Майдан / Статті  

додано: 01-09-2002
Людмила КУЧЕРЕНКО: Хороша слава далеко йде, а погана ще далі...

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1030839060.html

ХОРОША СЛАВА ДАЛЕКО ЙДЕ, А ПОГАНА ЩЕ ДАЛІ...
або
Чи можна йти у велику політику, не вміючи розрізнити біле від чорного


Останні події на Полтавщині несподівано повертають нас до теми весняних парламентських виборів. Один з численних претендентів на мандат народного депутата від Миргородського виборчого округу №149, на той час представник Президента України в уряді Володимир Лановий подав до "Миргородської правди" позов про захист честі, гідності та відшкодування моральної шкоди, яку він оцінив у... 425 тисяч гривень. Пан Лановий вважає, що єдина на Миргородщині опозиційна газета під час виборчої кампанії поширила недостовірні і образливі для нього відомості.

В усьому світі за дифамацію особи засоби масової інформації відповідають копійкою. І це справедливо. Але наразі в Україні, яку все менше й менше можна назвати правовою державою, маємо небезпечний прецедент, коли за випуск фальшивої газети до відповідальності намагаються притягнути справжню газету і редактора.

З цього приводу Полтавський обласний медіа-клуб поширив відозву.

Журналісти Полтавського обласного медіа-клубу висловлюють обурення діями колишнього представника Президента в Кабінеті Міністрів України Володимира Ланового, свідомо спрямованими на знищення газети "Миргородська правда". Хоча на недавніх виборах він презентував себе як представника нової демократичної формації з прогресивними поглядами. Адже хто-хто, а людина з досвідом державної роботи, яка йде у велику політику, здавалося б, здатна відрізнити біле від чорного, правду від брехні і оригінал від дешевої підробки.

Факти ж - річ уперта. І вони свідчать про те, що екс-кандидат домагається спростування відомостей, які були поширені не у "Миргородській правді", а у фальшивому випуску газети. У ньому наклепник з хворобливою фантазією паплюжив у першу чергу лідера "Нашої України" Віктора Ющенка, кандидата-мажоритарника від цього блоку Василя Третецького та іншого умовно прохідного кандидата - Володимира Ланового. Причому випуск фальшивки був лише частиною чиєїсь багатоходової комбінації по дискредитації конкурентів. Але позивач робить вигляд, що цього не розуміє, а тому судова справа набирає досить несподіваного повороту.

Ще до початку процесу редактор "Миргородської правди" Віктор Козоріз надав суду достатньо доказів і пояснень, які переконливо доводять його непричетність до фальшування. Адже справжній 23-й номер був віддрукований у київському приватному підприємстві "Гнозис" накладом 3000 примірників, що підтверджують документи про оплату поліграфічних послуг. У вихідних же даних фальшивого 23-го номера з логотипом "Миргородської правди", який з'явився у виборчому окрузі на кілька днів пізніше, зазначені тираж 150 тисяч і видавництво "Джерело" (без адреси), послугами якого справжня "Миргородська правда" ніколи не користувалася. Крім того Віктор Козоріз надав суду копії листів, з якими він та тодішній кандидат-мажоритарник Василь Третецький зверталися до правоохоронних органів з вимогою встановити осіб, причетних до випуску і розповсюдження фальшивої "Миргородської правди". Однак усі ці звернення, в тому числі й до Служби безпеки України, були переадресовані до Миргородського міськрайвідділу внутрішніх справ, який до цього часу не надав на них жодної відповіді. Тобто, через бездіяльність силових структур і по досі не знайдені й не покарані зловмисники, котрі видали інформаційний фальсифікат.

Втім, з великою долею вірогідності можна припустити, що до випуску фальшивої газети були причетні люди зі штабу одного з кандидатів у народні депутати по Миргородському виборчому округу, якого активно підтримувала влада.

Однак такі промовисті деталі, як і більше десяти очевидних нестиковок між справжнім і фальшивим номером газети, чомусь мало цікавлять суддю Миргородського міського суду Н.Альошину, котра змушує редактора газети В.Козоріза шукати додаткові документальні докази своєї непричетності до випуску фальшивки, ставить його перед необхідністю проведення за його рахунок дороговартісної судово-технічної експертизи. Суддя відхилила клопотання В.Козоріза про залучення як третьої особи у справі Миргородського МРВ МВС, але задовольнила клопотання про накладення арешту для забезпечення позову на майно редакції "Миргородської правди" (хоча редакції, як юридичної особи не існує, а є приватний підприємець В.Козоріз, який редагує і видає газету) і на його майно - однокімнатну квартиру, де Віктор проживає з дружиною та маленьким сином.

Редактор "Миргородської правди" В.Козоріз, не з чужих слів знаючи специфіку місцевого правосуддя і ступінь його "незалежності", не тішить себе ілюзіями щодо справедливого - згідно з буквою, духом закону та здоровим глуздом вирішення спору. Тим більше, що Кримінальний кодекс України не передбачає покарання за випуск фальшивих газет, чим неодноразово успішно і безбоязно користаються ті, хто не може чесним шляхом завоювати на прихильність виборців. І якщо позов В.Ланового буде хоча б частково задоволеним, це означатиме не що інше, як цілковите економічне знищення популярної опозиційної газети. Тим більше, що у цьому дуже зацікавлена місцева влада, критикована "Миргородською правдою", бо має важелі впливу на суд.

Тож журналістська громадська організація - Полтавський обласний медіа-клуб - звернулася до народних депутатів від Полтавщини з проханням ініціювати внесення до Кримінального кодексу України доповнень про кримінальну відповідальність за випуск і розповсюдження фальшивих ЗМІ.

А також наполягає на тому, щоб В.Лановий, якщо справді вважає себе порядною людиною, демократом, має честь, гідність і розраховує на довге життя в політиці, - забрати позов і не ганьбитися в очах української громадськості і світової спільноти. Адже він, як людина розумна, безперечно, розуміє, що суди над газетами - це розправа над читачами. Та й народна мудрість стверджує, що хороша слава йде далеко, а погана - ще далі...

Людмила Кучеренко,
президент Полтавського обласного мудіа-клубу

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1030839060.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua