Майдан / Новини / Статті Карта Майдану

додано: 15-02-2003
Тетяна Метельова: Горгії в судових мантіях
"Українська газета"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1045319366.html

Одного часу розвелося в стародавній Греції багато високооплачуваних вчителів мудрості – так званих софістів. Улюбленим їхнім заняттям було демонструвати наївним обивателям, як можна цілком логічно довести якесь твердження, а потім не менш доказово – і протилежне йому.
Прикладом такої “принципової” позиції може послугувати відомий вислів софіста Горгія: “Я можу довести, що світ не існує. А якщо існує, то його неможливо пізнати. А якщо можливо пізнати, то неможливо це знання висловити. А якщо можливо висловити, то інші все одно не спроможні зрозуміти”. Через таку “спекуляцію розумом” з не приховуваною корисливою метою зажили вони не дуже доброї слави, аж настільки, що слово “софістика”, яким означили їхню справу, отримало зневажливе значення. Згодом виявилося, що ці “словесні ігри” народилися не на порожньому місці і уможливлювалися справді існуючими складностями пізнання та й самого буття. Однак було пізно – не ліпша слава залишилася за ними довіку.
Якби ж то доля дала софістам щастя народитися в сучасній Україні – все було б інакше! Не втративши в грошовому еквіваленті, вони значно виграли б у соціальному статусі і, ризикну стверджувати, обіймали б неабиякі посади в судовій системі нашої держави. Адже наше законодавство – наче ними й писано. За прикладами не те, що далеко ходити не треба: куди не кинь – всюди самі лише приклади плідної роботи софістів. З відповідними наслідками: здебільшого неприємними й навіть трагічними, якщо йдеться про пересічних громадян, і аж ніяк не поганими, якщо йдеться про посадовців. Одним з них є, наприклад, можливість цілком легального відправлення правосуддя особою, яка ніколи не обиралася суддею.
Вельмишановний і дуже заслужений юрист Дмитро Притика нині відомий ще й як голова Вищого Господарського Суду України (ВГСУ). Цю посаду він отримав у спадок від попередньої установи – Вищого Арбітражного Суду (ВАСУ), який також очолював беззмінно з 1991 року, часу його створення. Коли ж 29 червня 2001 року ВАСУ перетворився на ВГСУ, його голова зазнав аналогічних метаморфоз. Скажете, так і має бути? А як же Закон України “Про судоустрій”, ст..41 якого визначає законний порядок обрання та звільнення Голови ВГСУ? А він такий: “Голова вищого спеціалізованого суду призначається на посаду з числа суддів даного суду”. Щось громадськість не помітила факту такого призначення... Може, була неуважною? Може, призначення таки було? І Дмитра Микитовича обрали з числа суддів?..
Видається, і це неймовірно. Адже пан Притика за часів незалежної України не обирався суддею! Ані господарського, ані арбітражного, ані звичайного. Не буду стверджувати, що такого взагалі не було й за радянських часів, однак офіційна біографія, що фігурує в усіх довідниках, такої згадки не містить. Однак навіть якщо він і обирався, то за діючим на той час законодавством (зокрема, Конституцією УРСР), за яким термін його повноважень закінчився не пізніше 2001 року (нагадаю, що термін той був визначений у 10 років). Тоді ж, як наслідок, мали бути припиненими і його повноваження як голови ВАСУ. Мали б. Та не припинилися.
Ба більше! Пан Притика був обраний на посаду Голови ВАСУ відповідно до чинного на той час Закону “Про державний арбітраж в СРСР” терміном на п”ять років. І після того не переобирався, не пере призначався тощо. Отож його повноваження закінчилися ще раніше – 28 лютого 1996 року!
Крім того, коли пан Притика обирався на своє беззмінне місце, чинний тоді Закон “Про статус суддів в СРСР” взагалі не передбачав порядку обрання судді (арбітра) ВАСУ, а тодішнє законодавство не передбачало автоматичного надання голові ВАСУ статусу судді за посадою. Після введення в дію Закону України “Про арбітражні суди” було встановлено чіткий порядок призначення суддів (арбітрів). Однак і після того пан Притика не призначався й не обирався суддею.
І – ось вони, знамениті софізми, у дії! Керівні повноваження закінчилися, однак вони діють. Пан Притика не суддя, а судочинство здійснює. Як, утім, здійснював упродовж усіх цих років. Не будучи обраним суддею, однак – легально! Адже й чинний донедавна Арбітражний процесуальний Кодекс надавав, і діючий нині Закон “Про господарські суди” надає Голові ВАСУ (тоді) і Голові ВГСУ (нині) право це робити. Водночас, щоправда, ст.. 127 Конституції України встановлює, що відправляти правосуддя можуть лише особи, які були обрані суддями у встановленому порядку. Однак хто ж у нас із законників зважає на якусь там Конституцію! Головне – закон, особливо той, який надає керівних повноважень.
А на десерт читачеві ще й солодка дрібниця. І закон СРСР “Про держарбітраж”, під час дії якого пан Притика обійняв посаду голови, і пізніше ухвалений Закон УРСР “Про арбітражний суд” передбачають, що Голову арбітражного суду не обирають, а призначають. Дмитра Микитовича Верховна Рада обрала, а не призначила. Обрала 28.02.91 р. А самий ВАСУ існує з 4.06.91 р. – з моменту набуття чинності Закону УРСР “Про арбітражний суд”. Тобто – шановний голова сів у крісло неіснуючої установи за неіснуючою процедурою. І автоматично набув не передбачених законом повноважень, зокрема, повноважень судді, які успішно здійснює до сьогодні.
І хто мені доведе, що наше законодавство створювали не античні софісти? А хто мені доведе, що пан Притика є легітимним головою Вищого господарського суду України і, не будучи обраним, цілком законно здійснює повноваження судді?

Коментар Майдану:

Ми чекаємо бурхливої та обуреної реакції шанованої Вищої (З)Ради Юстиції з приводу вищеописаного неподобства та суворого покарання зазначеною В(З)РЮ пана Притики, що незаконно, всупереч ст. 127 Конституції України, присвоїв собі повноваження судді ;):

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1045319366.html


Увага!!! Сайт "Майдан" надає всім, хто згадується у новинах та розділі "Статті", можливість розмістити свій коментар чи спростування, за умови належного підтвердження особи. Будь ласка, пишіть нам на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини чи статті, на яку ви посилаєтся.

Ми також вітаємо коментарі, доповнення та виправлення до текстів новин від всіх свідків подій, що згадуються в новинах. Пишіть на news@maidanua.org і вказуйте гіперлінк (URL) новини. Всі цікаві коментарі будуть оприлюднені.


 
Перша Сторінка / Останні Новини / Питання та Відповіді про Майдан / Статті / Народні Новини / Листи На Майдан / Майдан-ЗахідМайдан-ВостокПраво / Бібліотека / Досьє / Фотоархів / Заяви та Звернення / Культура / Економіка / Наша Історія / Філософія, Релігія, Духовність / Діаспора / Голодомор / Преса / Україна-Росія / Гумор / Без правил / Оголошення / Технічна Допомога / Архіви Майдану / Розробки / Мова / Вільний Форум


Українська банерна мережа

(Copyleft) maidan.org.ua, 2001-2005
!!! Копілефт передбачає вільне розповсюдження із збереженням автури та мережевої адреси !!!
сайт розповсюджується згідно з ліцензією GNU для документації
(поки не зовсім повний) переклад ліцензії українською