Майдан / Статті  

додано: 08-07-2002
Розважливий Ліберал: Чи міг відкритий лист бути іншим?
Форум Історія

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1026130643.html

Для того, щоб Ви зрозуміли, що таке громадський контроль, давайте розберемо Ваш приклад з геноцидом. Припустимо Ваша дитина навчається в українській школі і Вам не подобається те, чому її навчають. Наскільки я зрозумів, Вас не влаштовує однозначне трактування загибелі від 4 до 8 мільйонів українців внаслідок політики колективізації. Здається, Ви вважаєте, що цей факт можна інтерпретувати і не тільки як геноцид українського народу і хочете, щоб Вашій дитині розповіли про різні версії. У Вас благие намерения.
Далі є два варіанти розвитку подій. Або Ви собі тихо обурюєтеся на кухні в родинному колі: "От, подивіться, чому ці націоналюги навчають дітей!!!". Це перший варіант. Другий варіант: Ви починаєте <b>щось робити</b>. Якщо Ви не є самі спеціалістом з геноцидів, то Ви шукаєте його серед своїх знайомих, серед знайомих своїх знайомих, або звертаєтеся у відповідні НДІ. Нарешті, знайшовши фахівця та змусивши його подивитися у шкільний підручник, Ви можливо отримаєте підтвердження від професіонала: "Так, дійсно цей факт не підпадає під визначення геноциду". Ви звертаєтеся до інших фахівців і знову отримаєте підтвердження. Далі, переконавшись у власній правоті,і <b>якщо Ви дійсно хочете щось змінити</b>, робите те, що робить Майдан: кричите "Гвалт!!!". Пишете звернення до Міністерства освіти та авторів підручника (або до славнозвісної робочої групи, якщо та все-таки буде працювати) і розповсюджуєте його усіма можливими каналами: перш за все серед фахівців, а потім і серед простих громадян. Ці прості громадяни не дають оцінки факту, але висловлюють своє обурення: їм також не подобається, що їхнім дітям нав'язують однозначну інтерпретацію історії. Без підтримки громадськості факт перекручення історії легко замовчати. Масова підтримка свідчить, що досить велику кількість громадян турбує це питання, вони цікавитимуться реакцією офіційних установ на це і в разі ігнорування їхніх вимог будуть готові до протесту. Звичайно, без професійної оцінки фахівців це не спрацює, але також малоймовірно, що Вам удасться зібрати велику кількість підписів, якщо не буде підтвердження спеціалістів. Якщо це Вам здається утопічним, то можете й далі точити ляси на Форумі. Будь-ласка, хто Вам заважає організувати щось подібне до майданівського відкрититого листа? Хоча б із приводу геноциду.

Майдан все робить правильно, але йому заважає істеричний націоналізм, який з певного часу панує на форумах та захопив, принаймні, деяких членів адмінгрупи. Створення такої робочої групи - це дісно небезпечно з огляду на політичні режими, що існують в Україні та Росії. Але, як я уже писав, МВС є незрівняно більше небезпечним, але нікому, крім найзавзятіших анархістів, не прийде в голову вимагати його негайної ліквідації. Узгодження підручників з історії потрібне для розвитку демократії (принаймні в середній освіті). Для цього формально і створюється ця робоча група. Але, щоб вона дійсно займалася цим, а не переписуванням історії, необхідний громадський контроль. Для уможливлення громадського контролю необхідне забезпечення публічності роботи групи. Цього і варто було вимагати у відкритому листі, а не її безумовного скасування (уявіть собі, вона якимось чином порушує права українських істориків!!). Вимагати скасування демократичної інституції - це відповідь авторитарного суспільства на дії авторитарної держави.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1026130643.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua