Майдан / Статті  

додано: 27-02-2003
Amnesty International: Міжнародна Амністія теж оголосила Рік Росії

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1046296908.html

Російська Федерація: Міжнародна Амністія теж оголосила Рік Росії і закликає уряд Росії дотримуватися своїх зобов’язань захищати права людини

29 жовтня 2002 року Міжнародна Амністія Розпочала першу в історії всесвітню кампанію по захисту прав людини в Російській Федерації, закликаючи світову спільноту об’єднати свої зусилля задля переконання уряду Росії вжити негайних дій, які б подолали “порочне коло порушень прав людини”. Кампанія по Росії оголошена у зв’язку з тим, що порушення прав людини в Росії набули масового характеру, жертви як правило позбавлені доступу до справедливості та є беззахисними перед новими насильствами. В той же час, порушники найчастіше уникають відповідальності та мають “свободу рук” для того, щоб чинити нові злочини.

Зараз завершився перший етап російської кампанії. Наприкінці січня Міжнародна Амністія звернулася з листом до Президента Російської Федерації Володимира Путіна, закликаючи його виконати свою обіцянку щодо захисту прав людини. Цей лист був присвячений передачі петицій до Президента Путіна, які підписувалися в усьому світі з жовтня 2002 року. В продовж лютого 2003 року тривають акції по передачі петицій до Посольства Росії в різних країнах світу. На жаль, Посольство Російської Федерації в Україні повело себе в найгірших традиціях холодної війни. Наполегливі та неодноразові звернення, як усні так і письмові, представників Української Асоціації Міжнародної Амністії до посла Віктора Черномирдіна з проханням зустрітися та офіційно передати підписані петиції до президента Путіна через уповноваженого посла Росії, залишилися без відповіді. Тому зібрані в Україні підписи, близько 1000 підписів, були відправленні рекомендованих листом безпосередньо Президенту Росії Путіну.
За дев’ять тижнів від початку кампанії Міжнародної Амністії за права людини у Російській Федерації “Права для кожного” члени організації зібрали понад 150 000 підписів під цією петицією, у тому числі близько 1000 підписів в Україні. Міжнародна Амністія продовжує проводити спостереження за дотриманням прав людини у Російській Федерації, у тому числі в Республіці Чечня. Міжнародна Амністія розробила низку рекомендацій стосовно того, які негайні реформи мають бути проведені в Росії.
Даною акцією Міжнародна Амністія та її прихильники у різних країнах світу висловлюють занепокоєння тим, що відповідальність за порушення прав людини та справедливість для жертв і надалі залишаються для Росії абстрактними поняттями.

Петиція, спрямована, до Володимира Путіна, закликає Президента Російської Федерації:

• Продемонструвати чітку політичну волю захищати і підтримувати права людини для усіх, і ясно дати зрозуміти, що порушення цих прав неприпустимі.
• Забезпечити своєчасне проведення безсторонніх та незалежних розслідувань скарг на порушення прав людини, а також притягнення до судової відповідальності осіб, винних у цих порушеннях
• Забезпечити захист представників етнічних меншин від свавільного затримання, зокрема у ході перевірок паспортного режиму або “прописки”, а також від тортур та жорстокого поводження в органах міліції.
• Змінити існуючу практику з тим, щоб позбавлення дітей свободи застосовувалося лише як останній засіб, згідно з Конвенцією ООН про права дитини.
• Виділити побутове насильство як окремий кримінальний злочин та організувати навчання працівників правоохоронних органів з питань стосовно насильства над жінками у родині та торгівлі жінками.
Одним з найвідоміших досягнень кампанії Міжнародної Амністії по Російській Федерації стало звільнення журналіста Григорія Пасько


Журналіст та активіст руху за оточуюче середовище Григорій Пасько був звільнений 23 січня 2003 року з колонії суворого режиму на Далекому Сході.
Бувши репортером газети Тихоокеанського військового флоту, Григорій Пасько у 1993 році засняв на плівку російський військовий танкер, який виливав радіоактивні відходи до Японського моря. Він зробив про цей випадок документальний фільм та написав декілька статей, де показав загрозу навколишньому середовищу, яку наносять кораблі Російського Тихоокеанського флоту, у тому числі ядерні підводні човни. Він також писав про випадки корупції на флоті , і передав свої матеріали японським журналістам. Він був заарештований у 1997 році за звинуваченням у передачі інформації державної ваги японським засобам масової інформації. Міжнародні та російські правозахисні організації підняли хвилю протесті проти його арешту, і у 1999 році він був очищений з усіх звинувачень у шпигунстві. Далекосхідний суд пред’явив йому невелике звинувачення, після чого він був негайно звільнений за амністією. Проте після апеляційного оскарження у грудні 2001 року військовий суд міста Владивосток засудив Григорія Пасько до чотирьох років ув’язнення за державну зраду та шпіонаж. Міжнародна Амністія оголосила Григорія Пасько в’язнем сумління і організувала кампанію за його звільнення у 140 країнах світу. Справа Григорія Пасько почала розглядатися Європейським Судом з прав людини.
Звільнення Григорія Пасько є перемогою мільйонів людей, які в усьому світі безустанно боролися за його свободу, - заявила Міжнародна Амністія.

До заяв Міжнародної Амністії щодо становища з правами людини у Росії приєдналися Х’юман Райтс Уотч та Міжнародна Гельсінкська Федерація з прав людини.

Усі три організації занепокоєні, по-перше, тиском, який здійснюється на переміщених осіб, що проживають у таборах біженців в Інгушетії, та закриттям цих таборів посередині зими, що можна прирівняти до фактичного примусового повернення втікачів до Чечні.
По-друге, організації стурбовані тим, що зростає ескалація вбивств цивільного населення обома сторонами конфлікту, які порушують міжнародне гуманітарне право – серед них вбивства чеченськими бойовиками державних службовців промосковської адміністраціі у Чечні та “зникнення” і вбивства цивільних осіб військовослужбовцями російських федеральних військ. Зокрема, за наявною інформацією, за листопад-грудень 2002 р. чеченські сили вбили сім осіб, які перебували на державній службі і дев’ять викрали. Російські війська, очевидно, винні у вбивстві Маліки Умажевої, колишньої голови місцевої адміністрації селища Алхан-Кала, за її участь у допомозі правозахисним організаціям збирати свідчення про порушення прав людини у Чечні російськими військами.
По-третє, незважаючи на сотні заяв щодо порушень прав людини у Чечні, усього сорок шість військовослужбовців були притягнуті до відповідальності за увесь трьохрічний конфлікт.
Нарешті, Російська Федерація фактично закрила доступ до Чеченської Республіки міжнародним спостерігачам. Уряд Росії не дав згоди на публікацію звіту Європейського Комітету щодо попередження тортур. 31 грудня 2002 р. Росія не продовжила мандат Групи сприяння ОБСЄ, не запросила Спеціальних доповідачів ООН щодо тортур і позасудових страт.
Усі три організації представили свою спільну заяву на Парламентській Асамблеї Ради Європи у Страсбургу 27-31 січня 2003 р.

Рада Європи відреагувала на стурбованість міжнародної громадськості становищем прав людини в Росії, зокрема у Чечні, рішенням направити до Республіки Чечня Російської Федерації Комісара з прав людини Альваро Гіл-Роблеза
Міжнародна Амністія вимагає від російського уряду виконання рекомендацій Комісара. Міжнародна Амністія заявила: “Ситуація з правами людини в Чечні залишається кричущою.” “Федеральні війська серйозно порушують права цивільного населення, а винні, як правило, не несуть покарання”. Під час зачисток, що проводилися російськими військами в селещах, “зникли” сотні цивільних осіб. Пізніше багато з них були знайдені в масових похованнях. Хоча зараз від подібних “операцій” страждають переважно окремі осіби, а не цілі населені пункти, насильство триває. Чеченські бойвики також вдаються до порушень прав людини, особливо по відношенню до членів промосковської адміністрації.
У 2001 та 2002 роках урядом Росії були вжиті два заходи: вийшли Указ № 46 Генерального Прокурора Росії та Наказ № 80 Командуючого федеральними військами в Чечні, спрямовані на забезпечення прозорості зачисток та охорони цивільного населення. Але ці документи як правило ігноруються, а цивільне населення Чечні зараз потребує захисту як ніколи. У своїх рекомендаціях від травня 2002 року Комісар з прав людини висловив занепокоєння, що жодна з цих норм “не була належним чином виконана”, а також рекомендував владі вжити усіх необхідних заходів для того, щоби “вони були ефективно застосовані, а проти їх порушників було вжито санкції”.
Міжнародна Амністія вимагає від уряду Росії гарантувати виконання цих рекомендацій. Мр. Гіл-Роблез також висловив занепокоєння, що цивільні особи, затримані російськими військовими, позбавлені своїх конституційних прав. Вони утримуються на військових базах, куди не мають доступу цивільні прокурори, а військова прокуратура подібними справами не займається. “Така правова невизначеність ставить під загрозу життя затриманих осіб”, заявила Міжнародна Амністія.
Комісар рекомендував Генеральному Прокурору Російської Федерації забезпечити гарантії для цивльного населення щодо дотримання їхніх конституційних прав у випадку їх арешту та затримання військовими. Міжнародна Амністія засуджує ігнорування цих рекомендацій російською владою.
Вітаючи візит Комісара до Чечні, Міжнародна Амністія вимагає від російського уряду надати доступ іншим міжнародним спостерігачам, в тому числі, спеціальному доповідачу ООН з питань тортур, позасудових страт, насильства проти жінок та спеціальному представнику Генерального Секретаря ООН з переміщених осіб до республіки.
Міжнародна Амністія вважає за необхідне щоби Російський уряд опублікував усі звіти Європейського комітету з попередження тортур, підготовлені за реузльтатами візитів до Російської Федерації,в тому числі й звіт по Чечні.

За більш детальною інформаціюєю звертайтеся до Прес-бюро Міжнародної Амністії у Лондоні (Amnesty International's press office in London, UK, on +44 20 7413 5566 Amnesty International, 1 Easton St., London WC1X 0DW. web: http://www.amnesty.org

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1046296908.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua