Майдан / Статті  

додано: 02-04-2002
Financial Times про результати виборів: Рахунок Кучми
Financial Times, переклав юрко

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1017766717.html

Пилюка ще має осісти в українських загальних виборах. Але вже є всі ознаки, що партії, пов'язані з президентом Л. кучмою, авторитативним керівником країни, збільшили свою силу в недільних виборах. В. Ющенко, колишній прем'єр-міністр реформіст, достатньо добре проявив себе, щоб показати, що він є найбільш популярним укр. політиком. Але йому не вдалося послабити кліку коруптованих бізнесменів і бюрократів, що оточують Кучму. Це робить погану службу демократії в Україні та економічній модернізації.

При більше, ніж половині голосів вже порахованих союзники Кучми, виглядає, вперше готові виграти парламентську більшість. Ющенко стверджує, що влада обшахрувала - оскарження, яке досліджується міжнародними оглядачами. Але Кучму критика, мабуть, це не особливо зачепить, принаймі не більше, ніж зачіпала у минулому.

Справжнім наступом на демократію в Україні є не бажання державної адміністрації маніпулювати голосами, але її всеохоплюючим впливом на життя. Люди живуть зі страхом перед офіційними структурами, чи це поліція, чи податкова служба. Опір такій державній машині вимагає великої сміливості, як це виявив вбитий журналіст Г. Гонгадзе коштом свого життя. Кучма засудив записи, що поєднували його з вбивством, як фабрикацію, але не зміг прояснити скандал.

На сьогодні викликом для Ющенка є подальша розбудова на обмеженому успіхові в цих виборах та підготовка до президенських виборів 2004 р. Кучма, котрий згідно закону мусить відійти, майже певно буде пробувати "виховати" собі спадкоємця, як Б. Єльцин зробив в Москві.

Ющенко в минулому уникав конфронтації з Кучмою - справді, він певний час був кучмівський прем'єр-міністр. Але чи Ющенко буде мати силу волі для боротьби - покаже час. Оскарження про шахрайство на виборах є важливим тестом для нього. Якщо йому вдасться втримати багно приліпленим, то, можливо, буде успішним у втриманні політичного тиску на Кучму.

Захід мусить утримувати делікатну лінію. Західні спостерігачі за виборами мусять засудити порушення під час виборів в якнайсильніших виразах. Західні лідери мусять виявити явну підтримку щодо демократії. Але вони повинні уникнути пов'язувати себе занадто близько з анти-кучмівським табором із-за страху компроментації Ющенка.

Європейська Спільнота має особливий інтерес у демократичній та процвітаючій Україні, з якою буде мати спільний кордон, як лише Польща, Словакія та Угорщина приєднаються до ЄС. Ні в якому разі ЄС не може ігнорувати свого майбутнього сусіди. Але в принципі це належить українцям вирішувати, чи воювати за зміну свого керівництва.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1017766717.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua