Майдан / Статті  

додано: 19-10-2002
Горицвіт: Латентні демократи Кучм. та Медв.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1035033766.html

З масмедія вам вже повинно бути відомо, що найбільшими борцями за демократію (чергове загострення сталося після відповідної заяви президента) є Кучма та його канцелярист Медведчук. Що опозиція не бажає демократичних змін і т.д. і т.п. Одним словом, "нема демократії крім парламентської республіки і Медведчук пророк її". В недосвідченого (або зазомбованого) глядача може скластись таке враження:

(1) Кучма і Медведчук хочуть здійснити перехід до демократичного правління,
(2) тому що вони зрозуміли, що краще демократія, ніж диктатура.
(3) а опозиція виступає проти цього плану демократизації.

Якщо у Вас воно таке саме, то Ви помиляєтеся по всіх пунктах.

(1) Нема ніяких ознак. Періодичні заяви Медв. про "готовність до діалогу" при умові, що Ющенко "відкличе підпис" - цього дуже мало, і зовсім не по темі. Оскільки йдеться про зміни до Конституції, то Кучма мав би <b>подати</b> в Верховну Раду <b>проект змін</b>. Це стало б початковим сигналом, що він справді їх хоче. Нема проекту. Другим необхідним сигналом мало б стати <b>послаблення гайок, - нехай навіть символічне</b>, - мовляв, дивіться, я справді готовий до демократичних змін. <p><b>Натомість маємо кожен день інші сигнали: від безпідставної заборони мітингів до відкрито фашистських статей Васільєва. </b></p>


(2) Повірити, що Медв. чи Кучм. зрозуміли переваги демократії над диктатурою - дуже важко. Це абсолютно нічим не підтверджується: ні їх попередніми діями, ні теперішніми діями, ні навіть заявами. Нічим. Тим більше, якщо подумати, то Медв. не зможе утримати владу навіть при парламентській республіці, якщо вибори будуть більш-менш демократичними. При демократії він буде лідером однієї зі 140 партій, які не пройдуть в парламент. І він це розуміє. Тому мотив, який Ви йому приписуєте - непереконливий.


(3) Із чотирьох опозиційних блоків тільки Ю.Тимошенко виступає проти парламентської республіки.

В комуністів і соціалістів положення про парламентську республіку записане в партійних програмах, і вони до цього закликають багато років.

"Наша Україна" в "Договорі про спільні дії" ще півроку тому пропонувала парламентсько-президентську республіку. Те саме було повторено на "форумі демократичних сил" в вересні. Те саме звучить постійно в заявах лідерів, в т.ч. Ющенка.


Отже, враження про демократизм Кучм. та Медв. - помилкове. Тепер моя версія, для чого потрібні періодичні заяви про політичну реформу.

Якщо коротко: це тактичний хід, щоб збити темп опозиційних акцій. Якщо на цей хід зловиться частина опозиції.

Ви ж подивіться, як все обставляється. Можна ж було просто подати проект і почати його обговорення. А пропонується що? Відмовся від підпису, а тоді ми "готові до діалогу". Причому діалогу не з опозицією, а персонально з Ющенком. Це зовсім не той діалог, якого ми всі чекаємо, чи не так? Ідуть постійні заяви типу: от, президент запропонував реформи, а опозиція, погана, проводить акції протесту. Давайте, типу, припиніть антипрезидентські заяви, а тоді ми поговоримо про конституційні зміни.

Цирк це все, причому дуже дешевий. Не дивно, що ніхто з опозиції не підтримав.

<b>Якщо влада справді хоче демократичних змін, то мають відбутися паралельно таких дві дії:
1. Подача в ВР проектів відповідних законів.
2. Очевидні (навіть демонстративні) зміни в політичній практиці.
</b>

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1035033766.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua