Майдан / Статті  

додано: 31-01-2003
Вчена Рада НБС НАНУ: Московська патріархія знищує Національний ботанічний сад

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1044002990.html

ЗВЕРНЕННЯ КОЛЕКТИВУ
Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка НАН України (т.294-95-14, 295-41-05)

до народних депутатів, громадських організацій, політичних партій і журналістів у зв’язку з незаконною господарською діяльністю Свято-Троїцького Іонінського монастиря УПЦ Московського патріархату, яка може призвести до знищення зеленої скарбниці України.

Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка НАН України – головна в нашій державі науково-дослідна установа в галузі інтродукції та акліматизації рослин, пам’ятка садово-паркового мистецтва ХХ століття. Тут працюють 316 співробітників, в т. ч. 70 науковців, з них 11 докторів та 52 кандидати наук. НБС є членом Міжнародної асоціації ботанічних садів, Міжнародної організації з охорони флори Європи PLANTA EUROPA і виконує важливі завдання з охорони рідкісних і зникаючих рослин згідно Конвенції про охорону дикої флори і фауни, яка ратифікована Верховною Радою України 29 жовтня 1996 року.

Тут створено унікальні колекції (12 тисяч видів, сортів і форм) квітниково-декоративних, лікарських, плодових, овочевих, пряно-смакових, кормових і технічних рослин з усіх ботаніко-географічних регіонів світу. Ці колекції мають надзвичайно важливе економічне і наукове значення, передусім з точки зору збереження різноманіття рослин.

Одна з кращих у Європі колекція тропічних і субтропічних рослин (3022 зразки), в тому числі 600 видів, форм і сортів орхідей, постановою Кабінету Міністрів віднесена до наукових об’єктів, що становлять національне надбання України. Результати наукової діяльності саду сприяють піднесенню рівня сільськогосподарського виробництва та зеленого будівництва в Україні. Зокрема, до Реєстру сортів рослин України на 2001 рік занесено 196 сортів декоративних, харчових і кормових культур, виведених селекціонерами Саду, які широко впроваджуються у виробництво і дають значний економічний ефект. Сад готує наукові кадри для університетів, ботанічних садів і дендропарків, координує їх діяльність.

В Україні та за її межами Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка добре відомий своїми науковими школами і фундаментальними дослідженнями зі збереження рідкісних і зникаючих рослин, з хімічної взаємодії рослин (алелопатії), біологічних основ паркобудівництва, біології тропічних та субтропічних рослин, з проблем космічної ботаніки. Сьогодні співробітники саду успішно виконують завдання Національної програми “Космобіологія”.

Розробки науковців саду відзначені Державною премією України в галузі науки і техніки (1992 р.), 16 іменними преміями Президії НАН України (ім. М.Г.Холодного, В.Я.Юр’єва та Л.П.Симиренка), а також медалями та призами міжнародних виставок. В саду працювали вчені з світовим ім’ям – академіки М.М.Гришко, А.М.Гродзинський, які зробили вагомий внесок у розвиток біологічної науки. М.М.Гришко був першим директором і автором наукової частини генерального плану будівництва ботанічного саду за ботаніко-географічним принципом. А.М.Гродзинський розробив теоретичні основи науки про хімічну взаємодію рослин – алелопатію. В 1996 році міжнародне алелопатичне товариство встановило премію А.М.Гродзинського за видатні наукові досягнення в галузі алелопатії.

Зараз Ботанічний сад очолює відомий вчений-біолог чл.-кор.НАН України Т.М.Черевченко, яка 45 років самовідданої праці присвятила створенню унікальної колекції тропічних і субтропічних рослин, що віднесена до національного надбання нашої держави. Вирощені нею орхідеї вперше в світі побували в космосі, на борту орбітальної станції “Салют – 6”.

В Саду створена унікальна ландшафтна композиція з бузку, яка за видовим і сортовим багатством є однією з кращих у світі, справжньою окрасою та візитною карткою міста Києва. Під час цвітіння бузку, у травні, в Сад щоденно приходять десятки тисяч киян та гостей столиці України. Без сумніву, це улюблене місце масового відпочинку людей. Протягом року Сад приймає понад 1 мільйон відвідувачів. До речі, пенсіонери і мами з маленькими дітьми проходять у сад безкоштовно.

Однак, нині Національний ботанічний сад опинився під загрозою знищення у зв’язку з незаконною діяльністю ченців Свято-Троїцького Іонінського монастиря УПЦ Московського патріархату.

На виконання розпорядження Київської міської державної адміністрації від 13.06.1994 р. № 490 дирекція Ботанічного саду передала Троїцькій парафії (релігійній громаді) Свято-Троїцьку та Костянтинівську церкви і не чинила ніяких перешкод діяльності цієї громади.

Та незабаром на території Ботанічного саду з’явились ченці і розпочали незаконну діяльність монастиря на заповідній території, але парафія і монастир – це різні юридичні особи. Згоди на створення монастиря на території Ботанічного саду Національна академія наук не давала. Без дозволу Держархбудконтролю ченці побудували двоповерховий братський корпус, у зсувонебезпечній зоні спорудили погріб, встановили циркулярки.

Намісник монастиря М.Черепанов не виконує приписи екологічної інспекції та природоохоронної прокуратури. Щодня до монастиря їдуть десятки автомобілів, які забруднюють повітря, розбивають дороги, заважають відвідувачам спокійно відпочивати. Вихлопні гази згубно впливають на рослини – почалося всихання дерев цінних хвойних порід. Все це викликає обурення відвідувачів та співробітників Саду, особливо ветеранів, які в тяжкі післявоєнні роки доклали величезних зусиль до створення колекцій і експозиційних ділянок.

Вимагаючи передати їм землю в центрі саду та лабораторний корпус, в якому розміщені три наукових відділи, “священнослужителі” ніяк не можуть зрозуміти, що Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка є науково-дослідною природоохоронною установою, на його території забороняється будь-яка діяльність, не пов’язана з виконанням покладених на нього завдань (ст. ст. 3, 31, 32 Закону України “Про природно-заповідний фонд України”). Стаття 150 Земельного кодексу України передбачає, що землі природно-заповідного фонду вилучаються за погодженням з Верховною Радою.

Указ Президента України (№ 451/9516 від червня 1995 року) “Про Положення про національний заклад (установу) України” практично виключає можливість органам державної виконавчої влади передавати закріплене за національними закладами майно, яке перебуває у загальнодержавній власності, будь-яким органам, підприємствам, установам і організаціям.

Передача земель і споруд Ботанічного саду незаконно зареєстрованому монастирю і подальше розгортання його господарської діяльності безперечно призведе до загибелі унікальних колекцій рослин, створених кількома поколіннями науковців. Народ України втратить свою зелену скарбницю, відомий в усьому світі природоохоронний науковий заклад, прекрасне місце, де можна помилуватись красою рослин, зібраних з усього світу, поповнити свої знання в галузі ботаніки, екології і ландшафтної архітектури, відпочити духовно і фізично.

Колектив Національного ботанічного саду просить допомоги у засобів масової інформації, владних структур, природоохоронних організацій, у всіх кому не байдужа доля саду, не допустити перетворення цієї зеленої скарбниці на монастирське володіння, раз і назавжди покінчити з намаганнями забрати у людей ще один куточок живої природи.

Сподіваємось на підтримку громадськості у справі збереження національного надбання, адже монастирів у Московському патріархаті багато, а Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка в Україні – один.

Просимо звертатись до Президента України Л.Кучми, Голови Верховної Ради В.Литвина, Прем’єр-Міністра України В.Януковича, Віце-Прем’єр-Міністра Д.Табачника та депутатів Верховної Ради України.

За дорученням колективу Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка НАН України:

Заст. директора з наукової роботи,
зав. відділом акліматизації плодових рослин,
заступник голови Вченої ради,
доктор біологічних наук П.А.Мороз

Заст. директора з питань зеленого
будівництва, в. о. зав. відділом
зеленого будівництва, член Вченої ради,
кандидат біологічних наук (т.294-95-14) М.І.Шумик

Вчений секретар, член Вченої ради,
кандидат біологічних наук М.Б.Гапоненко

Заступник директора з загальних питань О.Г.Бабич

Зав. відділом природної флори,
член Вченої ради, професор,
доктор біологічних наук В.І.Мельник

Зав. відділом дендрології та паркознавства,
член Вченої ради, професор,
доктор біологічних наук С.І.Кузнецов

В. о. зав. відділом квітниково-декоративних
рослин, член Вченої ради,
кандидат біологічних наук Г.М.Музичук

В. о. зав. відділом тропічних
та субтропічних рослин, член Вченої ради,
кандидат біологічних наук Л.І.Буюн

Зав. відділом алелопатії,
член Вченої ради,
доктор біологічних наук, професор Е.А.Головко

В. о. зав. відділом нових культур,
член Вченої ради,
доктор сільськогосподарських наук Д.Б.Рахметов

Зав. відділом медичної ботаніки,
член Вченої ради,
кандидат сільськогосподарських наук А.П.Лебеда

Зав. лабораторією біоіндикації
та хемосистематики, член Вченої ради,
кандидат біологічних наук О.Б.Блюм

Член Вченої ради,
провідний науковий співробітник,
доктор біологічних наук, професор М.А.Кохно

Член Вченої ради,
головний науковий співробітник
доктор біологічних наук С.В.Клименко

Член Вченої ради,
головний науковий співробітник
доктор біологічних наук В.Г.Собко

Член Вченої ради,
провідний науковий співробітник
доктор біологічних наук Н.В.Заіменко

Член Вченої ради,
провідний науковий співробітник
кандидат біологічних наук
В.Ф.Горобець
Член Вченої ради,
старший науковий співробітник
кандидат біологічних наук Ю.О.Клименко

Член Вченої ради,
старший науковий співробітник
кандидат біологічних наук П.Є.Булах

Член Вченої ради,
старший науковий співробітник
кандидат біологічних наук Н.О.Денісьєвська

Член Вченої ради,
кандидат біологічних наук Р.В.Іванніков

Провідний науковий співробітник
доктор фармацевтичних наук О.Ю.Маковецька

Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради по захисту дисертацій,
кандидат біологічних наук О.М.Горєлов

Зав. насіннєвою лабораторією,
кандидат біологічних наук В.Я.Мар’юшкіна

Головний садівник С.А.Льодок


Звернення колективу схвалене вченою радою
Національного ботанічного саду ім. М.М.Гришка
21 січня 2003 року, протокол № 2.

Контактні телефони: 294-95-14, 295-41-05, м. Київ, вул. Тимирязівська, 1

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1044002990.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua