Майдан / Статті  

додано: 23-07-2002
mova: Ринок замовних рішень сформувався

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1027421393.html

Абсолютна більшість юристів працюють за гроші, які їм платять замовники їхніх послуг (або працедавці і начальство - замовники їхньої роботи). Тобто мають місце товарно-грошові відносини на ринку праці і на ринку послуг.

Замовники (наприклад, держава, роботодавець, чиновник, родич, клієнт з вулиці тощо) ставлять перед юристами широкий спектр задач, які теоретично мали би зводитися до загальновідомих професійних функцій: контролювати, ловити, розслідувати, судити, арбітрувати, наглядати, радити тощо. Повноваження, процесуальні права і обов"язки, гарантії, пільги, службовий транспорт і зв"язок, табельна зброя, недоторканість тощо - все це зовнішні атрибути юридичного бізнесу.

Але в реальному житті перед юристами (у т.ч. суддями, прокурорами, слідчими і адвокатами) стоять складні, прагматичні і суворі задачі: вибити гроші, уникнути відповідальності, заволодіти майном, усунути конкурента, відомстити ворогам, задовільнити власні амбіції тощо.

На мою думку, дерегуляція - це зменшення кількості ринків, на яких державні чиновники мають монополію на "вирішення питань".

Цікаво, що громадські організації - складають певну альтернативу державним регулятивним відносинам. Наприклад, одного корумпованого чиновника не прийняли до Ротарі-клубу, через те, що він розорив бізнес декількох дійсних членів цього клубу звернувши стягнення на податкову заставу і підкупивши експертів-оцінщиків. (У уявляєте, який би був резонанс, від публікації у місцевих газетах фотографії цього спритника?)

Мені пощастило познайомитися з декількома академічними публікаціями на тему корупції. Спільною рисою для всіх подібних статей було врахування такого явища, яке за СРСР називалося "суспільне замовлення". Зазвичай, застосовують економічну теорію, яка стверджує, що на ринку попит кількісно визначає пропозицію. Покупці мають певні потреби, продавці пропонують відповідні товари, покупці платять за товари згідно своїх потреб і формують попит - так складається ринок.

Отож, у громадян є потреба реалізації їхніх суб"єктивних прав у правовому суспільстві,- державні чиновника (у т.ч. судді) пропонують свої послуги "вирішення питань",- платоспроможні громадяни купують ці послуги. Будь-які рішення, які залежать від представника влади, стають товаром. Як відбувається купівля судового рішення? Один із поширених способів - за посередництвом представника або адвоката.

Економісти на підставі аналізу продажів вводять поняття еластичності попиту на товар відностно до ціни пропозиції на нього. Еластичність попиту в умовах конкуренції визначається споживчими властивостями товару і платоспроможністю покупців (або роботодавців, якщо мова йде про ринок праці).

Наприклад, попит на товари першої необхідності (основні продукти харчування, миючі засоби, предмети особистої гігієни) нееластичний, тобто зниження ціни пропозиції не приведе до зростання попиту, який обмежується регулярними особистими потребами покупців з одного боку, а з другого боку зростання ціни не призведе до істотного зменшення попиту до певної межі,
після якої споживачі відмовляються від купівлі дорогого товару, переходять на дешевші товари найнижчої якості або вдаються до кустарного виробництва (самі вирощують картоплю на присадибних ділянках, розводять худобу і птицю, самі печуть хліб, самі шиють одяг тощо).

Нееластичний попит існує на деякі юридичні послуги: консультації, допомога в складанні документів, супровід переговорів (юрконсульти і адвокати), виконання службових обов"язків (суддя, прокурор, слідчий, інспектор, міліціонер тощо). Щоб їсти хліб, більшість клієнтів не буде вирощувати пшеницю, так само, щоб скласти скаргу, заяву, договір, клієнти не будуть вступати на юрфак, а натомість візьмуть на роботу юриста або звернуться до адвокатської контори.

А ось на товари довготривалого вжитку попит еластичний - якщо ціну знижувати, то новий холодильник, телевізор, пилосос будуть купувати щойно старий вийде з моди, а якщо ціну піднімати, то попит буде падати разом з числом платоспроможних клієнтів.

Юридичні послуги, на які існує еластичний попит: для юрконсультів і адвокатів - це захист клієнтів у кримінальному процесі, представництво у цивільному і господарському процесі, посередництво у хабарництві ; для прокурорів, слідчих і дізнавачів - це фабрикація і закриття кримінальних справ, тримання в ізоляторах, тортури, знищення доказів і залякування свідків (товаром найчастіше виступає час, проведений клієнтом на свободі, тому - всі ми потенційні клієнти цих "бізнесменів"); бізнес податкових інспекторів - це створення перешкод для підприємців.

Пересічний українець не довіряє суддям і правоохоронним державним органам взагалі. У масовій свідомості закріпилосяся переконання, що все продається і все купується. Люди готові платити за вирішення питань. Законність і моральність клієнтів хвилює в останню чергу. Ті, хто не платять - ті програють, а переможців не судять. Куплена перемога не приносить щастя, але дає задоволення. Потреба є, пропозиція наявна, попит сформувався - ринкові закони вступають в дію.

На послуги продажних суддів існує еластичний попит: судді мають маленьку зарплату і чим дешевше вони продаються тим більший попит на продажні рішення, доступні за ціною багатьом людям середнього достатку (наприклад, у Львові коштує розлучення - від 50 до 150, визнання втрати права на житло - від 300 до 1000, відібрання майна - від 5% до 40% вартості, зменшення строку відбування покарання - від 800 то 1500 за кожен рік).

З другого боку, на зниження цін впливає конкуренція між судами (при альтернативній підсудності або коли справи відкриваються без врахування підсудності, через збільшення числа судових інстанцій тощо). Продажні судді створюють конкуренцію один одному: клієнт має можливість купити рішення судді; звернувшись до послуг голова суду, клієнт може натиснути на суддю або вибрати іншого суддю; на рішення суду першої інстанції можна купити рішення апеляційного суду; на рішення апеляційного - можна купити касацію. Економісти називають це "ціновою сегментацією ринку". Платоспроможний попит формує ціну на відповідне судове рішення.

Соціологи подібне явище називають "системною корупцією", якщо прийняття в систему і просування про ієрархії відбувається за винагороду (не обов"язково за гроші). Мій знайомий, дуже грамотний юрист, після декількох років роботи помічником у суді не назбирав достатно грошей, щоб оплатити своє призначення на посаду судді. Як на лихо, він чоловік гордий - не захотів позичати гроші від криміналів.

При зростанні ціни замовного рішення, зменшується число платоспроможних клієнтів ("звужується сегмент ринку"). Люди, яким не вистачило грошей, програють, втрачають, здаються, сідають і плачуть.

В результаті цих нескладних роздумів я можу зробити такі
висновки:

1. Ринок судових рішень сформувався і реально функціонує.

2. Попит на судові рішення є еластичним.

3. На ринку судових рішень існує слабка конкуренція.

4. Адвокати були і залишаються посередниками на ринку судових рішень.

5. На ринку юридичних послуг не виявлено платоспроможного попиту на послуги "абсолютної більшості" юристів, які "категорично проти" купівлі судових рішень.

-----------------------------------------------
засоби для зміни ситуації в судоустрої зараз активно обговорюються тут:
http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_free&key=1026214395

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1027421393.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua