Майдан / Статті  

додано: 26-11-2002
Сергій Данилов: Замах на президента Ніязова. Версії.
http://www.ames.kiev.ua

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1038328289.html

Власне версій тільки дві. За однією з них замах був організований самим Ніязовим, який використає цю інсценіровку для легитимізації подальших репресій проти політичної опозиції в середині країни, і головне, отримає підстави вимагати видачи політичних опонентів-емігрантів, оскільки саме вони вже офіційно визнані організаторами замаху.

Так, газета “Нейтральний Туркменістан” оперативно подала висновки попереднього слідства: “...следы злодейского замысла ведут в некоторые дружественные страны». Далі цитуємо Туркменбаши: «Конечно, возникает вопрос: кто? Не вызывает сомнений, что за спинами злоумышленников стоят такие «деятели», как Н.Ханамов, Х.Оразов, Б.Шихмурадов, С.Ыклымов. Именно за спинами, потому что сами трусливо скрываются далеко от Родины, от преданных ими соотечественников».

На користь версії само-замаху також говорить дивовижне щастя, яке супроводжувало заколотників – після такої акції вони змогли без втрат залишити місце пригоди. Знайомі з реаліями сучаного Туркменістану спеціалісти висловлюють цілком обгрунтовані сумніви в такому перебігу подій.

Треба визнати, теоретично причини для таких радикальних кроків у Туркмен-баши були. Туркменська опозиція нарешті спромоглася розпочати публічну компанію в західних медіа і в Інтернеті, її лави поповнили впливові знакові фігури з найближчого оточення Ніязова, які почали зустрічатися в Конгресі та Сенаті, шукаючи підтримки своїм далекосяжним планам. На додаток, нещодавно сталося щось для Туркменістану неймовірне – мешканці деяких провінційних міст побачили листівки з анти-Ніязовськими закликами та інші ознаки діяльності опозиції вже в самій країні.

Однак не варто напевно одразу відкидати версію про реальних таємничих заколотників, чия діяльність могла бути наслідком загострення безжальної внутрішньокланової боротьби в туркменському істеблішменті. В будь-якому випадку поява на форумі сайту Гундогар (www.gundogar.com) постінгу такого собі Magtymguli Goklenov з доволі детальним описом замаху є надзвичайно цікавим фактом. Чи з`явився у Туркменбаши свій майор Мельниченко, чи це тільки частина плану замітання слідів говорити поки що рано. Але прочитати цей постінг звичайно не завадить.

Magtymguli Goklenov: “Читали Гундогар все время. На дежурстве. Но пишу впервые. Сегодня начитался здешней информации (мається на увазі сайт Гундогар – Ред.) о покушении и решил поделится информацией, которую имею.

Значит в 7.20 кортеж вышел из загородней резиденции. Впереди президентской машины ехала машина дорожной инспекции с тремя охранниками в кабине. Как обычно в 500-700 метрах впереди. Сзади три машини, все три иномарки – Мерседес 300, Волво 960 и Пежо. В каждом, включая водителя, четыре человека. В 7.30 заехали в город и сбавили скорость до сто км в час. В 7.32 неожиданно справа выскочил КАМАЗ. Президенская машина проскочила буквально пять метров перед КАМАЗом. По президенской машине пустили очередь, но сзади и не прицельно.

Далее начался кошмар. Рядом откуда-то появились две Газели и стали вести шквальный огонь по трем машинам сопровождения. Изрешетили первые две машины и все восемь человек насмерть сразу же. Последняя машина развернулась и умчалась назад. Пуля попала одному, сидевшему сзади в правом углу. Вот его и оперируют.

В 7.40 президент приехал во дворец, с криком “поднять всех” бегал по дворцу. Президент приехал на заседание. Оно должно было начаться в 8.30, но начали в 13.30.

Это факты. Все было организовано на высоком уровне, единственно не рассчитали скорость президенской машины и КАМАЗ не успел перекрыть дорогу. Всего убитых 8, один ранен. Со стороны охраны не было ни одного выстрела.

Никого не поймали, откуда-то появился БМВ 320 и все пропали".

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1038328289.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua