Майдан / Статті  

додано: 16-10-2002
Юрій Василенко: Інтернет-конференція на сайті "Майдан"
Форум Майдану

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1034755587.html

<B>You are the Best!!!</B>

Які можуть бути правові наслідки відкритої Вами справи?

<B>Юрій Василенко</B>

Звичайно, ніяких. Я відкрив, вони закриють, але не порушити справу я не міг. Бо в заяві депутатів та додаткових матеріалах до неї було достатньо підстав для порушення справи.

<B>Andriy</B>

Чи є закриття справи без розслідування кримінальною дією?

<B>Юрій Василенко</B>

Згідно з законом це неможливо. Тобто, повинні бути проведені відповідні слідчі дії - отримана відповідь на питання чи, є докази, які дозволяють пред’явити звинувачення, або докази, що свідчать про непричетність людини до злочину.

Але я не здивуюсь, якщо Піскун зробить так, як ви пишете, тобто, з порушенням закону.

<B>Справжній заправдівець</B>

Які були юридичні підстави для порушення кримінальної справи (стаття, пункт і т.д.)?

<B>Юрій Василенко</B>

Ст. 94-98 КПК України. Але, головне, стаття 97 КПК, згідно якої "прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя ЗОБОВ"ЯЗАНІ ПРИЙМАТИ ЗАЯВИ... про злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню." Так що посилання якогось заступника Медведчука на ім’я М.Онищук на статтю 4 КПК, яку він інтерпретував так, що ніби справу може порушити тільки суд як установа, а не конкретний суддя абсолютно безпідставні. Іншими підставами є конкретні факти в повідомлення депутатів про скоєння злочинів президентом України Л. Кучмою. Деталі - в тексті постанови.

<B>Sh</B>

А чи будуть у випадку спуску кримінальної справи "на гальмах" опубліковані факти, які послужили причиною її відкриття (я маю на увазі невідомі широкому загалу)?

<B>Юрій Василенко</B>

Спитайте в депутатів, які підписали заяву.

<B>Уколов</B>

Пане Юрію, які процесуальні дії має виконати прокуратура, після того як апеляційний суд відкрив кримінальну справу?

Чи має право апеляційний суд судити президента?

Яку запобіжну міру на час слідства Ви обираєте як суддя?

<B>Юрій Василенко</B>

Гіпотетично прокуратура повинна провести всі слідчі дії, передбачені КПК - допит свідків, вилучення документів, проведення експертиз, долучення речових доказів тощо.

Президента апеляційний суд може судити тільки після імпічменту. Але порушення кримінальної справи та судовий процес - це дві різні стадії кримінально-процесуального провадження.

Запобіжний захід відносно Кучми обрати не можна, тому що він як президент користується недоторканістю.

<B>Mykyta</B>

Я б хотів уточнити одну деталь. Які є варіанти правового закінчення порушеної кримінальної справи?

<B>Юрій Василенко</B>

При поточному стані справ з правом та правосуддям - майже ніякі.

Зараз же існують як мінімум 4 варіанти:

1. Прокуратура закриває справу (без пояснень) - реальний варіант
2. Прокуратура дійсно проводить досудове слідство (цей варіант фантастичний)
3. Прокуратура зупиняє досудове слідство на невизначений термін - теж реальний варіант
4. Політичні домовленості між різними політичними силами - що не є правовим рішенням.

<B>Mykyta</B>

Як ви думаєте забезпечити власну безпеку? І як вам в цьому можна допомогти?

<B>Михайло Свистович</B>

Зв’яжіться з нами електронною поштою.

<B>НеДохтор</B>

Чи потрібно Постанову вручити (надіслати) Кучмі?

<B>Юрій Василенко</B>

Потрібно. Тому що йому в 5-денний термін запропоновано підписати 2 закони які він, всупереч Конституції, так і не підписав. Медведчук сьогодні звинуватив мене в правовому нігілізмі, але як майже всі захисники Кучми він не пояснив, що саме мав на увазі. В той самий час він не коментує справжній правовий нігілізм самого Кучми, який, всупереч Конституції, не підписує закони прийняті Верховною Радою. У пана Медведчука якесь вибіркове відношення до правового нігілізму. Щось я не чув від нього слів на захист адвокатів Федура та Монтян або гучних вимог розслідувати звіряче вбивство адвоката Нечитайло, хоч Медведчук голова Спілки адвокатів. Також нічого не чути від нього про гучні справи Фельдмана, УНА-УНСО, Александрова і таке інше...

<B>Євген</B>

Чи вірите Ви, що процедура закінчиться, як мусить бути, а не як “Кучма накаже”?

<B>Юрій Василенко</B>

Невже я складаю враження ідіота? Звичайно, не вірю. Але дивіться відповідь вище про причини відкриття справи.

<B>Цікаво!</B>

Ви 400 тисяч баксів вже перерахували? Тут одна баба сказала, що саме стільки вам дали за відкриття справи на Кучму. Отут сказала
<A Href="http://www.pravda.com.ua/forum/read.php?f=1&i=117886&t=117886">http://www.pravda.com.ua/forum/read.php?f=1&i=117886&t=117886</A>
Довго бабки рахували? В скільки валіз влізло?

<B>Юрій Василенко</B>

Ви знаєте, видали дуже дрібними купюрами. Тому приходьте в гості і допоможіть порахувати, а то ми вже вшістьох тут втомилися.

<B>Жаба</B>

Скільки вам опозиція за це заплатила?

<B>Юрій Василенко</B>

Бочку варенья и корзину печенья. А также обещали назвать моим именем пароход :)

<B>franko</B>

Чи може Ваш вчинок стати початком “суддівського перевороту”? На кшталт руху журналістів після демаршу УНІАНівців? З величезною повагою та захопленням.

<B>Юрій Василенко</B>

Судова система дуже хвора, на жаль. Вона дуже залежить від виконавчої влади. Особливо залежними є судді. Ви, мабуть, читали гілку про судоустрій - там є підходи як це змінити, але зараз, на жаль, такий переворот дуже малоймовірний.

<B>НеДохтор</B>

Хто продовжить справу, якщо Вас звільнять, бо Лавринович вже натякає
<A Href="http://www.pravda.com.ua/archive/2002/october/15/news/21.shtml">http://www.pravda.com.ua/archive/2002/october/15/news/21.shtml</A>
---------------------------
...
Лавринович також повідомив, що суддя Василенко 2 місяці назад направив заяву у Вищу раду юстиції з проханням про звільнення з посади, яку він обіймає. За його словами, Вища рада юстиції вже направила цю заяву на розгляд до Верховної Ради з рекомендацією задовольнити прохання Василенка.

<B>Юрій Василенко</B>

Лавринович, так само як і Задорожний, щойно відмовились опонувати мені на завтрашній передачі радіо Свобода, яка, до речі, буде о 20-00.

Я чув, що він отримав юридичну освіту заочно, і що основна спеціальність у нього інша. Тим не менш, я розчарований його відмовою, так само як і відмовою Задорожнього. Очевидно, вони не відчувають, що їх юридичних знань і практичних навиків (набутих на службі у президента) вистачить, щоби дискусія вийшла ґрунтовна.

Стосовно мого звільнення, то тут для них існує як мінімум декілька проблем:
1. Нелегітимність Ківалова як голови Вищої Ради Юстиції
2. Відсутність кворуму при розгляді мого питання
3. А також непевні перспективи більшості у ВР, з якої, наскільки я чув, почали тікати її члени

Навіть, якщо мене звільнять, я не дуже сумуватиму, а буду займатись правозахисною діяльністю.

<B>Mykyta</B>

У своїй постанові Ви зобов’язали президента підписати кілька (2, якщо не помиляюся) законів. Які дії можуть бути після того, як президент цієї постанови не виконає?

<B>Юрій Василенко</B>

Невиконання постанови суду є злочином. Але, здається, що йому вже все байдуже - це не вперше і, мабуть, не в останнє. Він взагалі не вважає судову систему окремою гілкою влади, про що в свій час заявив голові ВС.

Я не можу взяти його за руку та примусити підписати. Виконавчі служби (вільні від закону), якими командує Лавринович, повністю залежать від Кучми. Тут потрібні суспільні механізми, які можуть впливати на владу.

<B>Trick</B>

Чи означає це, що “гарантій” для Ку вже буде?

<B>Юрій Василенко</B>

Вибачте, не зовсім зрозумів що ви маєте на увазі. Наприклад, недоторканість у нього залишається.

<B>Trick</B>

Мається на увазі, що до відкриття справи могли би бути якісь домовленості з опозицією типу “йди, я все пробачу”, тобто гарантії недоторканості після відставки. А після – над Ку завжди висітиме дамоклів меч (закриту справу можна ж і відкрити – особливо якщо закрита вона буде з порушеннями, що імовірніше всього) вже існуючої кримінальної справи?

<B>Юрій Василенко</B>

Відверто: я в ці домовленості не втручаюсь. Це - справа політиків, на мою думку.

<B>Trick</B>

OK, але якраз моє питання – чи відкриття кримінальної справи робить неможливим (в правовому плані) подальші гіпотетичні домовленості про гарантії для Ку?

<B>Юрій Василенко</B>

Не впливає ніяким чином. З приводу домовленостей та гарантій: хоча я чув, що хтось з політичних діячів казав, що Кучма у випадку добровільної відставки не буде переслідуватись в судовому порядку, це не є правовим рішенням проблеми, а суто політичним.

<B>Vujko</B>

Чи існують обставини, за яких Ви би могли проводити досудові слідчі дії по цій справі?

<B>Юрій Василенко</B>

Ні. Законом це не передбачено. У цьому винен до речі Задорожній (автор поточного закону про судоустрій) та ВР минулого скликання, що його прийняла, проваливши набагато більш просунутий проект В. Шишкіна, який в тому числі передбачав посаду судді-слідчого.

Щодо Задорожнього, ще раз: одна з причин, чому я балотувався по 213 окрузі, це спроба завадити пройти до ВР йому. До речі, мало хто усвідомлює ту роль, яку зіграв Задорожній (та ті, хто за ним стоїть) у вбивстві перших паростків суддівської незалежності в Україні. Хочу відмітити, що тут немає нічого особистого - мене не цікавить особистість Задорожнього.

<B>Л.К.</B>

Питання таки є. Згідно заяви Глоса він не доручав Вам розгляд жодної з 33-х заяв. Розгляд заяв Глос доручив судді Балацькій. Вона направила їх на розгляд до прокуратури.

Ваш коментар, пане Юрію.

<B>Юрій Василенко</B>

Заява про порушення справи була адресована особисто мені. Тому по закону я повинен був розглянути цю заяву, а не Балацька чи будь хто. Щоб ви зрозуміли - на ім’я кожного судді прийшла аналогічна заява. Коли Глос доручив всі ці заяви розглядати Балацькій - він порушив закон. Він не мав права передавати їй заяви, спрямовані кожному судді особисто.

Заяви за свідченням народних депутатів (зі слів працівників канцелярії) повинні були бути передані протягом півгодини. Але цього не сталося, і судді мене питали, чому так вийшло. Вважаю, що Глос перевищив свої службові повноваження, передавши ці всі заяви одній Балацькій.

Коли народні депутати телефонували суддям (в т.ч. і мені), чи отримали ми заяви, і дізналися що цього не сталось, мені була передана повторна заява, аналогічна по змісту з попередньою.

<B>Гура</B>

Якщо можна, особисте питання: По-перше, дякую за мужній громадянський вчинок. Я сьогодні дізнався, що у Вас є 1-місячний син, а Ви - людина "в роках". Мою дружину цікавить: скільки років Вашій дружині? (Якщо це не таємниця, звичайно :-)).

<B>Юрій Василенко</B>

Моя дружина Тетяна - жінка бальзаківського віку. 29 серпня їй виповнилося 30 років :)

<B>Гура</B>

Ну так Ви герой не тільки як професіонал-патріот, але як і чоловік!!!
Я маю дружину на 16 років молодше, але щоб на 33(31?) - аплодую! :-)

<B>Юрій Василенко</B>

Коли ми сваримось Я кажу їй що розлучусь, коли їй буде 50, і оженюсь на 18-річній. Жарт :)

<B>mova</B>

Чому в постанові так мало епізодів? Ваша Честь, Шановний Юріє Олександровичу!

За Ваш громадський подвиг, за мужність перед лицем авторитарного режиму, за приклад вірності високим принципам, за подаровану всім нам надію на відродження правосуддя в Україні, - ДЯКУЮ ВАМ!

Як Ви можете прокоментувати з позиції кримінально-процесуальної практики тактичний хід, застосований опозицією: обмежитися відносно невеликим числом
епізодів, що містять ознаки злочинних діянь Кучми?

З повагою

Борис В.Б.

<B>Юрій Василенко</B>

Справа в тому, що мені невідомі інші епізоди. крім, наприклад, поганого рівня життя моєї сім’ї. Я не Омельченко і не Єрмак, в слідчих комісіях участі не брав. Я розглянув тільки ті епізоди, що були вказані в заяві.

<B>Mova</B>

Ви будете шукати політичного притулку за кордоном? У разі розгортання проти Вас або Вашої родини кампанії репресій, чи розглядаєте Ви можливість звертання до будь-якої іншої держави про надання політичного притулку?

Даруйте за незручне запитання,

Борис В.Б.

<B>Юрій Василенко</B>

На цей момент нас ніхто не чіпає, якщо не рахувати сфабрикованої справи проти Тетяни, але то окрема історія.

Якщо в мене не залишиться іншого вибору як захистити сім’ю, то можливо буду змушений шукати політичного притулку в іншій країні.

<B>Mova</B>

Отже репресії таки мали місце? Ви вважаєте, що розголошення факту сфабрикованої проти Тетяни справи, може завдати шкоди? Прокуратурі мало хто вірить. Навпаки, вона у масовій свідомості стійко ідентифікується як каральний орган. Я так гадаю, що репресії проти Вас вже розпочалися.

З повагою

Борис В.Б.

<B>Ліда</B>

Що би Ви зробили? А якби Вам принесли течку з паперами на Ющенка чи Тимошенко. Як би Ви поступили?

<B>Юрій Василенко</B>

Так само розглянув би. І якби були підстави, відкрив би кримінальну справу.
Не вірите? Приносьте вашу течку.

<B>IhorO</B>

Просто подяка. Ваш вчинок вселяє надію.

<B>Ліда</B>

Людина поступила просто професійно.

<B>Л.К.</B>

Повірте, шановна пані, що поступити просто ПРОФЕСІЙНО в Україні ДУЖЕ НЕ просто.

<B>НеДохтор</B>

Фото на згадку. "Комерсантъ" подав сьгоднішню сенсаційну новину поряд з оцим фото
<A Href="http://www.kommersant.ru/images/KUCHA.jpg">http://www.kommersant.ru/images/KUCHA.jpg</A>

<B>Гура</B>

У разі виникнення загроз що до Вас чи Вашої сім’ї чи будете Ви прохати державу захистити Вас та Вашу сім’ю, як це зробив адвокат Федур? (До речі, чи може держава не надати таку допомогу?)

<B>Юрій Василенко</B>

Наша з вами держава нас дожене та ще раз допоможе. Так що від таких прохань, мабуть, утримаюсь.

<B>Л.К.</B>

Ніби не по темі. Скажіть, будь ласка, пане Юрію, Ви більше не маєте наміру повертатися до розпочатої Вами на Майдані теми про судоустрій?

<B>Юрій Василенко</B>

Маю.

<B>Юрій Василенко</B>

Все, впав від утоми :) Дякую всім за участь в конференції, за запитання та за ваші добрі слова.

Якщо хто не встиг, або у кого ще з’являться запитання, задавайте їх у цій гілці я спробую відповісти іншим разом.

<B>Карло</B>

Ви усіх нас покликали до зірок. Як казали про першого місячного перехожого Нейла Армстронга. Чи до свободи, чи до боротьби, чи до порядності чи до всього разом...

<B>Мертві бджоли загудуть</B>

Ваша Честь, у Вас таки є Честь! (Тільки коментар :)
Ваша Честь! (Як чудово звучить це звернення, що відтепер набуло нового змісту)

Приємно вражені тим, що в Україні таки ІСНУЮТЬ судді, суди, судова система - принаймні зроблено перший крок! Майор Мельниченко змусів згадати нас про існування в природі поняття "Честь", тобто офіцерська честь.

Ви, вельмишановний пане Василенку, змусіли нас раптом згадати, що до суддів треба звертатися "Ваша Честь"! Саме так і ніяк інакше хочемо звертатися до Вас.

Щиро дякуємо за Вашу Честь!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1034755587.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua