Майдан / Статті  

додано: 30-01-2003
Петро Швай: Чи забув податківець Кравченко як був міліціонером?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043951439.html

<b>Передмова Майдан-Інформу:</b> “Ми не маємо змоги перевірити матеріали, викладені у надісланій нам кілька днів тому статті. Навівши довідки, ми вияснили, що підприємства-жертви не належать опозиційним бізнесменам, а, навпаки, “підтримують президентський курс реформ” як і більша частина українського бізнесу. Ми також дізналися, що своєрідна практика керування податковою адміністрацією Тетяною Єфіменко в Запоріжжі не є секретом, і, як нам сказали, наведені у статті факти є скоріше правдою ніж брехнею. Ну хіба що цифри можуть змінитись, а факти додатись. Врешті решт це не наша справа – перевіряти голову обласної ДПА. Та й не маємо ми таких можливостей. Однак ми є прихильниками правової держави, в якій закон буде однаковий для всіх, незалежно від політичних переконань бізнесменів. Тому друкуємо цю статтю і розсилаємо її по всіх ЗМІ, а також безпосередньо голові Державної податкової адміністрації України Юрію Кравченку, адже ці питання лежать в його компетенції. Таким чином ми перевіримо уважність найвищих керівників держави до засобів масової інформації А щоб зробити їх уважнішими англійський варіант статті буде розісланий по закордонних виданнях, як це ми зробили нещодавно у випадку з Миколою Азаровим. В подальшому така практика застосовуватиметься нами постійно. А, якщо Ю. Кравченко надішле нам свою відповідь, ми обіцяємо розмістити її на своєму сайті.


Головний міліціонер Юрій Кравченко любив жартувати. Іноді він з’являвся у вигляді простого громадянина до якогось райвідділу міліції з криком, що в нього вкрали машину (зняли шапку, витягли гаманець) і спостерігав за реакцією своїх підлеглих. Якщо вона була млява або “потерпілого громадянина” просто посилали ледь не прямим текстом на кшталт “зателефонуйте завтра по обіді”, наставав момент істини, і справедливе покарання не змушувало на себе довго чекати. Ці “жарти”, на жаль, не практикувалися у постійній роботі міліцейського відомства, тому навіть резонансні справи, що розглядалися заступниками міністра, успішно потопали в бюрократизмі його заступників. Так, наприклад, було з матеріалами про організовану злочинність і потурання їй з боку міліції у місті Слов’янську, про які доповідали особисто Юрію Федоровичу два опера – Солодун і Сербін, відомі завдяки телепередачам покійного вже Ігоря Александрова. Цю справу успішно “закопав” також вже покійний Леонід Бородич.

Наразі невідомо чи полюбляє так само жартувати головний податківець Юрій Кравченко. А міг, для порядку, з’явитися, наприклад, до Державної податкової адміністрації Запоріжжя ніби від імені якогось підприємства з документами про відшкодування податку на додану вартість і подивитись на реакцію. Правда, для цього необхідно мати хоча б уявлення, що таке ця абревіатура із трьох букв – ПДВ.

Як відомо, організована злочинність виникає там, де є гроші. А в країнах із нестабільною економікою та не зовсім вільним ринком особливо там, де ці гроші є у вигляді іноземної валюти. А валюта не переводиться там, де є експортери.

Запорізька область – край експортерів. За обсягом експорту вона посідає четверте місце в Україні. І, не зважаючи на те, що після виборів до влади в обласному центрі прийшла нова команда, з якою пов’язують певні позитивні зрушення в економіці і соціальній сфері, місто й надалі залишається розподіленим на зони впливу, що контролюються певними комерційними структурами за допомогою правоохоронних і контролюючих органів. І нікого не хвилює, що цими комерційними структурами скоєні правопорушення, визнані структурами правоохоронними як злочини.

Згідно чинного законодавства при здійсненні експортних операцій застосовується нульова ставка податку на додану вартість. А потім через податкові органи експортерам ПДВ відшкодовується. Питання це серйозне, адже гроші бюджетні, тому голова ДПА м. Запоріжжя Тетяна Іванівна Єфименко взяла його під свій особистий контроль.

В народі говорять, що бувають ситуації, коли краще анархія ніж такий порядок. Ці слова з повною відповідальністю можна віднести до питання відшкодування ПДВ у Запоріжжі та області.

Сказати, що експортерам кошти не повертають, було б неправдою. Повертають ще й як. Але тільки “білим”. “Чорні” на це не заслужили. І рішення про першочергове відшкодування з бюджету сум податку на додану вартість цілковито залежить від особистої думки головної фіскальної начальниці. Така ось економічна сегрегація.

Звичайно, повертається ПДВ не просто так. Тут діє притаманний лише корумпованим країнам математичний закон – операція множення (отримання прибутку) неможлива без операції ділення. Тому ті підприємці, хто не бажає віддячити Тетяні Іванівні за повернення належних їм же за законом коштів сумою десь у 30% відшкодування, ризикують взагалі нічого не отримати. Ну не гумовий же бюджет, нема для всіх коштів і все. Так пояснює начальник ДПА своє ручне управління.

Найбільшим фаворитом Т. Єфименко є ТОВ “НПФ “Форум”. Через начальника Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Приходько Є.Т. віддається Тетяною Іванівною вказівка про першочергове відшкодування цьому підприємству сум ПДВ. В 1999р. – 2228559 грн., в 2000 – 9116807 грн., в 2001 – 11479917 грн. Щоправда таке рішення для ТОВ “НПФ “Форум” обійшлося майже за демпінговою ціною (лише у 22% від повернених сум), але не грошима єдиними… Не може ж висока начальниця працювати без повноцінного відпочинку. Тому керівництво “Форуму” будує для Тетяни Іванівни будинок в Криму (безпосередньо будівельні роботи виконуються фірмою “Агат А”.

Зарплати у наших державник чиновників невеликі, але витрати чималі. І, мабуть зекономивши на сніданках і вечерях, придбала Т. Єфименко за власні кошти квартиру економлячи №74 по вул. Ладозькій, 17 за 21270 грн. (договір купівлі-продажу від 10.09.1999р. АВВ №261185 посвідчений державним нотаріусом першої Запорізької державної нотаріальної контори Процюк Н.П.). Ну і не може ж кожна нормальна любляча дочка спокійно заснути, щоб не поцілувати на ніч свого тата. Тому в той же день громадяни Єфименко І.Д. (він же батько Єфименко Т.І.) купляє в тому ж будинку квартиру №75 за 27577 грн. (договір купівлі-продажу від 10.09.1999р. АВВ №261187 посвідчений державним нотаріусом першої Запорізької державної нотаріальної контори Процюк Н.П.).

Підлеглі Тетяни Іванівни обурено заявлять, що вона за 35000 грн. продала свою стару квартиру №135 по вул. Товариській, 39. Мовляв, всі так роблять – продають одні квартири, щоб купити інші. От тільки малесенька нестиковочка: стара квартира була продана через півтора місяці після купівлі двох нових (договір купівлі-продажу від 29.10.1999р. АВВ №727224 посвідчений державним нотаріусом першої Запорізької державної нотаріальної контори Процюк Н.П.). Ця стара квартира вартістю 9329,56 грн. Офрмлена в приватну власність на підставі розпорядження від 09.09.1999р. №3041 (свідоцтво на право власності від 09.09.1999р. №1696) голови Ленінської районної державної адміністрації Г.Ф. Коваленко, який зараз тягне лямку заступника голови облдержадміністрації. Та й суму, отриману від продажу квартири Тетяна Іванівна у свої декларації про доходи за 1999р. податковій вказати “забула”.

Ті ж підприємства (ТОВ Компанія “МАСА інвест груп”, “Юнітон”, “Магістраль Юг”), які не хочуть входити у становище Т. Єфименко, і створити для неї всі умови, щоб вона дбала за державу, а не відволікалась на думки, на якому б базарі купити найдешевші продукти, можуть взагалі не отримати відшкодування ПДВ. При цьому відмовляють їм у цьому без будь-яких законних підстав та ще й податкові перевірки влаштовують регулярно.

Іноді ці перевірки ініціюються самими підприємствами, що втомилися чекати, коли їм повернуть їхні гроші. Так на протязі 1999р. фірма “Юнітон” неодноразово вимагала від ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя провести перевірку підприємства на предмет відшкодування ПДВ. В серпні 1999р. така перевірка була здійснена. Сума ПДВ до відшкодування склала 1026585 грн. Але у вересні 1999р. Т. Єфименко під час особистого прийому керівника “Юнітона” запропонувала йому надати фінансову допомогу ДПА в Запорізькій області в розмірі 40% від заявленою до відшкодування суми. Оскільки “черствий” бізнесмен не прийшов у захват від такою можливості проявити благодійництво і відмовився від такої пропозиції, ці кошти він не може отримати і досі.

Взагалі призначення Т. Єфименко керівником податкової служби було геніальним рішенням. Адже найкращим борцем з правопорушеннями є той, хто сам ці правопорушення здійснював. Від нього не приховаєш потаємні схеми, йому не задуриш голову. А Тетяна Іванівна про корупцію знає не з чуток. Ще в 1995 році Ленінським РВ ЗМУ УМВС України в Запорізькій області за фактами розкрадання паливно-мастильних матеріалів та незаконних валютних операцій була порушена кримінальна справа проти посадових осіб підприємства “Приват Сервіс”, яке очолювала Тетяна Єфименко. Їй безпосередньо інкримінувалась організація злочинної діяльності та розкрадання на суму 11 тисяч доларів США. Та на момент розслідування кримінальної справи Єфименко Т.І. вже займада посаду заступника голови Запорізької облдержадміністрації. Неважко здогадатись, що кримінальна справа була закрита.

Звичайно, що з таким досвідом Тетяна Іванівна виявить будь-яке приховування податків. Наприклад, у 1998-99рр. ДПА в Запорізькій області встановила порушення податкового законодавства з боку Запорізької АЕС. І своїм листом від 24 червня 1999р. №3788/05-02 дала згоду на погашення недоїмки по фінансовим санкціям (30%) шляхом взаєморозрахунку. Структурним підрозділом ВП “Запорізька АЕС” ДП НАЕК “Енергоатом” спочатку ДПІ у м. Енергодарі, а в подальшому ДПА у Запорізькій області був переданий автомобіль “Тойота-Камрі”. Після цього про іншу суму боргу податківці “забули”.

На цьому дружба з Запорізькою АЕС, яка з розумінням ставиться до покращення роботи податківців, не закінчилась. 22 вересня 1999 року за підписом Т. Єфименко надається лист за №2030/10-1-013 до Запорізькою АЕС, у якому податкова провести погашення 30% донарахувань за актами перевірок шляхом оплати ремонту та придбання ліфтового обладнання у будівлі ДПА. При цьому рахунки до оплати виписані від фірми “Форт”, яка є генеральним підрядником по виконанню ремонту апартаментів податкової адміністрації. Однак ремонт ліфта до кошторису ремонту не входив. І вийшло, що “Форт” нібито сам у себе придбав ліфтообладнання за рахунок коштів АЕС. Класична ланка схеми переведення грошей у готівку шляхом безтоварної операції.

Така готовність відгукнутися з боку енергетиків не могла залишитись невинагородженою. Тому, коли 31 липня 2002р. податкова інспекція Енергодару виставила інкасове доручення до банку “Аваль” на Запорізьку АЕС в сумі 9 млн. грн. Необхідні кошти на рахунку АЕС були, та Т. Єфіменко відкликала це інкасо. І 9 мільйонів до бюджету не надійшли.

Тим часом бажання Тетяни Іванівни посадити податкову на колеса не закінчилось. Листом від 18 листопада 1999р. вона дає дозвіл на придбання ДПІ у м. Енергодар автомобіля “Лексус” за 264 тис.грн. у ТОВ “НВФ “Форум” в рахунок погашення боргу по перерахуванню у фонд розвитку МТБ. Але сам автомобіль згідно акту прийому-передачі було передано на день раніше ніж з’явився цей дозвіл. Однак саме цікаво, що борг погасили автомобілем не тому, що не було грошей. Вони були. Просто 16 вересня ТОВ “НВФ “Форум” витратило їх на… купівлю цього ж автомобіля у фірми “Альфа-Плюс” за… 253 тис. грн. А через день віддало його державі вже на 9 тисяч грн. дорожче. Вигідний бізнес, чорт забирай!

У вересні 1999р. у ЗАТ “АвтоЗАЗ-ДЕУ” виникла заборгованість перед бюджетом. Підприємство перебувало на картотеці і не мало коштів на рахунку. Тому з нього для потреб обласної податкової адміністрації “скачали” 8 автомобілів (7 – “Леганза” та 1 – “Нубіра”). При цьому основна сума боргу перед бюджетом сплачена так і не була.

Свій вчинок Т. Єфіменко обґрунтовує Інструкцією ДПА України від 21 липня 1998р. №117/0531, яка дійсно дозволяє 30% коштів від донарахованих сум податків і зборів використовувати на розвиток матеріально-технічної бази податкових органів. От тільки до кінця Тетяна Іванівна її не дочитала, бо Інструкція дозволяє це робити <b>тільки після погашення основної суми боргу перед бюджетом.</b>

Податківці також не залишились у боргу перед автомобілістами. Коли був оголошений тендер на придбання акцій СП “АвтоЗАЗ-ДЕУ”, на розрахунковий рахунок його учасника ТОВ “Динаміка Ко” з Росії надійшло 152,8 млн. доларів. І слідом за цим розійшлися вперті чутки, нібито гроші ці настільки погано відмили, що сморід від них розповсюджується далеко за межі області. Та на неодноразові звернення особисто до голови ДПА у Запорізькій області Єфименко Т.І. з проханням перевірити джерело надходження цих коштів та керівників ТОВ Тетяна Іванівна відповіла гідною класиків стоїцизму мовчанкою.

Не залишається поза увагою митарів і така сфера тіньовою економіки як контрабанда. Тепла дружба поєднує податкову начальницю з І.Е. Гудимом та В.В. Кокойлом. Перший керує ЗАТ “Рекон”, через яке реалізуються товари, вилучені податковою службою. І частина готівки при цьому безпосередньо передається Тетяні Єфименко. Другий є директором фірм “Ост-Вест” та “ТТП-94”, у яких неодноразово вилучалися податковою службою контрабандні товари. А потім цією ж службою поверталися.

Сама Тетяна Іванівна йде по життю з гордою головою, не помічаючи “карликів”. Вона неприховано живе за принципом “Закон – це я”, а тим, хто в цьому сумнівається, заявляє, що користується підтримкою самого Миколи Азарова і пропонує ризикнути спробувати з”ясувати всі стосунки з ним.

Але вертаймося на рідне попелище. Мається на увазі повернення ПДВ. Ця ситуація не може продовжуватися вічно. Рано чи пізно Тетяні Єфіменко доведеться піти зі своєї посади. Рано чи пізно Україна стане нормальною державою. І тоді підприємства пред’являть свої законні вимоги. А законодавством, між іншим, передбачено нарахування відсотків за запізніле повернення податку на додану вартість. І ці відсотки вже давно перевищили суми неповерненого ПДВ. Тільки по ТОВ “Компанія “МАСА інвест груп” вони вже склали 7700000 грн.

Через кілька років державі доведеться розплатитись з бюджету за самоуправство чиновників. Розплатитися нашими з вами грошима, панове.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1043951439.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua