Майдан / Статті  

додано: 25-03-2002
"Україна молода": Моя професія - Вітренко, або Новітня зірка українського ТБ
"Україна молода"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1017083357.html

Моя професія - Вітренко,
або Новітня зірка українського телебачення
"Україна молода", 26 березня

Ми - єдина справжня опозиція.
Наталія Вітренко

Під час виборів найважче, мабуть, витримати масований наступ різноманітної політичної реклами всіх видів, сховатись від якої нiде - агітки лізуть з усіх щілин. Але, безперечно, навіть у цьому безмежному морі всіляких плакатів, листівок, гасел і відеороликів є свої лідери. Не за якістю, а за набридливістю. Скажімо, увімкнути радіо й не почути, що всі справжні комуністи об'єдналися під номером 12 разом з "оновленою" КПУ, а всі, хто пам'ятає себе "у 19 літ", просто повинні голосувати за партію, якій дістався аналогічний номер у виборчому бюлетені, просто неможливо. Відправити листа й при цьому не дізнатися, за кого голосують зв'язківці, може хіба сліпоглухонімий, а купивши в Києві буханець хліба, кожен громадянин виявить, що за можливість його з'їсти має бути вдячний єдиній партії з місцевою пропискою.

Та найагресивніше йде в наступ на потенційних виборців телебачення. Тут уже простір для фантазії безмежний - на одних каналах оголошено "рік соціал-демократії", на інших - ніяк не !
можуть наїстися "Єдою", на третіх не вилазить з екрану хтось із Команди озимого покоління. Хоча останніх можна зрозуміти - вони так довго пролежали під снігом, що тепер відіграються за всі роки "мерзлоти". Мабуть, саме своєю замороженістю "озимі" так розчулили керівництво ICTV, що, всупереч усілякому здоровому глузду, в дебатах на цьому каналі брали участь аж двічі.

Але є у нашого телебачення зірка, яка за популярністю вже, мабуть, перевершила "тьотю Асю" і її "Комет" разом узятих. Бо увімкнути телевізор і хоч один раз за день не побачити там Наталю Вітренко - марне сподівання. Якщо вранці вона щось полум'яно розповідає "жайворонкам" на телеканалі "Ера" в передачі "Доброго ранку, Україно", то ввечері повчає "сов" зі студії "Вікон опівночі" на СТБ чи "Доброї ночі, Україно", на тій самій "Ері". Якщо в програмі Дмитра Кисельова на ICTV вона була вчора, то до Ольги Таукач на УТ-1 завітає сьогодні. При цьому Наталя Михайлівна вкрай ображена на українські мас-медіа, які її ігнорують, гноблять і ображають. Себто не показують - "не можна". Вона ж-бо єдина в нашій країні справжня опозиція - хто ж опозицію на телебачення пускає?! Така ось, мовляв, "інформаційна блокада". Коли хліба немає, і масло мажуть просто на ковбасу.

От і змушені лідерку ПСПУ задовольнятися періодичними виступами з голубого екрану - замість безперервної демонстрації себе, коханої, по всіх вітчизняних (та й інших, мабуть, було б непогано) каналах ТБ. Очевидно, найбільше пані (пардон, товаришку) Наталю задовольнило б шоу "За склом-3. Остання опозиціонерка", - там її транслювали б з ранку до вечора, і навряд чи найпрогресивнішій соціалістці країни забракло б слів для цілодобової промови. Адже нудними тезами партійної програми вона не обмежується. З'являючись на екрані, Вітренко значно частіше використовує ефірний час не для роз'яснення численних внесених нею законопроектів, а для чергового розвінчання її - а з огляду на приналежність телеканалів, з яких лідерка прогресивних соціалістів веде мовлення, - не лише її найстрашніших ворогів.

Першу позицію в її списку поділяють двоє: Олександр Мороз і Міжнародний валютний фонд. Перший, безумовно, жахливіший, але другий у переліку загроз не менш постійний. Ще Наталя Михайлівна твердить, що критикує владу. Але дивна річ: чомусь ця критика завжди розмита, без конкретних звинувачень. Натомість іншу, "не свою" опозицію (за словами Вітренко, "несправжню") вона розтрощує словесним потоком, поряд з яким водоспад Ніагари виглядає тоненькою цівочкою з кухонного крана. Чи не в цьому, випадково, криється така шалена популярність пані Вітренко серед телевізійників? Згадаймо: саме напередодні попередніх виборів їй раптом почали надавати слово всі телеканали, і свої 4 відсотків ПСПУ таки взяла. Звісно, "ворожі елементи" одразу розповсюдили чутки, що тут не обійшлося без допомоги певних владних структур. Мовляв, промови запальної пані відштовхнуть певну частину електорату від невгодних владі морозівських соціалістів і аж надто чисельної в парламенті КПУ. Щось у цьому є, особливо!
якщо врахувати критично точний перехід за "прохідну" межу - 4,04 відсотка. Якби ПСПУ в парламенті була небажана, ці соті зникли б у процесі підрахунків, адже бюлетені так часто визнають недійсними... Проте цього не сталося.

Вітренко провела свою команду під купол ВР, і протягом півроку її телевізійна кар'єра потроху йшла на спад. Аж тут підійшов час президентських виборів, і про телегінічну пані згадали знову. Ще б пак, адже ті 11 відсотків, які їй врешті-решт дісталися, були шматками від рейтингу Петра Симоненка й Олександра Мороза. До речі, їхній основний суперник - Леонід Кучма - до лідерки ПСПУ чомусь перейнявся симпатією, і заявляв, що "вірить у високий рейтинг Наталії Вітренко". Адже "людям набридли всі політики й закономірно, коли в такій ситуації з'являється людина, яка критикує і правих, і лівих, і обіцяє, що завтра буде краще". Після того, як своєю критикою прогресивна соціалістка забезпечила тріумфальну перемогу на виборах діючому главі держави, її зірка на телебаченні знову закотилася. До пори до часу.

Нарешті цей час прийшов ізнову. Цього разу, щоправда, дещо раніше від старту виборчої кампанії. Під час "касетного скандалу" Наталю Михайлівну терміново витягнув із забуття (тобто зі стін позбавленого прямих трансляцій пленарних засідань залу ВР) Вадим Долганов, і в новинах першого державного каналу, а особливо в авторській програмі пана Вадима "7 днів" Вітренко зайняла позицію основного експерта з усіх питань. Які чомусь завжди зводилися до нищівної критики "так званої" опозиції, яка підтримала акцію "Україна без Кучми", та всіх її дій. Експерти не могли не зауважити, що всі запальні промови Наталі Михайлівни чомусь завжди націлені на тих, хто на даний момент є найбільшою загрозою для влади. Тому в нинішній виборчій кампанії завдання для Наталі Вітренко ускладнилося. Окрім Мороза й МВФ, їй доводиться "викривати" ще й "злодійку" Тимошенко. А за компанію - й третього найбільш нелюбого владі лідера - Віктора Ющенка.

Не шкодуючи сил і часу, Вітренко проводить з усіх кнопок телевізора лікнеп для українських громадян, а канали ТБ, у свою чергу, радо надають їй для цього ефір, якій за тривалістю й "прайм-таймністю" поступається хіба "харчовому". Часом поява Наталі Михайлівни дивує навіть глядача, вже звиклого до нового щоденного завдання Вітренко (під кодовою назвою "диктор").

Апофеозом такого здивування, мабуть, стало авторське ток-шоу найвродливішої соціал-демократки(об'єднаної) України Оксани Марченко, показ якого відбувся 23 березня, де героїнею, знову ж таки, була невгамовна пані Наталя. Річ у тім, що називається це "шоу"... "Моя професія". І хоча свого часу воно вже вразило глядацьку аудиторію раптовою перекваліфікацією з юристів у Діди Морози Віктора Медведчука, творцям програми вдалося приголомшити своїх прихильників ще раз. Адже розмова йшла виключно про життя й таланти Наталі Вітренко, якій співали оди шанувальники із залу, телевізійні сюжети та витягнуті з провінції подруги дитинства. Якщо метою передачі було довести, що жінка-політик удома є звичайною людиною, то частково її вдалося досягти. Хоча для того, щоб закріпити ефект, непогано було б запросити ще когось... Скажімо, Юлію Тимошенко. Навряд чи шоу вийшло б менш цікавим.

Боюся, що осявати з екранів наші скромні домівки Наталі Михайлівні залишилося недовго. Вибори вже на носі, а до президентської кампанії 2004 року в неї буде час перепочити. За логікою рейтингів, які відводять блоку Наталі Вітренко від 1,5 до 3 відсотків, цього разу прогресивних соціалістів ми в парламенті не побачимо. Але в нашій країні логіка часом діє за дивними правилами. І судячи з того, як до непристойності постійно лідер ПСПУ з'являється "в ящику", її присутність у стінах Верховної Ради комусь вельми бажана. Адже "мочити" своїх і, за сумісництвом, ще чиїхось конкурентів можна не тільки під час виборів. І якщо після 31 березня раптом виявиться, що для перемоги команді Наталі Вітренко вистачило одної сотої відсотка понад завітний 4-процентний рубіж, - не варто дивуватися. Треба ж дотягти популярність єдиної "істинної" опозиції до президентських виборів. А без депутатського мандата про Наталю Михайлівну навряд чи хто згадає...

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1017083357.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua