Майдан / Статті  

додано: 12-10-2002
Вахтанг Кіпіані: Князь Тьми та Темників

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1034434878.html

Темники (це скорочення від російського терміну "тєми нєдєлі") як засіб осідлання і знищення української журналістики є ноу-хау Віктора Володимировича Медведчука. І той, хто з цим не погодиться, або боягуз, або негідник, або просто мало знає.

Відомий політолог і поки що не дуже вправний політик Микола Томенко, автором цих анонімних і дуже технологічних текстів, не є. Тезу про Миколине авторство озвучив кілька днів тому (здається, на "Громадському радіо") Сергій Васильєв, який наразі працює начальником Головного управління інформаційної політики АП. Єдиний сенс згадувати про цю тупу відмазку – щоб не забути підшити її до кримінальної справи, яку Генпрокуратура могла б порушити за фактом численних публікацій про політичну цензуру в Україні.

Кожен, хто знає Томенка, підтвердить: він усе робить дуже публічно. А Медведчук і Васильєв – навпаки (як каже один мій колега, "нас саме цьому вчили в школі КДБ"). А якщо серйозно, то кожен політичний журналіст знає, що темники розсилались "від Марата" і навіть "від Васильєва", але аж ніяк не "від Миколи".

Вперше українські журналісти стикнулись із цим явищем на початку осені 2001 р., коли зауважили, що отримані ними редакційні завдання як на диво стали збігатись із "вказівками", отриманими від редакторів і менеджерів інших газет і телеканалів.

Типова ситуація. Початок традиційної прес-конференції у понеділок у Верховній Раді. Кілька колег-журналістів просто-таки вимагають слова. Але після першого ж запитання когось із сусідів рук уже не тягнуть. А навіщо, адже відповідь на редакційне завдання вже отримана.

Вершиною ненормативної мудрості есдеків особисто для мене стала спроба співробітниці прес-служби Верховної Ради України А.Я. всунути мені в долоню прямо на прес-конференції тодішнього першого віце-спікера Медведчука шматочок паперу.

Це не була записка з пропозицією романтично зустрітись у старому парку неподалік Маріїнського палацу. Це була шпаргалка: вирізане із темника цілком конкретне запитання до лідера об"єднаних соціал-демократів, пов"язане із ухваленням Земельного кодексу.

Нічого надзвичайного у бажанні політика відповідати лише на ті запитання, до яких він найкраще готовий, немає. Для того, щоб виглядати переконливішим, аргументованішим, кращим за конкурентів існує інститут прес-секретарів, помічників, врешті-решт – партійних мас-медіа. І якби кореспондент офіційного органу СДПУ (о) "Нашої газети +" поставив "вигідне" запитання Медведчуку, хто б кинув у нього камінь?


<b>Кінець виборів </b>

Кінець виборчої кампанії був суцільним дежавю. Однакові сюжети на телебаченні, аналогічні думки в газетах. Невідомо звідки виникали якісь дивні політсуб"єкти, які виконували свої "дурнопахнущие" ролі і зникали назавжди.

Я – старий рухівець. Не за віком, слава Богу. Просто, починаючи із березня 1990 року, завжди підтримував і голосував за націонал-демократів. Було й цікаво, й водночас боляче спостерігати за конвульсіями декого зі старих рухівців (наразі говорю про вік і партійність), які заради навіть не "шмату гнилої ковбаси", а... Медведчука, із завзяттям ганьбили спадщину НРУ, поминаючи всує ім"я славної пам"яті В"ячеслава Максимовича Чорновола.

Мене нудило, коли я бачив нардепів Бойка та Філіпчука, які старанно розігрували ролі "правдивих рухівців" у дешевій малоросійській оперетці, написаній групою т.зв. "російських іміджмейкерів" та місцевими епігонами з виборчого штабу респектабельного соціал-демократа, лицаря червоної троянди, всеукраїнського діда мороза Віктора Медведчука.

Переді мною підшивка Темників (до речі, в Томенка такого комплекту немає). Подарували, відкрию вам один секрет, Вікторе Володимировичу, ваші ж люди. Вони не стукачі (вас це слово, я чомусь впевнений, не ображає, правда?), вони просто хотіли, щоб для вас прийшов час розплати.

Ось прямі цитати з Темників за осінь-зиму 2001 р. (подаються мовою оригіналу). Дякуючи цим текстам те, що інтуїтивно відчувалось, отримало нарешті підтвердження.

<i>"Состоится первый этап общего съезда Народного руха Украины "За единство" и других участников новосозданного избирательного блока "Народный рух Украины". Интерпретация: показывать. Полноценная партия, борется за победу. Запустить информацию – "а кто будет первым в списке? Может быть Конев? Или Понамарчук?" Оторвать, таким образом, брэнд НРУ от имени Бойко. Просто Рух"

"Съезд НРУ(е). Интерпретация: не иронизируем по данному вопросу. Не называем это "проектом". Они недовольны, как повернулась ситуация с другими Рухами, у них есть свои резоны, они ищут выход, хотят сохранить Рух. Брать интервью, показывать. Не акцентировать на спящих делегатах и т.п. Толерантное освещение. Рекомендуемый заголовок в газетах – "Рух – є!" Повышать ставки НРУ(е), давая прогнозные оценки большого количества процентов, которые они наберут на выборах. Подчеркивать большое количество региональных организаций, входящих в структуру НРУ(е)"

"Организационное оформление нового руховского блока, создаваемого НРУ(е). Интерпретация: освещаем. Не хвалим, но говорим: "Это серьезно". В комментариях избегать скепсиса"

"Состоится пресс-конференция избирательного блока "Народный Рух Украины". Отель "Национальный". Интерпретация: широкое освещение. Важно. Это – настоящий Рух"

"Состоится форум "Молодёжь за избирательный блок "Народный Рух Украины". Интерпретация: широкое освещение. Раскручивать. "Это – настоящий Рух". "Молодые руховцы уходят в блок Народный Рух".</i>

Для тих, хто ще не розібрався: "справжній" НРУ Бойка-Філіпчука і Медведчук – це одна шайка-лєйка. Ось доказ:

<i>"Ассоциация региональных СМИ Украины. Выступление В. Медведчука. Интерпретация: освещать в полном объеме. (И Медведчука, и других участников мероприятия). По партиям и блокам – показывать мнения Медведчука, Симоненко, Яковенко (лидер т.наз. КПРС – В.К.) и Бойко. Их позиция, в целом, будет сходной" </i>

Партнером рухманів Бойка-Філіпчука-Конєва-Понамарчука були такі собі партєйкі – "Центр", за якою виразно стирчали вуха Деркача-манєнького і яку з ентузіазмом розкручувала газета Рабиновича "Столичные новости", та "Організація українських націоналістів в Україні". Остання, попри назву, до історичної ОУН (і бандерівців, і мельниківців, і двійкарів) жодного відношення не має. Це просто спроба кількох спритних ділків зробити політичну кар"єру на використанні легендарного імені.

У Темниках і молодшим партнерам "НРУ" приділено достатньо уваги.

<i>"ОУН в Украине" на этой неделе завершает подготовку акции против "олигархического блока Ю.Тимошенко". Интерпретация: освещать. Привязывать Тимошенко к повышению тарифов"

"Проходит акция ОУН -- "Украина без Мороза и Тимошенко". Интерпретация: информационное сопровождение акции" </i>


<b>"Просьба игнорировать" </b>

Майже в кожному з Темників після викладу суті події, яка має відбутись є ввічливе прохання, а по суті наказ до виконання – "Просьба игнорировать". Але не всі автори-аноніми були такими чемними – доводилось стикатись із прямо-таки хамським – "Не давать!".

Які ж події штаб Медведчука вважав недостойними для оприлюднення? І де, не в партійних ЗМІ, які в будь-якій виборчій кампанії грають роль бойових листків, а в загальнонаціональних мас-медіа, зокрема центральних телеканалах!

<i>"Печерский местный суд Киева рассмотрит иск Ю. Тимошенко об обжаловании формулировки ее увольнения с поста вице-премьера. Интерпретация: ПРОСЬБА ИГНОРИРОВАТЬ"

"Пресс-конференция лидера избирательного блока Юлии Тимошенко "Новые правила, новые условия политической игры". Интерпретация: ПРОСЬБА ПРОИГНОРИРОВАТЬ"

"В Киеве пройдет пресс-конференция: "Что гарантирует успех на выборах-2002: государственные или политические технологии?". Участвуют шеф-редактор журнала "Політична думка" В. Полохало, главный редактор журнала А. Дергачев и директор Центра политического анализа и консультирования при журнале С. Макеев. Интерпретация: ПРОСЬБА ПРОИГНОРИРОВАТЬ"

"В Киеве состоится "круглый стол" на тему: "Социальный фактор и его использование в предвыборной кампании 2002 года". Организатор -- Комитет избирателей Украины. Интерпретация: ПРОСЬБА ИГНОРИРОВАТЬ"

"В Киеве пресс-конференция при участии президента Ассоциации фермеров и землевладельцев Украины Ивана Томича "Налоговый кодекс -- петля на шее крестьянина. Кому это выгодно?". Интерпретация: ПРОСЬБА ИГНОРИРОВАТЬ"

"Посол США в Украине Карлос Паскуаль планирует посетить Ивано-Франковскую область. В ходе визита он планирует подписать Договор о сотрудничестве между администрацией Ивано-Франковской области и Проектом инициативы выдачи государственных актов на землю, принять участие в церемонии выдачи государственных актов на право владения землей в одном из сел Прикарпатья и встретиться со студентами Прикарпатского университета им. Стефаника. Интерпретация: ПРОСЬБА ПРОИГНОРИРОВАТЬ"

"Создание блока Хорошковского "НЛО". Интерпретация: ПРОСЬБА ИГНОРИРОВАТЬ МЕРОПРИЯТИЯ БЛОКА"

"Состоится съезд партии "Молода Україна". Интерпретация: ИГНОРИРОВАТЬ"

"Налоговики заявили о том, что собираются ввести контроль за сделками по продаже футболистов и взимать с них налоги. (Последствия письма Томенко в ГНАУ). Интерпретация: ПРОСЬБА ПРОИГНОРИРОВАТЬ"

"Брифинг Антимонопольного Союза на тему: "Электроэнергетика: грабим потребителя или цивилизируем монополию?". Интерпретация: ПРОСЬБА ПРОИГНОРИРОВАТЬ"

"Общегородская выставка "Столичное образование". Ожидается участие мэра А. Омельченко. Пресс-конференция А. Омельченко. Интерпретации: НЕ ДАВАТЬ!"

"Для лоббирования интересов Луганской области и обоснования необходимости проведения выездного заседания Кабмина (г. Брянка, углереструктуризация, бюджетные ассигнования) облгосадминистрация организует поездку в область группы журналистов представителей общегосударственных СМИ. Официальный повод – рассмотрение перспектив развития угольной отрасли области. Интерпретации: НЕ ДАВАТЬ!"

"Херсонская городская партийная организация Всеукраинской Чернобыльской Народной партии проводит Всеукраинский митинг протеста чернобыльцев против дискриминации прав, хронических невыплат и сокращения финансирования. Интерпретации: НЕ ДАВАТЬ!

"В Украине пройдет съезд Украинской партии зеленых (ПЗУ). Интерпретация: уточнить, какая именно партия проводит съезд. Если Рабиновича – ИГНОРИРОВАТЬ, если Кононова – в информационном режиме" </i>


<b>Україна з Кучмою. "В информационном режиме"</b>

Важко сказати, яка частина українців, що голосували за есдеків, зробили це з ідеологічних мотивів. Але ясно, що чимало людей, особливо в провінції, купились на штучні й фальшиві посмішки Віктора Медведчука та Оксани Марченко, на кольорові проспекти, на відкриті "під вибори" юридичні консультації, кадрові агентства тощо.

Соціальний меседж СДПУ (о) складався із чотирьох паралельно розкручуваних проектів – "Кадровий резерв", "Криза-2005", "Земельний кодекс", "Дембель" <i>("на базе общественных приемных СДПУ(о) проводятся юридические консультации "дембелей" по вопросам их социально-правовой адаптации"). </i> Кожен споживач інформаційної продукції так чи інакше з"їв призначену йому частину "локшини".

Чи ви забули телесюжети, де генерали науки (академіки Патон, Горбулін та інші), політики (Медведчук, Кононов), чиновники імітували діяльність "Комітету із подолання інфраструктурної кризи-2005". Поважні люди стали обличчям відомої маніпуляційної технології – коли увага переноситься із найближчої і головне – найбажанішої – мети, на те, що буде колись. Начебто ціль (власне вибори) нібито ні до чого. З"ява Медведчука в колі знаних вчених і фахівців інших галузей повинна була справити потрібне враження на конкретну частину аудиторії, засвідчувала наявність стратегічного мислення – бач, як далеко дивиться...

Після виборів про "інфраструктурну кризу" Медведчук благополучно забув. Проте, темі не дадуть припасти пилом, рік 2004-й вже не за горами...

<i>"Проект "Кризис-2005". Заседание "комитета-2005" на тему: "Старение конструкций металла и бетона". Интерпретация: будет роздана дополнительно. Проектному отделу – замечание – проект в полном провале. Нужны срочные реанимационные меры" </i>

Вже за тиждень об"єднані реаніматори щось чимось намастили, щось десь підкрутили й машина маніпуляції запрацювала знову.

<i>"Проект "Кризис-2005". Заседание "комитета-2005" на тему: "Старение конструкций металла и бетона". Интерпретация: Широко освещать. Комитет расширяется. Новыми членами стали Кононов и Патон"

"Проект "Кризис-2005". 29 ноября состоится круглый стол "Вызов времени в лице "Кризиса-2005": проблема адекватности ответа". Интерпретация: освещать в полной мере. Ученые всерьез отнеслись к инициативе политика. Это бывает редко. У них может быть инициатива создать при комитете то ли ученый совет, то ли общественное обсуждение". </i>

Минув ще один тиждень. Президент Національної Академії Наук Борис Євгенович Патон, щодо якого було проведено типово гебістську спецоперацію "втемну" ще не знає про існування в свіжому темнику нової директиви. Авторитетів тепер титруватимуть як членів команди Медведчука, а вже потім ти лауреат, Герой Соціалістичної праці, академік...

<i>"Проект "Кризис-2005"... В СМИ титровать вначале как членов комитета, а потом уже давать остальные регалии". </i>

Ну, і нарешті про те, що між передвиборного цинізму у виконанні есдеків не існує.

<i>"В Киеве пройдет пресс-конференция в связи с катастрофой на Киевской городской станции переливания крови, где вышло из строя устаревшее оборудование. Также будут рассматриваться вопросы донорства и проблем людей, больных гемофилией. Интерпретация: привязать к теме "Кризиса-2005" </i>

Вони, даруйте за слово, "опускають" не тільки пресу загалом. Вони знищують рештки професійного й чисто людського авторитету своїх же людей – редакторів, випускових, продюсерів. Чого вартує така теза "Пленарное заседание Верховной Рады. Интерпретация: в информационном режиме".

Пане Медведчук, що у вас у голові? Або інакше – що у вас із головою? Ну, хочеться, щоб вас особисто показували по всіх телеканалах – будь ласка. Ну, треба по-чорному відпіарити Ющенка – нехай. Але давати дозволи (!) висвітлювати події загальнонаціонального значення "в информационном режиме"... Пригадується, в одній з казок Джанні Родарі якийсь тоталітарний фрукт задумав ввести податок на повітря. Ідеї Темників – на диво подібні.

Ще приклад свободи преси "с барского плеча": <i>"Крымский парламент примет решение о начале предвыборной кампании в Верховную Раду АРК. Интерпретация: в информационном режиме. Никого не поддерживаем, никого не дискредитируем". </i>

Навіть президент України і той уже потрапив до кола персон, на висвітлення яких треба питати дозволу у лідера СДПУ (о): <i>"Президент Украины Л. Кучма посетит с поездкой Славутич и Чернобыльскую АЭС. Поездка приурочена к первой годовщине закрытия Чернобыльской АЭС. Интерпретация: в информационном режиме". </i>

Шкода, що Леонід Данилович про це не знає. А якби дізнався? Дуже поінформовані джерела в адміністрації президента (ще домедведчуківского періоду) стверджують, що президента НТКУ Вадима Опанасовича Долганова, який завжди себе публічно іменував "людиною президента", зняли якраз за... сумлінне виконання Темників.

Розповідають, що один із високочільних доброзичливців напросився до гаранта в гості якраз перед черговим випуском "УТН-Панорами". І ніби випадково поклав на стіл Темник на цей день. Коли сюжети і підводки точно повторили інтонації та прямі вказівки документу, реакція Леоніда Кучми була миттєвою.

І якби не страсбурзьке відрядження дружини пана Долганова, то служити б йому – як мінімум до жовтня 2004 року – начальником радіоточки на хуторі Михайловський...

Повторюсь, Темники – це сконструйований есдеками інструмент для "промивання мізків". Це форма цензури та тиску на медіа. Це – одна з найсумніших реалій української журналістики. І в цьому сенсі мені не цікаво, якими словами виправдовує себе особисто і свій клан нині держчиновник Сергій Васильєв. Цей пан, здається, вже остаточно втратив відчуття реальності у своїх численних інтерв"ю та статтях.

Васильєв – цинік, і тому не соромлячись називає нинішню українську пресу "сторожевым псом демократии" ("КВ", 9 жовтня ц.р.). Лише одне запитання: який із телеканалів України ви, Сергію Леонідовичу, маєте на увазі? Можливо, журналісти, політики й прості люди щось прогледіли? В який час дня і ночі, і на якій конкретно "кнопці" журналіст чи політик, незгодний з "політикою партії", може висловити точку зору, альтернативну точці зору ТРК "Альтернатива"?

Непорядно вважати свій народ лише електоральним бидлом і сировиною для минулих і майбутніх адміністративних перемог. І у фірмовому стилі підміняти предмет розмови. Преса пише про реальні перед- і післявиборні Темники, а Васильєв розповідає, що очолюване ним Головне управління інформаційної політики АП, краще за УНІАН робить детальні прес-релізи, "то есть наш набор информационных поводов".

Знаємо ми ваші інформприводи! <i>"В Киеве Всеукраинская организация "Тризуб" им. С. Бандеры проведет пресс-конференцию на тему: "Оппозиционность или терроризм?", на которой будут обнародованы результаты Всеукраинской пропагандистской акции "Октябрьский переворот и его последствия для Украины" и "По каким критериям будем выбирать депутатов". Интерпретация: будет роздана дополнительно. Ответственный – Васильев" </i>

Чималий досвід спостерігання зблизька за есдеками та їхніми позаштатними пропагандистами переконує: щоб вони не робили, скільки б грошей не вгатили в "піар", однаково, як у відомому анекдоті, виходить кулемет...


<b>Лідер і його жінки </b>

Загальновідомо: чоловікові стільки років, на скільки виглядає його жінка. На скільки виглядає жінка Віктора Медведчука теж загальновідомо. Та, як кажуть друзі-галичани, менше з тим. Я про інших жінок і про те, як їх можна ви-ко-рис-то-ву-ва-ти!

Спочатку темник від 9 грудня 2001 р. <i>"Слухи о том, что СДПУ(О) собирается создать блок. Интерпретация: Задать вопрос Медведчуку – правда ли, что СДПУ(О) тоже намеревается создать блок? Медведчук отвечает: "Из всего политикума социал-демократы могли бы слиться в одном блоке разве что с женщинами". </i>

І що з того вийшло?

<i>10 грудня 2001 р. УНІАН. Лідер Соціал-демократичної партії України (об”єднаної) Віктор Медведчук спростував чутки про можливість блокування СДПУ (о) з іншими політичними силами під час парламентських виборів. "Блокуватись будемо тільки з жінками, адже це єдине, чого не вистачає соціал-демократам".

11 грудня 2001 р. Політичне Інтернет-видання "PART.ORG". "Из всего политикума социал-демократы могли бы слиться в одном блоке разве что с женщинами". Об этом сегодня заявил В. Медведчук, отвечая на вопрос журналистов о том, возможно ли блокирование СДПУ(о) с другими партийными структурами. При этом лидер СДПУ(о) не стал уточнять конкретно, что он имел в виду. Ранее партия исключала возможность блокирования с другими политическими силами". </i>


<b>Наїзди на Кучму </b>

Це тільки в Римі Цезар і його дружина поза підозрами. У вітчизняній політиці немає нічого святого. Про те, як Темники визначають висвітлення діяльності президента України Леоніда Кучми я вже писав (УП та Телекритика від 8.10. 2002). А зараз про те, як есдеки у своїх передвиборних інтересах не раз "опускали" Гаранта.

<i>"Литвин возглавил блок "За ЕдУ". Очевидно, в Администрации Президента появится новый её глава. Интерпретация: Кучма повторяет ошибки Ельцина 95-го года. Тогда Ельцин создал блок Рыбкина и блок Черномырдина, думая, что они совместно возьмут до 40%, но проект потерпел крах. Очевидно, что Кучма не доверяет Кинаху и вообще ресурс доверенных лиц Президента уже исчерпан. Само собой разумеется, что Литвин не сможет совмещать должность в АП со статусом лидера блока. Литвин – непубличный политик, это "человек-знак", а не "человек-имя".

"Состоится круглый стол на тему: "Социальные опросы в избирательной кампании: как избежать дилетантизма и фальсификации". Проводит фонд "Демократические инициативы" и Социологическая ассоциация Украины. Интерпретация: задать вопрос с просьбой прокомментировать их же итоги опроса журналистов, по которому определены наиболее удачливые политики (Медведчук, Кинах, Горбулин) и наиболее неудачливые (Кучма, Кузьмук, Ющенко). Осветить ответ".

"Реакция политикума на информацию о встрече в США В. Ющенко с майором Мельниченко. Интерпретация: Кучма настолько слаб, что, несмотря на такие контакты, продолжает поддерживать Ющенко. И вообще, оказывается, Ющенко ехал в Америку не для встречи с Чейни, а с Мельниченко. (Тема для нейтральных СМИ и воскресных телепрограмм). Продолжаем ссорить Кучму с Ющенко".

"Именные" блоки. Интерпретация: Наша задача показать, что политический блок – это ошибка. Личность, стоящая во главе блока, гораздо более подвержена контрпропаганде, чем блок. Если "вытаскивается" на лидера "нечто", то противопоставить что-либо будет трудно. Таким образом, выборы отдаются в руки Кучмы, у которого "нечто" есть на каждого. Кучма будет контролировать избирательный процесс. Говорим, что этот план разработан В. Литвином - Д. Табачником. Последний через реализацию данной идеи хочет вернуться в большую политику".</i>

Хіба ця теза не з репертуару Юлії Володимирівни? Вікторе Володимировичу, з таким блискучим аналізом поточної ситуації – і чомусь не в опозиції?!

Жарти жартами, але за першої ж можливості есдеки не відмовлялись копнути старого Акелу. Проте вони пам"ятають, що у нього є молоді й ще дуже сильні родичі.

<i>"В Украине пройдет открытие 3-го сезона программы "Музыкальный круиз" Фонда народного депутата Украины В. Пинчука. Концерт будет посвящен памяти Г. Логвина, скончавшегося художественного руководителя Днепропетровского камерного оркестра. Участвуют солист оркестра "Виртуозы Москвы" А. Уткин и лауреат международных конкурсов И. Четуев. Интерпретация: показать крупно. Пинчук единственный из предпринимателей спонсирует настоящее искусство. Взять интервью у Пинчука". </i>

Правду, отже, казав герой Валентина Ґафта у рязановській кінострічці "Гараж": "это не продать, милочка, это значит предвидеть...".


<b>"Человек меняется"</b>

Якби законодавці у кінці минулого року не відправили першого віце-спікера Віктора Медведчука у відставку, то Золотий Фонд Цензури України не був би збагачений такою цінною порадою вільній пресі.

<i>"Начать акцентировать внимание на изменениях в поведении Медведчука. Появился без галстука, в гольфе, сменил цвет костюма, много улыбается, шутит. Человек меняется". </i>

Тут інтерпретація не потрібна. Бо за кілька днів споживачі інформації відразу відчули: якщо в країні роблять щось добре – за це треба дякувати Віктору Володимировичу. І навпаки – за все зле має відповідати "малахольний" Ющенко. Або Тимошенко. Або Мороз.

<i>"Сбор подписей за отставку Виктора Медведчука. Интерпретация: Мы обеспокоены тем, что правые и левые собирают подписи. Нужна защита Медведчука – вспомнить укрупненно его деятельность на посту первого вице-спикера, сколько принято важных законов и т.п. Привязать весь позитив парламента времен ведения сессии Медведчуком ему лично. Будет подготовлена справка об эффективности деятельности Медведчука на посту первого вице-спикера. (отв. – Долженков). </i>

Вказаний у цьому Темнику як "відповідальний" Олег Долженков – на момент виборів був прес-секретарем соціал-демократів (об"єднаних). Незабаром після виборів він змінив місце роботи. Цитата з газети "Факты и комментарии" за 7 серпня 2002 р.: "Как говорится в сообщении агентства "Интерфакс-Украина", в начале августа было подписано распоряжение (керівника уряду Анатолія Кінаха – В.К.), согласно которому в Верховную Раду и Администрацию Президента откомандированы представители Министерства внутренних дел. Разработкой предложений по улучшению деятельности правоохранительных органов, а также решением проблем борьбы с преступностью и работой с правоохранительными органами в Администрации Президента будет заниматься прикомандированный капитан милиции Олег Долженков, а в Верховной Раде – полковник милиции Сергей Остапец. Правда, оба они оставлены в штате МВД".

<i>"Отдельная линия для региональных СМИ – от источника в АП стало известно, что отставка Медведчука была разработана Банковой для того, чтобы заменить Медведчуком Кинаха на посту премьера. Медведчук для Первого, в отличие от Кинаха, – свой. То-то Кинах такой перепуганный. Медведчук сейчас раздумывает, но, судя по всему, вряд ли согласится. Ему это невыгодно, у него тогда будут связаны руки".

"10-летие Всеукраинского референдума, подтвердившего Акт независимости Украины. Избрание Л. Кравчука первым Президентом независимой Украины. Интерпретация: сделать Кравчука героем. Всячески подчеркивать линию – "Кравчук – первый Президент Украины. Не Грушевский". Взять интервью у историка, который это расскажет. В комментариях по событиям 91-го года Кравчук всегда говорит о Медведчуке. "Тогда было одно время, но сейчас – другое время, время таких, как Медведчук". Набрать список простых позитивных доводов, почему это хорошо"

"Отработка пакета материалов из российских СМИ о бизнес- и политической деятельности Ю. Тимошенко. Интерпретация: Тема долгоиграющая. Отбивать у неё наш электорат. Тимошенко – не "газовая принцесса" и не "леди Ю". У неё нет романтического образа, она примитивная воровка, олигарх и богачка. Украла деньги, роскошествует за наши с вами кровные. У неё много недвижимости, ездит на дорогих машинах, летает на собственных самолетах – обнаглела. Вызвать зависть к её богатству". </i>

Не секрет, що "улюбленим" політиком Віктора Медведчука є його антипод і тезка Віктор Ющенко. Заради історичної правди треба визнати, що й останній має до візаві почуття напрочуд ірраціональні. Але Ющенко, слава Богу, ніколи не намагався нав"язувати свою точку зору суспільству і не "мочив" опонентів. Навіть коли був прем"єр-міністром і мав "адмінресурс". Невдячні СДПУ(о)-шні Темники тим часом створювали далеку від правди реальність, прив"язуючи лідера "Нашої України" до катаклізмів, крові, бійок з міліцією, підвищення цін.

<i>"Катастрофа над Черным морем российского самолета (мова йде про ТУ-154, збитий українською ракетою – В.К.). Интерпретации: Окончательная интерпретация будет ясна после получения достоверной информации о причинах катастрофы. Вместе с тем, обязательно вытаскивать Ющенко с комментариями на данную тему. Комментариев наших лидеров не брать. В редакционных комментариях указывать на то, что в современном информационном пространстве, после событий 11 сентября, даже теракты воспринимаются СМИ достаточно обыденно. Это было одной из причин, в силу которых ситуация с самолетом стала мировой информационной сенсацией именно из-за ее необычности ("украинская ракета сбивает русский гражданский самолет с гражданами Израиля на борту")".

"В Киеве Старокиевский суд рассмотрит дело по обвинению членов УНА-УНСО в организации массовых беспорядков 9 марта. Интерпретация: Брать комментарии у Ющенко, Тимошенко, РУХовцев. Брать комментарии у разных членов блока "Наша Украина", показывать разность их позиций, отказ Ющенко от комментариев (как правило, Ющенко от комментариев отказывается). Необходимо всячески "отодвигать" Ющенко от "Нашей Украины", при этом его не критикуя".

"Ющенко-тарифы. Интерпретация: В данной "пьесе" играют Ющенко, Кинах, Медведчук, Мороз. Мороза, намекая на Ющенко, спрашивать – почему вы пикетируете правительство Кинаха? Неужели непонятно, кто поднял тарифы? Муссировать тему, кто будет премьером после выборов – Ющенко или Кинах? Если станет премьером Ющенко, богатые станут богаче, а бедные беднее. Писать крупные форматы. Тема для областей Западной Украины".</i>


<b>Операція "Маніпуляція" </b>

Найближчих родичів респектабельного піару звуть Провокація, Маніпуляція та Фальсифікація. Укладачі Темників доволі майстерно поєднували правдиві факти зі своїм конкретно-політичним інтересом.

<i>"84 годовщина "Великой Октябрьской революции". "Левые" проведут митинги по случаю годовщины. Интерпретация: В рядах демонстраций и митингующих показывать партию Мороза (задача -- окончательно задвинуть его на левый фланг). В контексте рассуждений говорить о том, что в Украине есть три коммунистические силы: КПУ, Мороз и КПРС. NB: Витренко не показывать и не писать о ней в контексте годовщины. Особое задание Интеру – перепутать титры. В газетах фотографии рядов КПРС подписывать текстом типа: "Социалисты вышли на демонстрацию" (задача – ассоциировать Мороза с КПРС)". </i>

Тьху! Я чомусь упевнений, що колеги з "Інтера" не виконували подібної вказівки, але характер завдання промовляє про рівень – "нижче плінтуса" – його замовників.

<i>"В Харькове представители общественной организации журналистов "Хартия-4" (М. Вересень, Т. Кузьмов, С. Рахманин и И. Солдатенко) планируют провести встречи с главой облгосадминистрации Е. Кушнаревым, городским председателем (мером – В.К.), председателем областного суда, прокурором области. Интерпретация: привязать к "Неделе НДП". По приглашению Пуствовойтенко группа оппозиционных журналистов приезжает в Харьков для встречи с Кушнаревым. Очевидно (или возможно), "Хартия-4" будет работать на "За ЕдУ". Обыграть "четверки": "За ЕдУ" – Партия–4, Вересень – Хартия-4".</i>

Після прочитання кількадесяти Темників стає зрозуміло, чому країна ненавидить есдеків. Бо, дивіться, як "динамівська" партія помстилась за поразки на футбольному полі донецькому "Шахтарю" та його власникам.

<i>"Делегация ООН совершит визит в Донецкую область, где обсудит выполнение программ, поддерживаемых агентствами ООН. Интерпретация: Ситуация в Донецке настолько плоха, что ей уже заинтересовались в ООН. В Донецке СПИД, туберкулез и мэр Рыбак".</i>


<b>"Вань, посмотри какие клоуны…"</b>

У Темниках смішного мало. Адже це інструкція для знищення ворогів, а не дівочий "откровенник". Але іноді серед усього цього бруду доводиться відшукувати маленькі діамантики.

Есдеки мають реноме успішної та впливової політичної сили? Дивіться – як це робиться: "ловкость рук и никакого мошенничества" (це знову з кіно!).

<i>"В Киеве пройдет расширенная коллегия Минобороны с участием премьер-министра А. Кинаха. Возможно, будет названа фамилия нового министра обороны. Интерпретация: говорить о необходимости введения гражданского контроля над военным ведомством. Спрашивать Кинаха и нового министра, как они относятся к этому. Потом давать в СМИ как "...отвечая на вопрос корреспондента о идее Медведчука о гражданском контроле над армией..." Брать комментарии у Андресюка, который должен быть "очень доволен" назначением: "Попали в яблочко".</i>

Інакше кажучи, не важливо, кого президент призначить міністром. Головне – СДПУ (о) "в курсє дєла".

І ще одна родзинка. Свого часу у своїх пропагандистських цілях група Марата Гельмана вирішила організувати "обсуждение негатива по СДПУ(о) в масс-медиа". Цим, можна припустити, вбивали двох зайців – вивчали протестні настрої Інтернет-публіки та "каналізували" негативні публікації та думки в одному місці.

А далі? <i>"Интерпретация: на сайте СДПУ(О) сделать ссылку на адрес электронной почты laet@sdpuo.idet.ua". </i>Адреса електронної пошти вийшла справді симпатична. Отже, всі, хто проти партії, є "собаками", проте українську (ua!) партію (sdpuo!) брехня (laet!) не зупинить. Цікаво, а чи не під час роботи над Темниками нинішні очільники АП почали вважати пресу "сторожевыми псами демократии"...

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1034434878.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua