Майдан / Статті  

додано: 29-01-2003
: Рік Росії в Україні – шлях до братерства чи до аншлюсу?
Прес-реліз

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043852453.html

В середу, 29 січня в приміщенні київського офісу інформагенції УНІАН відбулася прес-конференція присвячена протесту української громадськості проти політичного підтексту року Росії в Україні та оприлюдненню Відкритого листа української інтелігенції до керівництва держави, підписаного провідними діячами культури і науки України, директорами ряду інститутів та іншими відомими особами.

В прес-конференції взяли участь:
Левко Лук’яненко – колишній дисидент, голова Ради старійшин Української Республіканської партії “Собор”;
Ярослав Дашкевич – професор, директор львівського відділення Інституту археографії НАНУ, натхненник Відкритого листа протесту проти цензурування українських підручників з історії під впливом російського уряду в 2002 р.;
Роман Трифонов –філолог, старший викладач Харківського національного університету ім. В.Каразіна, член гуманітарної студії “Хвиля”, координатор літературного гурту “Весло слова”;
Богдан Сікора – керівник Інституту дослідження російського імперіалізму.

Контактний телефон: 461-90-22.

Активізація протягом "Року України в Росії" і "Року Росії в Україні" спроб узаконення панівного становища російської мови в Україні шляхом надання їй офіційного статусу та відповідної зміни Конституції, реєстрація пов'язаних із цим законопроектів у Верховній Раді викликали протест провідних мовознавців, науковців, письменників, колишніх дисидентів та інших представників української інтелігенції.

Відкритий лист до Л. Кучми, В. Литвина та В. Януковича з приводу загрозливих тенденцій "Року України в Росії" та "Року Росії в Україні" серед інших підписали письменник Юрій Андрухович, головний редактор часопису "Критика" Григорій Грабович, головний редактор журналу "Ї" Тарас Возняк, директор Інституту української мови Василь Німчук, директор Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАНУ Ганна Скрипник, директор Інституту української археографії НАНУ Павло Сохань, директор Інституту народознавства НАНУ Степан Павлюк, заступник директора Інституту української мови НАНУ Катерина Городенська, заступник директора Інституту літератури НАНУ Микола Сулима, ректор Католицького університету Борис Гудзяк, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров, а також Ярослав Дашкевич, Ярослав Грицак, Валерій Шевчук, Євген Сверстюк, Юрій Бадзьо, Михайлина Коцюбинська, Леоніда Світлична, Євген Гірник, Ігор Калинець, Сергій Жадан, Андрій Бондар, Костянтин Морозов, Василь Кук, народні депутати Тарас Стецьків, Тарас Чорновіл, Василь Червоній, Сергій Олексюк, Юрій Ширко та інші. Збір підписів поширився в усі регіони України, вже надійшли підписні листки з Севастополя, Одеси, Миколаєва тощо.

Про реальність загрозу зміни мовного законодавства, чого домагаються офіційні особи Росії, свідчить підтримка депутатами з "більшості" подання про зміну Конституції щодо забезпечення російській мові офіційного статусу. Тому представники наукової та культурної громадськості України вважають, що дії керівництва держави "спрямовані на обмеження мовних прав титульної української нації, дедалі більше суперечать букві й духу Конституції України, Акту Проголошення Незалежності України, навіть радянським "Закону про мови в УРСР" і "Державній Програмі розвитку української мови та інших національних мов в УРСР на період до 2000 року".

Провідні наукові та культурні діячі у своєму відкритому листі також привертають увагу до інших загрозливих тенденцій - спроб переглянути українські підручники з історії на догоду Москві, планів керівництва держави попри всі протести громадськості відзначити 350-річчя Переяславської Ради, "яка стала відправним моментом поневолення України Росією" Підписанти відкритого листа вважають, що протягом "Року України в Росії" та "Року Росії в Україні" розпочато згубну для незалежності України та культурної самобутності українців зміну конституційного ладу, оскільки однією з його складових за роз'ясненням Конституційного Суду 1999 р. є статус української мови.

Отже нині йдеться про масовану експансію російського приватного капіталу в культурну сферу України. Цілий ряд теле- і радіокомпаній України підконтрольні російському капіталу, що значною мірою визначає інформаційне обличчя країни.

Як відзначають правозахисники, ті люди, які порушують питання про російську мову в Україні, плутають, як це часто трапляється з радянськими людьми, “права” й “інтереси”. Мовні права національних меншин гарантовані 10 статтею Конституції України, яка є законом прямої дії. З правової точки зору також незрозумілим видається намагання зробити офіційною саме російську мову (чому не кримськотатарську або польську?), що виглядає як порушення рівноправності національних меншин. Отже, в даному разі йдеться на про мовні права, а саме про інтереси.

Всі охочі підтримати відкритий лист можуть підписати його on-line на сайті www.maidan.org.ua

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043852453.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua