Майдан / Статті  

додано: 18-09-2002
Євген Жовтяк: Інтернет-конференція на сайті "Майдан" 17.09.02

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032363982.html

<b>DevRand</b>
Чи є свіжі відомості про склад та кількість затриманих сьогодні вночі?

<b>Євген Жовтяк</b>
Я не маю таких відомостей, оскільки в нас розподілені обов’язки по організаціях акції. Питанням затриманих займалися безпосередньо керівники акції.

<b>wind</b>
Пане Євгене, скажіть, будь ласка, які, на Вашу думку, будуть наслідки підписання вчорашнього звернення для Віктора Ющенка? Наскільки "Наша Україна" підтримує свого лідера і чи не призведе це до розколу в фракції?

<b>Євген Жовтяк</b>
Підписавши звернення, Ющенко висловив точку зору переважної більшості членів фракції, тому ні до яких навіть теоретичних, можливостей розколу таке підписання не призведе. До речі, сьогодні відбулося засідання фракції, на якому було засуджено розгром наметового містечка.

<b>Sancho</b>
Як Ви розцінюєте шанси опозиції перемогти у протистоянні з владою ?

<b>Євген Жовтяк</b>
Початок акції засвідчив зростання активності людей. Якщо ця активність продовжуватиме зростати, то виконання вимог про відставку Кучми є цілком реальне.

<b>Нетерплячий</b>
Чому наступні акції заплановано аж на 26, а не раніше?

<b>Євген Жовтяк</b>
Трохи Вас виправлю: не на 26, а на 24 вересня.

Справа в тому, що 24 вересня розпочинається черговий сесійний тиждень у Верховній Раді, і акція має розпочатися саме одночасно з початком пленарного засідання у вівторок. Це означає, що опозиція повинна підготувати цю акцію таким чином, щоб забезпечити значно більшу кількість учасників ніж було 16 вересня.

<b>Karakurt</b>
Когда бунтовщики прекратят беспорядки и требовать свержения законно избранного президента?

<b>Євген Жовтяк</b>
Якщо під “бунтовщиками” Ви маєте на увазі опозицію, то ми справді припинимо безпорядки, які чинить кримінальне оточення Кучми, відразу після того, як прийдемо до влади. Ми ж вимагаємо відставки відповідно до Конституції України, яка передбачає відставку президента в порядку імпічменту за кримінальні злочини.

<b>Sancho</b>
Чи відносить себе "Наша Україна" до опозиції до сучасної політичної системи влади?

<b>Євген Жовтяк</b>
Безумовно, адже будь-яка політична сила, яка виступає за зміну діючої влади, завжди є опозиційною.

<b>wind</b>
Наскільки регіональні представники політичних партій, що входять до блоку "Наша Україна" і працюють в органах місцевої влади на керівних посадах, готові підтримати акцію "Повстань, Україно!"? Чи є якась інформація про декларування такої підтримки від мерів міст чи інших посадових осіб?

<b>Євген Жовтяк</b>
В умовах, коли Конституційне право територіальних громад на самоврядування розтоптане адміністрацією президента, і цьому є безліч прикладів (назву лишень два: незаконне усунення з посади мера у Василькові Київської області та Миргороді Полтавської області), вимагати від мерів публічної підтримки акцій опозиції було б нерозважливо.

<b>Mykyta</b>
Які будуть дії опозиції, якщо влада буде ігнорувати (чи, принаймні, не відповідатиме на прямі вимоги) масові акції?

<b>Євген Жовтяк</b>
В умовах жорсткої конфронтації владу можна лише примусити виконати вимоги опозиції. Для цього акція повинна розростатися. Влада піде на поступки лишень тоді, коли дії опозиції недвозначно підтримає більшість населення.

<b>Sancho</b>
Наведіть чинники, які на Вашу думку призведуть до зростання активності людей.

<b>Євген Жовтяк</b>
Соціологічні опитування та наше спілкування з людьми показують, що значна частина населення уже не боїться відверто висловлювати свій протест проти режиму Кучми.

Для того, щоб цей пасивний протест перейшов до більш активних дій, необхідно посилити поінформованість людей про те, що відбувається. Зокрема, про події 16 вересня і ночі на 17-те. Якщо це буде зроблено, 24-го вересня кількість учасників акції суттєво зросте.

<b>Sancho</b>
Чим більше – тим краще, але хіба тієї кількості, що прийшла 16 вересня недостатньо? Чи вплине взагалі цей мітинг на нардепів? Можливо треба вдатися до більш оригінальних дій?

<b>Євген Жовтяк</b>
16 вересня серед мітингуючих людей, здатних до рішучих дій, було все-таки замало. Якби в наметовому містечку залишилось хоча б 10 відсотків від тих, хто був на мітингу, влада не наважилась би його знищити.

Мітинг, який пройде повз Верховну Раду, звичайно, на нардепів не вплине. Але мітинг, який візьме Верховну Раду в кількаденну "облогу", однозначно вплине на результати голосувань.

На жаль, більш "оригінальні" дії лежать, як правило, за межею статті Конституції, яка гарантує право збиратися мирно, без зброї і проводити мітинги, демонстрації, пікети.
Цього б дуже хотіла влада для того, щоб розправитись з опозицією.

<b>Mykyta</b>
Як Ви вважаєте, в чому вчорашня акція досягла мети і де був провал?

<b>Євген Жовтяк</b>
Досягла мети в тому, що довела: в Україні немає політичного протистояння між владою і опозицією, а є протистояння криміналітету, очолюваного Кучмою та рештою народу. Хто які сповідує політичні погляди ми з’ясуємо після того як усунемо кримінально-олігархічний режим Кучми від влади і створимо умови для вільних демократичних виборів.

Щодо другої частини запитання. За час мітингу організатори не переконали більшість учасників, що необхідно залишитися для охорони наметового містечка.

<b>Mykyta</b>
Чому влада має раптом прислухатися до вимог? Як її можна заставити відповідати? Ну, припустимо, люди будуть приходити мільйонами, а Кучма буде гастролювати регіонами. Потрібно задіювати додаткові механізми. Які саме, на Вашу думку?

<b>Євген Жовтяк</b>
Для перемоги необхідна єдність дій всіх опозиційних сил. Найяскравіший приклад успішності цього рецепту - усунення від влади режиму Мілошевича.

<b>Фарбований Лис</b>
Чи є якісь дані про очікувану реакцію на вчорашні звернення від імені опозиції?

Чи піде протест по наростаючій?

Чи розраховує опозиція на реакцію ззовні країни?

Чи відомі настрої нижчої ланки силовиків? Чи ведеться діалог з рядовим складом МВС, ЗМОП, СБУ та інших силовиків?

Чи буде якийсь прорив з ЗМІ?

Якщо не маєте можливості відповісти на всі запитання, то відповідайте на що можливо.
Дякую.

<b>Євген Жовтяк</b>
1. Здається, чи не вперше в коментарях посадових осіб та провладних ЗМІ відсутнє визначення "так звана опозиція". Така реакція перекреслює мляві намагання довести, що акції були малочисельними.

2. Та реакція людей, яка є на сьогодні щодо вчорашніх подій вселяє оптимізм щодо ще більшої підтримки акції.

3. Безумовно, ми розраховуємо на моральну підтримку лідерів західних країн. Перш за все у відмові зустрічатися з Кучмою на офіційному рівні. Але переконані, що проблеми кризи влади в Україні можна вирішити лише власними силами.

4. Вчорашні події показали небажання рядового складу силовиків застосовувати силу. Такого ще не було під час подій 9 березня 2001 року, коли застосування сили приносило явне задоволення міліції.

5. Діалог ведеться на різних рівнях, зокрема, під час знищення наметового містечка з боку пікетувальників не лунало прокльонів на адресу міліції. Навпаки, всі учасники наметового містечка підкреслювали, що вони розуміють міліцію, яка усвідомлює злочинність наказів керівництва, але ще не готова стати на захист мітингуючих.

6. Вчорашня відмова трьох провідних журналістів "Нового каналу" працювати за "темниками" президентської адміністрації, а також випадок біля стін адміністрації президента, коли журналістка одного з провідних пропрезидентських каналів розплакалась від того, що вона безсила розказати глядачам правду про акцію, свідчить про те, що зміни назрівають.

<b>wind</b>
Чи підтримає "Наша Україна" потенційну міграцію депутатів з "ЗаЄди"? чи буде їх прийнято в фракцію?

<b>Євген Жовтяк</b>
Я переконаний, що при умові припинення тиску адміністрації президента, податкової адміністрації і силовиків на депутатів, їх сім’ї та близькі до них бізнес-структури розклад сил в парламенті буде прямувати до пропорцій, визначених результатами виборів 31 березня, тобто, пропрезидентські фракції залишаться із кількістю депутатів, не більшою ніж 25 відсотків від складу парламенту.

Частина з них може влитись до "Нашої України", інші можуть утворити нову фракцію, яка буде дистанціюватись від Банкової.

<b>Гура</b>
Ви можете прокоментувати рішення "погоджувальної ради"? Що там сталося?

<b>Євген Жовтяк</b>
Допоки кожне рішення так званої дев’ятки фракцій від першого слова і до останньої крапки редагується Медведчуком, іншої реакції на події біля адміністрації президента очікувати було б наївно.

Але тиск "вулиці" повинен привести до послаблення цієї "гармонійної" взаємодії.

Бєлочка
Що Ви думаєте про озвучену генпрокурором політичну версію вбивства Георгія Гонгадзе.

<b>Євген Жовтяк</b>
Що Ви думаєте про озвучену генпрокурором політичну версію вбивства Гонгадзе?

Переконаний, що активність Піскуна у справі Гонгадзе викликана виключно тим, що відведення від Кучми звинувачення у причетності до кримінальних злочинів було умовою його призначення на посаду генпрокурора.

"Блискавичні успіхи" у з’ясуванні того, що уже давно з’ясовано, і заява про політичне вбивство логічно завершиться відкопанням голови Гонгадзе "на городі" когось із опозиційних політиків.

У моральній і професійній здатності Піскуна сфабрикувати справу проти будь-кого заради вигородження Кучми я не сумніваюся.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032363982.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua