Майдан / Статті  

додано: 30-01-2003
ПРЕС-РЕЛІЗ: “Рік Росії в Україні: шлях до братерства чи до аншлюсу?”

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043931427.html

ПРЕС-РЕЛІЗ

“Рік Росії в Україні: шлях до братерства чи до аншлюсу?”

Проведення року Росії в Україні несе загрозу незалежності України через перегляд статусу української мови та державного тлумачення історії. Відомі українські науковці та представники громадськості неоднаразово підкреслювали цю думку під час прес-конференції “Рік Росії в Україні: шлях до братерства чи до аншлюсу?”, що відбулася в агенстві УНІАН, у середу, 29 січня. Під час прес-конференції було оприлюднено Відкритий лист української інтелегенції, що містить протест проти політичного підтексту "349-го року Росії". Лист підписали більше 500 діячів науки та культури України.

У заході взяли участь натхненник Відкритого листа протесту проти політичного перегляду історії у 2002 р., професор, директор львівського відділення Інституту археографії НАНУ Ярослав Дашкевич, почесний голова ради старійшин УРП “Собор” Левко Лук’яненко, керівник Інституту дослідження російського імперіалізму Богдан Сікора та викладач Харківського держуніверситету, молодий письменник та мовознавець, координатор харківського літературного гурту «Весло Слова» Роман Трифонов.

Учасники прес-конференції наголошували на тому, що збір підписів під Відкритим листом інтелігенції поширюється по всій Україні, зокрема, вже підписаний обома співголовами Харківської правозахисної групи Євгеном Захаровим та Іриною Рапп, а також рядом парламентарів: Тарасом Стецьківим, Тарасом Чорноволом, Василем Червонієм та ін.

Ярослав Дашкевич зосередився на прикладах посилення російського впливу на офіційну історіографію незалежної України. Він провів паралель між радянськими психіатрами, які силоміць «лікували» дисидентів та нинішніми «придворними» істориками, які «затруюють увесь народ фальсифікаціями історії».

На основі президентського указу про відзначення річниці Переяславської ради, напівтаємної інструкції віце-прем’єра з гуманітарних питань Д.Табачника про форсування переписування підручників з історії України, а також протокольного доручення екс-віце-прем’єра В.Семиноженка про увіковічнення імені В.Щербицького в назвах вулиць та навчальних закладів, спорудженні йому пам’ятників, встановленні меморіальних дошок Я.Дашкевич прослідкував послідовну тенденцію співзвучну з інструкцями ЦК Компартії. На думку львівського історика, єдиним місцем для відкриття таблички з іменем радянського лідера з Дніпродзержинська є руїни Чорнобильської АЄС.

Левко Лук’яненко зазначив, що про деформовану на користь Росії геополітичну лінію України свідчить більше 1000 україно-російських догоровів проти 30-ти україно-європейських. Також колишній політв’язень заявив, що “нас хочуть повернути до тої свідомості, яку ми мали до 1991 року” та згадав постанови про відзначення дня народження Щербицького, Івашка, Галана, святкування 350-річчя Переяславської ради.

Богдан Сікора назвав “Рік Росії в Україні” роком посилення впливів маргінальних форм російської культури, подальшої економічної експансії Росії, остаточного захопення енергетичної сфери України.

Активізація протягом "Року України в Росії" і "Року Росії в Україні" спроб узаконення панівного становища російської мови шляхом надання їй офіційного статусу та відповідної зміни Конституції, стала основною темою виступу Романа Трифонова.

Він звернув увагу на те, що постановка питання про офіційне використання російської мови поряд з українською, несе фактичну підміну понять, бо насправді мається на увазі використання російської мови не “поряд” (це вже має місце), а “замість” української мови. Тому він зауважив, що під час “Року Росії в Україні” “відбудеться ще більше витіснення української мови на маргінес українського життя”.

З текстом Відкритого листа можна ознайомитися та підписати його в режимі on-line на сайті www.maidan.org.ua.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043931427.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua