Майдан / Статті  

додано: 14-04-2002
Сергій Грабовський: “Хто куди, а я ближче до нової влади”
Радіо Свобода

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1018803882.html

Чим є блок “За єдину Україну”, який посів третє місце на виборах у загальнодержавному окрузі і має шанси сформувати найбільшу фракцію у парламенті за рахунок депутатів від мажоритарних округів? Чи об’єднаний він якоюсь ідеологією, чи тут провідну роль грають інші чинники?

Блок “За єдину Україну” був утворений якраз під парламентські вибори 2002 року і більше, ніж будь-яка з попередніх політичних структур, має підстави зватися “партією влади”. Не тільки тому, що до нього входять прем‘єр, глава президентської адміністрації, віце-прем‘єр, міністри, керівники державних установ та претенденти на роль “сірих кардиналів” української політики. В українському розумінні “партія влади” – це не та політична сила, котра вільно перемогла на загальних виборах, це не суб‘єкт публічної політики, а складний конгломерат представників вищої державної бюрократії та фінансово-політичних кланів, котрий утворюється навколо глави держави і привласнює як конституційні, так і поза конституційні повноваження (досить згадати, що про дві потужні структури, на які спирається “партія влади” – президентську й податкову адміністрації – відсутні згадки в Конституції України). Відтак відбиток цього своєрідного родоводу неминуче ліг на блок “За єдину Україну”.

Чи можна назвати вдалою спробу публічної легітимації “партії влади” на парламентських виборах? Навряд чи. 12% голосів, набраних у загальнонаціональному окрузі – це зовсім не свідчення більш-менш широкої підтримки блоку виборцями. Адже у будь-якій державі від 5% до 10% виборців завжди голосують за владу. Додамо до цих фанатів влади голоси чиновництва, в‘язнів (котрі з дивною одностайністю проголосували за владу, яка кинула їх за ґрати) та дисциплінованих військовиків – і одержимо якраз 12%. Що ж стосується успіхів кандидатів блоку “За єдину Україну” у мажоритарних округах, то, за даними Комітету виборців, саме ці перемоги супроводжувалися найбільшим числом порушень виборчого законодавства. Іншими словами, блок “За єдину Україну”, у якого за одностайною оцінкою всіх незалежних аналітиків, відсутня будь-яка ідеологія, міг здобутися на будь-який успіх тільки за використання ресурсів влади. І за найменших змін у владній вертикалі миттєве розбігання “єдиноукраїнців” за методом “хто куди, а я ближче до нової влади” видається просто неминучим.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1018803882.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua