Майдан / Статті  

додано: 25-09-2002
Майкл Вайнз: США підозрюють Україну в продажі радарної системи в Ірак.
Нью-Йорк Таймз

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032905770.html

На основі аналізу таємно зроблених записів Сполучені Штати прийшли до висновку, що в липні 2000 р. президент України Леонід Кучма особисто ухвалив план продажу в Ірак найсучаснішої радарної системи, яка має здатність детектувати наближення літальних апаратів, причому антирадарні системи сучасних літаків не можуть помітити її роботи.

Особа, що обіймає високу посаду в уряді Сполучених Штатів, сказала, що на даний момент немає неспростовних доказів факту продажу, але існують "певні ознаки" того, що радарні системи вже зняходяться в Іраці.

Висновок американських експертів відносно непідробленості записів прослуховування розмов пана Кучми привів до того, що 10 днів тому було блоковано програму допомоги Україні, що розрахована на 55 мільйонів доларів в рік. Офіційний представник заявив, що програму призупинено до того, яка відбудеться перегляд американської політики відносно України. Імовірно, що після такого перегляду буде вжито додаткових заходів.

Якщо наявність радарів в Іраці буду підтведжено, то згідно з американськими законами та міжнародним ембарго на постачання зброї в Ірак Україну будуть чекати більш суворі санкції.

"Ми розглядаємо кілька варіантів того як далі працювати з Україною і про що говорити з Кучмою" - так описав той самий офіційний представник процес перегляду політики щодо України. "Ми сподіваємось закінчити процес перегляду за тиждень і подати наші рекомендації в Білий Дім для прийняття відповідних рішень".

Радарна система, що має назву "Кольчуга" (від російської назви кільчасто-ланцюгвої броні), уявляє собою пасивну радарну систему, що відрізняється від звичайного радара тим, що не посилає свій сигнал в бік літака.

Система "Кольчуга" складається з чотирьох приймачів, що записують та аналізують сигнали, які надходять від літака і таким чином визначають його положення. Стведжується, що вона може детектувати літаки на відстані до 500 миль (800 км.) та наземні цілі на відстані до 370 миль (600 км.) Найсенсаційнішою характеристикою системи є здатність детектувати навіть літаки типу "стелтс". Під час показу "Кольчуги" на виставці військової техніки в Іорданії в квітні 2000 року українські представники рекламували її як найбільш досконалу у всьму світі.

Стівен Залуга, експерт з військової техніки компанії Teal Group Corporation в шатаі Вірджінія, вважає, що здатність пасивних систем детектувати літаки типу "стелтс" перебільшена. За його словами це пов"язано з тим, що американські винищувачи та бомбардувальники типу "стелтс" майже не випромінюють сигналів.

В той же час звичайні реактивні літаки військово-повітряних сил США випромінюють сигнали від альтиметрів, радарів що слідкують за цілями ті інших приладів на борту. Експерт зазначив, що питання полягає в тому, чи може "Кольчуга" успішно відділяти ці сигнали від постійного шуму радіоефіру. "Якщо система дійсно має високу якість - з її наяністю в Іраці треба буде рахуватись" - сказав пан Залуга.

Експерти міністерства юстиції США та інші державні фахівці дійшли до висновку, що на таємних записах дійсно чути голос пана Кучми, який обговорює контрабандну відправку радарної системи до Іраку. Плівки признано справжніми і непідробленими.

Ці, а також інші плівки, що загалом відповідають 300-м годинам підслуховування, було привезено до Сполучених Штатів бувшим охоронцем президента Миколою Мельниченко, який втік з України в 2001 р. Пан Мельниченко, який тепер є активним учасником кампанії проти президента Кучми, передав цього літа свої плівки представникам Сполучених Штатів для проходження перевірки на аутентичність.

Висновки американської сторони було передано країнам-членам НАТО та українським офіційним особам. Останні, за словами предстваника американської сторони, "переважно відмовляються признати, що ці факти мали місце".

За останні п"ять років Україна вийшла на 6-е місце серед постачальників зброї на світовому ринку.

Стведжується, що на плівці записано розмову між паном Кучмою та Валерієм Малєвим, який був тоді директором українського агенства по експорту зброї "Укрспецекспорт".

Згідно з розшифровкою плівок оприлюдненою Центром громадської чесності в м.Вашингтон (пан Мельниченко підтвердив, що розшифровка відповідає змісту плівок) Малєв сказав Кучмі: "Наш посередник в Іорданії передав нам пропозицію Ірака. Вони хочуть купити чотири станції "Кольчуга" і пропонують 100 мільйонів доларів вперед".

Пан Малєв запропонував розмістити системи в тарі іншої української компанії "Краз" і послати українських представників з підробленими паспортами для нагляду за установкою радарів.

Пан Кучма відповів: "Лише слідкуйте, щоби цей іорданець тримав язика за зубами"

"Хто і що зможе помітити?" - відповів пан Малєв: "Ми їм багато не продаємо, я маю на увазі Іорданію".

Тоді пан Кучма відповів: "Гаразд, починайте".

Ця вказівка "починати" була віддана 10-го липня 2000 року, лише через 5 тижнів після того як президент Клінтон відвідав Київ і продемонстрував підтримку, яка була дуже потрібна адміністрації Кучми.

Американські офіційні особи вважають, що підтведження аутентичності записів є достатнім приводом для припинення програми надання допомоги в рамках Акту Підтримки Свободи (Freedom Support Act), по якій Україна отримує 55 мільйонів доларів в рік. Ці гроші повінні використовуватись на демократичні та економічні реформи в бувших частинах Радянського Союзу.

В зв"язку з тим, що ці гроші призначені на пропаганду західного способу життя, більшу частину програми може бути відновлено після того, як в Вашингтоні закінчать процес перегляду політики стосовно України.

Ці події також не мають стоснку до інших видів допомоги Україні, наприклад програми декомісії радянських ядерних озброєнь.

В дальшій перспективі Сполучені Штати повинні будуть вирішити як повести себе з президентом Кучмою так, щоби не зашкодити 50-мільйонному українському народові, що мешкає на перетині стратегічних шляхів між Європою та Азією.

Відношення Америки до президента Кучми стабільно погіршувалося впродовж останніх півтора років, по мірі того як його стиль управління ставав все більш авторитарним, а його ім"я - все більш пов"язаним з корупцією в країні.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032905770.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua