Майдан / Статті  

додано: 09-08-2002
Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО: Запит до генпрокурора Піскуна з приводу розслідування справи Гонгадзе

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1028902585.html

Генеральному прокурору України
Піскуну С.М.


Про звернення Генерального прокурора України щодо надання висновків експертизи компанії “Бек Тек” ( США, експерт Брюс Е.Кеніг) магнітних фонограм, записаних М.Мельниченком у кабінеті Президента України Кучми Л.Д., для долучення цієї експертизи до матеріалів кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства журналіста Георгія ГонгадзеШановний Святославе Михайловичу!

За повідомленням ЗМІ, 29 липня 2002 року на прес-конференції Ви заявили, що до матеріалів справи про вбивство Георгія Гонгадзе будуть залучені результати американської експертизи аудіозаписів Миколи Мельниченка, проведеної фірмою “Бек Тек”. Цій експертизі, пообіцяли Ви, буде надана правова оцінка (“Україна молода”, “Голос України”, “Сегодня”, 31 липня 2002 року).

Нагадаю: за дорученням Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України третього скликання компанія “Бек Тек” (штат Вірджинія, США) провела експертні дослідження аудіозаписів (магнітних фонограм), записаних М.Мельниченком у службовому кабінеті Президента України Кучми Л.Д., на яких йдеться про Георгія Гонгадзе, на предмет їх автентичності (достовірності). Експертизу проводив один із найдосвідченіших експертів у світі Брюс Е.Кеніг. Він дослідив оригінали магнітних фонограм (файлів), записаних М.Мельниченком, та технічні пристрої, за допомогою яких були зроблені ці записи. Висновок експертизи (лабораторний звіт від 8 лютого 2002 року) щодо цих аудіозаписів однозначний: записані М.Мельниченком магнітні фонограми є достовірними (автентичними), цільними і монтажу не піддавалися.

Слідча комісія на своєму засіданні 12 лютого 2002 року ухвалила повідомити Генерального прокурора України М.Потебенька про те, що вона отримала висновки експертизи, проведеної експертом Брюсом Е.Кенігом (протокол №40).

У Комісії знаходиться на збереженні оригінал висновків цієї експертизи (на чотирьох аркушах) англійською мовою, переклад російською (на п’яти аркушах) та п’ять компакт-дисків записаних розмов, із яких: один компакт-диск заклеєний як контрольний; два компакт-диски з ідентичними записами як на контрольному (для прослуховування); компакт-диск, який експерт Брюс Е.Кеніг офіційно отримав у фірми “Тошиба”; один так званий компакт-диск “ред-бук” для прослуховування на плеєрі з ідентичними записами розмов, що і на контрольному компакт-диску.

14 лютого 2002 року тодішній голова Тимчасової слідчої комісії О.Жир направив Генеральному прокурору України М.Потебеньку лист про наявність у Комісії висновків зазначеної експертизи (лист № 06-46/219).

Отримавши цей лист, Генеральний прокурор М.Потебенько на порушення вимог, передбачених ст. 4, 22, 64, 65, 66, 67, 75, 78, 196, 199 КПК України, не звернувся до Тимчасової слідчої комісії із запитом про надання Генеральній прокуратурі висновків експертизи компанії “Бек Тек” та компакт-дисків для долучення їх до кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства Георгія Гонгадзе.

Згідно з КПК України прокурор, слідчий зобов’язані вжити всіх передбачених законом заходів: до встановлення події злочину, осіб, винних у вчиненні злочину, і до їх покарання (ст.4); для всебічного, повного і об”єктивного дослідження обставин справи, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують обвинуваченого, а також обставини, що пом’якшують чи обтяжують його відповідальність. Прокурор, слідчий не вправі перекладати обов’язок доказування на обвинуваченого (ст. 22).

Доказами у кримінальній справі є всякі (будь-які) фактичні дані на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність суспільно небезпечного діяння, винність особи, яка вчинила це діяння, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 65 КПК).

Прокурор, слідчий вправі (а при наявності підстав – зобов’язані) вимагати від підприємств, установ, організацій, посадових осіб і громадян пред’явлення предметів і документів, які можуть встановити необхідні у справі фактичні дані, тобто докази. Докази можуть бути подані учасниками процесу (підозрюваним, обвинуваченим, потерпілим, їх захисниками, представниками та іншими), а також будь-якими громадянами, підприємствами, установами і організаціями (ст. 66 КПК).

На підставі викладеного, з урахуванням того, що Ви публічно пообіцяли на прес-конференції долучити до матеріалів кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства Георгія Гонгадзе, висновки експертизи компанії “Бек Тек”, керуючись ст. 8, 89 Конституції України, ст. 16, 17, 19 Закону України "Про статус народного депутата України” вважаю за необхідне і пропоную Вам (а Ви згідно з вимогами ст. 4, 22, 65, 66, 67, 75, 78, 196, 199 КПК України зобов’язані) звернутися до Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з офіційним запитом про надання Генеральній прокуратурі України висновків експертизи (лабораторний звіт компанії “Бек Тек” від 8 лютого 2002 року, експерт Брюс Е.Кеніг) та компакт-дисків з аудіозаписами, а також долучити їх до матеріалів кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, або звернутися до американської компанії “Бек Тек” з клопотанням надати Генеральній прокуратурі висновки цієї експертизи та компакт-диски, які досліджував експерт Брюс Е.Кеніг.

Таке Ваше рішення буде не лише підтвердженням виконання даної обіцянки, а й свідченням того, що Ваша діяльність спрямована на встановлення об’єктивної істини у кримінальній справі, порушеній за фактом вбивства Георгія Гонгадзе, та притягнення винних осіб, незалежно від займаних посад, до встановленої законом відповідальності.

Отримавши таке звернення, Тимчасова слідча комісія негайно надасть Вам зазначені висновки експертизи і компакт-диски для долучення їх до кримінальної справи. Контрольний компакт-диск, який заклеєний і зберігається у Тимчасовій слідчій комісії, буде переданий членами Комісії у Вашій присутності експертам, які проводитимуть повторну (комісійну) фоноскопічну експертизу магнітних фонограм (аудіозаписів), записаних М.Мельниченком.

Про результати розгляду звернення і прийняті рішення прошу повідомити Тимчасову слідчу комісію.

З повагою

народний депутат України,
голова Тимчасової слідчої комісії
Г.Омельченко

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1028902585.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua