Майдан / Статті  

додано: 01-05-2002
Роман Ревкнів (переклав romulus): Вбити історію - огляд фільму
<A Href="http://www.uanews.co.uk/edit/edit31.htm">http://www.ua

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1020211406.html

Роман Ревкнів
Редактор Українських дописів і новин

Вбити історію
Знято БіБІСі 2
Неділя 21 квітня

Переглянуто Романом Ревкнівом

Вбити історію - 45-хвилинний документальний фільм про вбивство україніського журналіста Георгія Гонгадзе і намагань українських властей розібратись зі справою. Журналіст том Мангольд зробив спробу відшукати відповідь на питання: Хто вбив Георгія Гонгадзе, де і коли? Він розпочав з того, що найвірогідніше Георгія добряче побили і і що потім зловмиснии змушені були мордуватись з тілом.

З самого початку Манголд знаходився на дуже делікатному грунті. Коронер (судово-медичний експерт), який перший мав працювати з тілом, розмовляв з БіБіСі, перебуваючи в жаху за можливі репресії. Тіло Гонгадзе було вилучено вищими посадовими особами, як і комп"ютер, що був вжитий для зберігання важливої інформації з обдукції (післясмертного огляду).

Україна - територія, де панує всесильна авторитарна влада, і це дуже добре відчувається в роботі Тома Манголда. Після того, як було реконструйовано останні відомі моменти (в тексті - пересування) з життя Георгія, ще кілька українців представили інформацію про власні поневіряння схожі на те, що пережив Гонгадзе. Письменник Олексій Подоліський також був відвезений в лісову місцевість і добряче побитий. Один зі зловмисників тримав напоготові каністру бензину - очевидно щоб спалити тіло. Але подоліський вижив, і вважає, що те, що з ним сталось є вигуканими психологічними і фізичними тортурами. Наступний опонент Кучми, народний депутат Олександр Єльяшкевич, також вижив після кількох важких побиттів. Дуже логічно вплітаються в це все мереживо свідчення, які далі особи, що розпізнали голоси на аудіозаписах, де словесні інструкції з описами саме тих подій що мало не призвели до їх смерті. Олег Єльцов, близький колега Георгія, також запропонував звіт про те, як влада з ним обійшлась.

Встановивши реальність описаних подій, журналісти перейшли до наступних - щодо колишнього президентського тілоохоронця майора Мельниченка. Микола Мельниченко дав драла до США не з годиною, а з тисячою годин записаних розмов президента Кучми в офісі, що їх було зроблено протягом року. Том Манголд продовжує шукати відповідь повторюючи запитання: Хто вбив Георгія Гонгадзе, коли і де? В самому кінці стало зовсім очевидно, що він намагався внести ясність в те, що зробили власті для розкриття вбивства Георгія Гонгадзе, для відповіді на запитання.

В дещо незвичаній манері - в візитах Манголда до прокуратури і до Адміністрації Президента - дія почала уривчасто і неупинно переповнюватись мелодраматичними тонами.

Генпрокурора на місці не було. Його заступник - Олексій Баганець - і нерозлучний колега отримав наступні запитання:

Як вмер Гонгадзе?
Оскільки злочин не розкрито ми зрозуміло не можемо знати обставин смерті Гонгадзе. Але ми вважаємо, що його було вбито.

Де?
Цього ми також не знаємо. Все що ми знаємо - це те що він зник віддтоді, видколи пропав.

Стосовно плівок Мельниченка Баганець додав:
Навть якщо ці плівки ули зроблені в Адміністрації Президента, вони мусять мати правову основу. Це означає, що плівки не можуть бути представленими як свідчення злочину особи до суду.

І питання до Кучми:

Ви впізнали свій голос?
Це говорять експерти, але наші ЗМІ продемонстрували, що голоси політиків можуть бути представлені так, що вони не можуть бути впізнані - отже голос будь-якого плітика може бути сфальсифіковано.

Коли було поставлено запитання стосовно Мельниченка, президент Кучма відповів:

Я його не знаю. Я навіть не можу пригадати як він виглядав. Обоє Мельниченко і Кучма з"являються на плівках грунтовно знятими (???). глядачі побачили Мельниченка власною персоною.

Переховуючись і остерігаючись за своє життя Мельниченко Мельниченко був показаний патріотично налаштованим. Відмовившись залишитись вдома і мовчати за 6 млн доларів, він втік до США і там опублікував плівки. Він зараз перебуває під наглядом ФБР з мотивів особистої безпеки - він і його сім"я проживають у військовому поселенні.

Незважаючи на те, що невеличке коло осіб хотіли б бачити Мельниченка мертвим, значно більше хотіли б прослухати всі записи...

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1020211406.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua