Майдан / Статті  

додано: 02-07-2002
Людмила Кучеренко: БОРІТЕСЯ - ПОБОРЕТЕ!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1025601646.html

Пригадуєте “бородатий” анекдот:
- Як у вас з м‘ясом?
- З м‘ясом у нас добре. Без м‘яса погано...

Отак у нас і зі свободою преси: чим її менше, тим більше говорять про її наявність ті, хто її душить. Співставляючи панегірики у провладних ЗМІ з нагоди хоча б Дня журналіста з реаліями сьогодення, діходиш висновку, що попри заборону Конституцією України будь-якої цензури маємо не що інше, як політичну цензуру...

Видавцем обласного тижневика “Новий день”, що почав виходити з квітня минулого року, був Полтавський обласний медіа-клуб (це громадська журналістська організація), члени якого проводили журналістські розслідування за численними скаргами громадян, чиї конституційні права порушували чиновники різних рангів. Часто точка зору авторів “Нового дня” на події на Полтавщині і в Україні діаметрально різнилася від їх оцінки лояльними до влади місцевими ЗМІ. Звісно, це не подобалося владцям, які спочатку заборонили приватними підприємцям реалізовувати газету, а коли це не зашкодило їй доходити до читача, бо більшість тиражу розповсюджувалася безкоштовно, тоді тижневик вирішили задушити перевіреним на Полтавщині способом – відлучити від друкарні. І хоч “Новий день” мав з видавництвом “Полтава” безстроковий договір і сумлінно виконував свої зобов‘язання, в липні минулого року воно безпідставно відмовило газеті в друкові.

Після того, як “Новий день” витурили з Полтави, нам довелося друкуватися у видавництві “Кобеляки” за 70 кілометрів від обласного центру, що вкрай утруднило роботу нашого маленького редакційного колективу, адже у нас не було ні автомобіля, ні додаткових людських та фінансових ресурсів, щоб відвозити у Кобеляки плівки і забирати наклад.

Втім, не минуло й трьох тижнів після укладення договору між редакцією та кобеляцьким видавництвом, як звідти надійшла факсограма, писана дивною як для офіційного документа “езоповою” мовою: “Звертаємося до вас з проханням розглянути нашу пропозицію, увійти в становище та погодитись на дострокове припинення договору на виконання друкарських послуг. На жаль, ситуація склалася таким чином, що подальше співробітництво неможливе.” Це ж який гнівний окрик з Полтави треба почути в телефонній слухавці, щоб так насмерть перелякатися і просити газету самій підписати собі “вирок” – відмовитися від друку!

Як з‘ясувалося, справжньою причиною відмови в друкові у видавництві “Кобеляки” стала критична публікація у попередньому числі “Нового дня” про заступника голови Полтавської облдержадміністрації П.Шемета. .

Ну а з такими виданнями, які не співають оди першим особам і не друкують по 3-5 їхніх фото у кожному номері, розмова на Полтавщині коротка: знищення! Це на словах ці пани розбудовують демократичну державу, а на ділі – жорстоко і цинічно душать свободу слова як першооснову демократії, грубо порушують право громадян на інформацію.

Дехто з наших колег скептично оцінював шанси виграти позови до видавництв “Полтава” та “Кобеляки” про спонукання до виконання умов договорів, адже всі розуміли, що відмова не була ініціативою друкарів, вони були лиш боягузливими виконавцями чужої волі.

Тож зовсім не дивно, що господарський суд Полтавської області відмовив у задоволення наших позовних вимог. А от судді Харківського апеляційного господарського суду одразу встановили, що їхні полтавські колеги, м‘яко кажучи, не були об‘єктивними і керувалися не буквою й духом закону, а чимось зовсім іншим. Тому скасували рішення господарського суду Полтавської області і зобов‘язали видавництво “Кобеляки” друкувати газету “Новий день”. Також скасували ухвалу про залишення без розгляду нашого позову до видавництва “Полтава”. У нас є підстави сподіватися, що якщо не знайдемо справедливості у “рідному” господарському суді у спорі з видавництвом “Полтава”, то знайдемо її в Харкові...

Наша перемога стала можливою тому, що ми мали угоди з видавництвами, які, до речі, витурювали нашу газету, паралельно шукаючи інших клієнтів, які б розміщували у них замовлення на друк... газет, про що свідчить їхня активна рекламна кампанія.

Інші жертви політичної цензури на Полтавщині – кременчуцький “Інформбюлетень” та “Миргородська правда” - кілька років не можуть добитися легального друку в області попри те, що місцеві друкарні раді будь-якому, бодай невеликому замовленню. Не відповідає, або надсилає відписки редактору “Інформбюлетеня” Тамарі Просяник директор видавництва “Кременчук” Л.Паренков. А директор видавництва “Миргород” В.Глобін відписав редактору “Миргородської правди” так, що, як кажуть, шило вилізло з мішка: “...друкування газети не входить у сферу комерційних інтересів видавництва (?!), а крім того в газеті з‘являються публікації які стають, або потенційно можуть стати підставою для судових позовів...” Причому друкарні до судових позовів газет?!

Безумовно, немає гарантії, що після поновлення друку “Нового дня” полтавська влада не вдарить його нижче пояса в інший підступний спосіб. Але іншого шляху немає, історія людства підтверджує, що усі звичні в цивілізованому світі цінності демократії треба виборювати. Як казав Біл Клінтон у Києві: “Борітеся – поборете!”

А щоб унеможливити такий вид політичної цензури в Україні як “відлучення” від типографій, В.Козоріз звернувся до голови парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка з пропозицією ініціювати внесення змін до Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” та у Кримінальний кодекс України, виклавши ст.171 у такій редакції: “Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, а також безпідставна відмова в друкові періодичних засобів масової інформації – карається штрафом до п‘ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.”

Людмила Кучеренко,
президент Полтавського обласного медіа-клубу,
шеф-редактор газети “Новий день”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1025601646.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua