщо чотири роки триває судова тяганина, то це багато що означає...

Значне пожвавлення у залі викликала також записка від народного артиста Федора Стригуна: чи маєте ви, Вікторе Андрійовичу, гарантію, що після приходу у парламент вас не зрадять? На це Ющенко відповів, що не виключає появи у своїх рядах якоїсь “падлюки”. Але і через це, за його словами, потрібно пройти, щоб переконатися, хто є хто, і самоочиститися. Взагалі ж, висловлюючись про деяких одіозних фігур у сучасній політиці, голова виборчого блоку “Наша Україна” згадав житейську пораду свого покійного батька, який казав: ”На світі і дурні потрібні. Бо якби їх не було, хто б зрозумів, що ми – мудрі…”

Насамкінець Віктор Ющенко зробив комплімент галицькій столиці за її величезну роль у розбудові держави, назвавши Львів “духовним олігархом”...

Учора у “Готик-холі” Львівського історичного музею Віктор Ющенко дав прес-конференцію. Вона розпочалася з прохання прокоментувати “прокручений” у цю суботу на каналі ICTV документальний фільм (буцімто американського виробництва) про “справу Гонгадзе”. У стрічці усе підводиться до того, що у вбивстві журналіста проглядається “рука Америки” і мимохідь кинуто натяк, що і Ющенко – “проект США”. Віктор Андрійович сам фільму не бачив, але знає про нього з інформації свого штабу. “Судячи із запису, монтувався фільм в Україні, - відповів він. - Мені прикро, що подібного типу матеріали почали часто з’являтися на каналі ICTV, яким керує зять Президента. Я думаю, що це не додає спокою у виборчих перегонах… Я отримав дуже багато жал за те, що я робив на посаді прем’єр-міністра. І все-таки я зберігаю нормальне ставлення до влади і до Президента, тому що українська влада, перш за все, це інститут, який символізує Україну. Якщо я буду опускатися до оцінок Президента, я принижуватиму себе… А щодо натяків, які стосуються моїх зв’язків з Америкою, зокрема того, що виборча кампанія “Нашої України” фінансується за американський кошт, то це можна буде оскаржити в судовому порядку”. Прес-секретар додала, що, згідно з виборчим законодавством, канал ICTV, оприлюднивши невірну інформацію, має надати такий же за обсягом ефірний час для того, щоб її спростувати.

Чи можливе підписання договору про співпрацю після виборів між блоком “Наша Україна” і блоком “За єдину Україну” ? До слова про таке ймовірне партнерство Віктор Андрійович говорив і на з’їзді. Віктор Ющенко відповів, що вирішення цього питання попереду. “Ми є самодостатньою політичною силою”, - додав він і наголосив: “Якщо у блоку влади сьогодні є бажання співпрацювати з нами, то не варто чинити нам перепонів. Політика компромісів вимагає того, щоб у тих чи інших питаннях сторони знаходили порозуміння. Ми напередодні Великого посту. І це той час, коли варто відмовитися від усіх авантюрних кроків, злої, нечесної поведінки у політиці, простити одне одному те, чого простити в інші дні не вистачало сили. Я, зі свого боку, це роблю сьогодні. І хочу закликати до цього моїх колег та інші сили”.

Кореспондент радіо “Свобода” звернулася до Віктора Ющенка: “Чи не видається вам, що нинішній Президент перетворився на тягар для України, з ним не контактують провідні лідери світу. Чи майбутня парламентська фракція “Наша Україна” ставитиме питання про імпічмент Леоніда Кучми? Ви говорите, що влада не компліментарна до вас. Чому Президент, на вашу думку, почав змінювати своє ставлення до вас як до лідера блоку “Наша Україна”. “Ви поставили низку складних питань, - відповів Віктор Андрійович. – З одного боку, я маю відчуття того, що нам не слід шукати шляхів, які ще б більше поглибили проблеми українського суспільства, які б ще більше били по репутації, іміджу України. З іншого боку, я запропонував шлях демократичним силам – формулу консолідації. Це відповідь на всі запитання, які виникають у площині політичних проблем. Тільки за допомогою політичної консолідації можна отримати відповіді на те, як консолідувати Україну, як вирішити проблеми суспільства. Щодо особистих, прямих відповідей на запитання, яке стосується самого Президента, то я би не хотів його коментувати. Зараз головна ціль – вибори 31 березня. Важливо, щоб ми дійсно отримали правдиву демократію”.

Наступне запитання: “Минулого року тисячі людей вийшли на вулиці із закликами “Геть Кучму!” – за Ющенка. Ви знаєте, що досі 16 осіб, по суті, сидять за вас, бо вони усі – учасники наметового містечка. Григорій Омельченко сказав, що “Наша Україна” повинна мати за честь зняти одного зі своїх кандидатів на користь Андрія Шкіля, бо це єдиний шанс для хлопця вийти на волю. І скажіть, будь ласка, що ви думаєте про діяльність Андрія Шкіля?” Віктор Ющенко вважав за потрібне ще раз прокоментувати позицію, якої дотримувався у березні минулого року: “Логіка моєї позиції була такою. Я розумію тих людей, які вийшли на майдан, на вулиці. Я розумію те питання, яке вони ставили – “Хто вбив Гонгадзе?” Я розумію, що вони ставили це питання, влада не давала відповіді, і вони знайшли ту форму, яка була найбільш адекватна щодо дій влади. Вони вийшли на майдан. Але я переконаний, що відповіді на те, хто убив Георгія Гонгадзе, майдан і вулиця не дасть. Я - за публічний, розумний, правовий процес. Тільки у такий спосіб ми можемо йти до правди, якщо нас цікавить правда. Коли мер Києва Омельченко зняв наметове містечко, я перебував в Європі. Я через 10 хвилин в усьому світі поширив інформацію про те, що влада поступила так з людьми, які вийшли на майдан. Я за демократичний шлях вирішення проблем в усьому… Коли б я тоді як прем’єр-міністр зайняв іншу позицію, то сталася б ситуація, з якої б ми роками не вийшли. Ми маємо приклад Абхазії. Там вже нема життя, і вже забулося, з чого все починалося. Тому кажу: стримай свої емоції, вчини заради України. Але по суті питання. Нам треба зробити усе, щоб людей, які безневинно постраждали, звільнили. Але постраждали вони не за мене, а за Україну”. Віктор Ющенко не відкинув можливості розгляду на політичній раді блоку “Наша Україна” питання про заміну “нашоукраїнського” кандидата на Андрія Шкіля.

Відповідаючи на запитання журналіста, Віктор Ющенко висловив припущення, що існує сценарій фальсифікації виборів. “У якій формі це проводитиметься і на якому рівні – це питання залишається відкритим. Головне блокувати цю фальсифікацію, для чого і вжито такий крок як підписання меморандуму “Про чесні і прозорі вибори”. Це є наше бажання публічно співпрацювати з будь-якою силою, аби не допустити глибокої фальсифікації”.

Поцікавилися у Віктора Андрійовича “десятим номером” списку “Нашої України” – Червоненком, який “має ізраїльське громадянство”. “На мій погляд, це чергова спроба, не маючи компромату на мене і на моїх політичних партнерів, вишукувати бруд. Я не хотів би, щоб згадана обставина розігрувалася як антисемітська карта”.

Щодо можливих дебатів В. Ющенка з В. Медведчуком. Відповідь була такою: “Я не проти дебатів. Але за умови, що це будуть теледебати, змагання ідей, а не щось інше на кшталт “Народної платформи” з принизливими для української демократії коментарями. Я не хочу як лідер блоку, який має 25-33 відсотки рейтингу, вести дискусії з партією, для якої є проблема – перейде вона 4-відсотковий бар’єр чи ні. Я кожен день по 16 годин веду дебати з однією метою: продемонструвати, хто ми і чого ми хочемо”.

Журналіст “Високого Замку” повернулася до запитання, яке ставила Віктору Ющенкові 16 липня минулого року під час сходження на Говерлу. “Півроку тому Володимир Чемерис назвав вас “ще однією цеглиною в стіні режиму Кучми”. Тоді, півроку тому, ви це прокоментували, що не вважаєте себе опозиціонером. Натомість люди хочуть вас бачити таким. За півроку ви багато пережили і, можливо, сьогодні дасте іншу відповідь на те, опозиціонер ви чи ні?”. “Хотів би на це відповісти словами Липинського, які приблизно стосуються цієї теми: Українську державу може здійснити наша любов до ближнього, а не ненависть до її ворогів… Шість місяців назад я вийшов із політичним проектом, поставивши питання: ви хочете іншої України? Давайте консолідуємо ті сили, які не звикли сидіти за одним столом, але є правдивими демократичними українськими силами. Тільки-но ми знайдемо формулу консультацій – це буде відповіддю на питання, якою бути Україні. Все решта – емоції. Тому протягом півроку я займаюся тим, чого в останні роки до мне ніхто собі не ставив за завдання. Я зібрав десятки демократичних сил і хочу запросити їх до єдиного столу – творити українське майбутнє. Через консолідацію, через програму, яка “за”, а не “проти” ми знайдемо відповіді на багато запитань”.

Учора ж біля Львівської опери відбулося велелюдне віче.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1016407168.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua