Майдан / Статті  

додано: 25-09-2002
Річард Баучер: Брифінг для преси
<A Href="http://www.state.gov/r/pa/prs/dpb/2002/13645.htm">http

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032944824.html

ЗАПИТАННЯ: чи можете щось сказати про повідомлення щодо поставок певного чутливого приладдя Україною Іракові? І, мені здається, щодо цього була навіть вказівка вчора пообіді.

РЕЧНИК: повідомлення про продажу системи завчасного попередження з України до Іраку вже відомі деякий час. Але новим є те, що ми недавно закінчили аналіз записів з липня 2000 року, котрий нам надав колишній охоронець президента Микола Мельниченко. На записах чується, як український президент Леонід Кучма дає згоду на продажу Кольчуги іракові і ми вважаємо, що цей запис є автентичний.

Ця автентикація запису привела нас до перегляду нашої політики щодо України, особливо щодо президента Кучми. Ми заініціювали тимчасову затримку в нових зобов'язаннях допомоги програми Freedom Support Act, котра надається центральному урядові України, протягом часу, коли ми проводимо цей перегляд.

Ця затримка не зачіпає набір іншої допомоги Україні, котра йде до приватного сектору, включаючи неурядові організації та місцеві і регіональні урядові тіла. Програми, що підтримують, наприклад, малі бізнеси, чи кадастрування землі, будуть продовжені. Наші військові-до-військових та програми нерозповсюдження не будуть зачеплені. Але ми маємо намір затримати програми, що стосуються центрального уряду. Ці програми мають бюджет біля 54 мільйонів дол. в 2002 році і вони становлять десь 35% нашої програми в Freedom Support Act Україні. Програми, котрі фінансуються з цього бюджету включають роботу з українським урядом щодо реформ в фіскальному та комерційному законодавстві, пенсіях та урядових регуляціях.

Ми залишаємося зобов'язаними більше, ніж будь коли, допомагати Україні провести необхідні політичні та економічні реформи та наблизитися ближче до Європи. Наш текучий перегляд політики відбиває наше серйозне занепокоєння, що заборонені поставки Іракові були схвалені президентом Кучмою, а також відбиває нашу рішучість в знеохоченні подальших поставок, що порушує санкції ООН щодо Іраку, Україною, чи якою іншою країною.

ЗАПИТАННЯ: (нерозбірливо)... про них вже принаймі рік, я думаю, якщо не довше. Я пам'ятаю минулого літа це виникнуло. Чи США вже схилялося вірити цим історіям, чи може справді лише запис переконав вас, що Кучма особисто це вчинив?

РЕЧНИК: Я думаю, що було кілька історій навколо цього. Це зовсім не означає, що є докази чи підтвердження, але дослідження плівок привело до підтвердження і зміну політики, котру ми проводимо.

ЗАПИТАННЯ: український міністр зовнішніх справ заперечив це, але зробив це в цікавий спосіб, говорячи, що неможливо, щоб були будь-які поставки чи продаж такого обладнання до Іраку при існуючих правилах. Чи є якісь докази, що ця радарна система була хоч колись доставлена, справді доставлена до Іраку?

РЕЧНИК: Ми не впевнені, що було доставлено, чи що ці системи є в Іраку. З іншого боку, існують певні ознаки, котрі вказують, що системи там є, і ми продовжуємо вивчення.

ЗАПИТАННЯ: Ще одна річ. Я не впевнений, що ви говорите про те, що сталося в липні, чи не так? Я не пригадую. Але, виглядає, що однією з причин, чому ви такі розгнівані цим, є те, що записи походять з того самого часу, коли колишній президент Клінтон перебував в Києві і зустрічався з Кучмою. І мене цікавить, чи ви пам'ятаєте про ті події, чи взагалі є задокументовано щодо цих речей - продажу високотехнічного обладнання Іракові - було дискутовано на цих зустрічах, чи підтверджується, чи ні, що президент Кучма запевнив президента Клінтона, що він не має наміру - Україна не має наміру - вчинити щось таке.

РЕЧНИК: Чесно кажучи, я не пам'ятаю напевно. Питання продажу Іракові та дотримання санкцій ООН виникали справді часто і довший час були предметом дискусій з українським урядом на найвищому рівні тому, що ми добре розуміємо, що Україна має підприємства та обладнання, котрі Ірак намагався отримати колись, бо вони допасовувалися до існуючого їх військового обладнання. Отже, це була постійна тема, котру ми часто дискутували з українським урядом, щоб запевнитися, що обладнання буде забезпечене від продажу та впевнитися, що ніякого продажу не було вчинено, незважаючи на спроби Іраку його отримати.

Чи питання конкретного продажу, про який ідеться, виникало підчас візиту Клінтона, то я думаю, що треба посилатися на задокументовані матеріали. Я переконаний, що існують бріфинги Білого дому протягом цієї подорожу і ви можете спробувати знайти чи це питання обговорювалося.

ЗАПИТАННЯ: Чи можете ви скажати, чи були якість прямі, я маю на увазі, коли ви прийшли до цього висновку, прямі контакти чи з нашим послом чи секретарем Powell і міністерством закордонних справ, і яке було послання? "Як ви так могли?" - чи щось таке?

РЕЧНИК: Були прямі контакти між нашим послом та владою в Києві, і ми вже говорили їм, цілком прямо, до якого висновку ми прийшли і що ми робитимемо з нашими програмами.

ЗАПИТАННЯ: Хвилинку! Чи були якісь причини, які вас набільше розлютили - чи отримували ви офіційні запевнення від Кучми що цей продаж не відбувся і що він його не схвалював?

РЕЧНИК: я не знаю. Я повинен переглянути записи щодо цього питання. Я не пам'ятаю це конкретно.

Але я мав би сказати, що будь-який лідер, що схвалює продажу до Іраку такої витонченої системи сповіщення в порушення резолюцій Ради безпеки ООН стає дуже серйозною справою і справа така, що ми її сприймаємо серйозно, незалежно, хто він є. І це є дуже серйозна справа, мати національного лідера, що схвалює продажу порушуючи резолюції ООН.

ЗАПИТАННЯ: Чи ви плануєте якісь акції проти України в ООН за порушення резолюцій Ради безпеки?

РЕЧНИК: я не знаю. Ми побачимо. Я не знаю.

ЗАПИТАННЯ: Річард, чи можуть вони зараз щось зробити, щоб, ну розумієте, вибратись з цього? А тому, що виглядає, що вони вже згодилися і можливо доставили це, що вони можуть зробити --

РЕЧНИК: Я справді не маю що сказати в цей момент. Справді, може надання повної інформації щодо цієї справи та чи було доставлено може й допомогло б, але я не маю списку речей, котрі б хотілося бачити від них в цей момент.

ЗАПИТАННЯ: лише одне запитання дуже коротко? Ви сказали. що це спричинило зміну політики щодо президента Кучми особисто. Чи це означає, що він можливо приєднається до зростаючого списку лідерів світу, котрі ви не дуже бажаєте бачити при владі?

РЕЧНИК: Я не знаю нічого про такий список, Matt. Ми звемо їх так, якими ми їх бачимо, коли ми це бачимо.

ЗАПИТАННЯ: Справді, точно. Але я мав на увазі ось що - чи є можливим, що ви вчините якісь акції особисто проти нього, щось таке, як санкції проти президента Муґабе і його --

РЕЧНИК: як я сказав, ми розглядаємо ситуацію в рамках наших стосунків до нього, і ми вирішимо відповідно і повідомимо вас в свій час. Добре. Знову щось щодо цього?

ЗАПИТАННЯ: ...плівки, що стосуються президента Кучми? Чи ви зараз підтвердили автентичність цього, чи...

РЕЧНИК: Так. Ми справді розглядали лише цей конкретний запис, бо це стосувалося справи. Я не маю ніякого ширшого...

ЗАПИТАННЯ: Нічого щодо...

РЕЧНИК: Нічого більше щодо записів.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1032944824.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua