Майдан / Статті  

додано: 02-03-2003
: Всеукраїнський надзвичайний з’їзд депутатів від об’єднаної опозиції

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1046623071.html

Щойно у Києві закінчив свою роботу Всеукраїнський надзвичайний з’їзд депутатів від об’єднаної опозиції, в роботі якого взяли участь 87 народних депутатів України, 93 депутати обласних рад, 321 депутат – міських, 529 – районних і 262 – селищних і сільських, а також 103 міських, сільських і селищних голови з усіх регіонів України. А також представники 273 громадських організацій, понад 190засобів масової інформації та 15 посольств та інших дипломатичних представництв іноземних держав.


Запрошені на з’їзд президент України Л. Кучми, прем’єр-міністр В. Янукович, генеральний прокурор С. Піскун та голова Верховного Суду В. Маляренко на зібрання не прийшли. Не прийшов на нього і голова Асоціації міських, селищних і сільських рад Віктор Сліш, але, за словами народного депутата, голови Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Анатолія Матвієнка, не зі своєю волі. Голова УРП “Собор” повідомив, що В. Сліша затримала міліція по дорозі на з’їзд і розцінив цю подію як страх конаючого режиму перед місцевим самоврядуванням, яке пробуджує ініціативи мільйонів і тим самим стає могильником для корумпованих можновладців.

З’їзд був організований Блоком Юлії Тимошенко, Комуністичною і Соціалістичною партією. “Наша Україна” на чолі з її лідером Віктором Ющенком, як повідомила Юлія Тимошенко на прес-конференції, яка відбулася в перерві, були присутні на з’їзді в якості гостей, хоча її члени (В. Ющенко, Т. Чорновіл, В. Яворівський) і знаходилися в Президії з’їзду. Юлія Володимирівна також повідомила, що на з’їзді “Нашої України” 29 березня БЮТ, КПУ та СПУ також запрошені як гості.

Весь з’їзд пройшов під знаком Тараса Шевченка, якого цитувала навіть ті троє доповідачів, що говорили російською мовою.

Згідно жеребкування першому з опозиційних лідерів випало виступати Олександру Морозу, який закликав не розчаровуватись в тому, що перемоги поки що немає.

Найяскравішим був виступ лідера Компартії України Петра Симоненка, в якому він зазначив, що “при владі знаходяться люди або з кримінальним минулим або ті, в кого кримінальне майбутнє”, і що Кучма, якого ніхто не хоче приймати за межами України, аби прорвати свою дипломатичну блокаду “здатний поїхати навіть до масаїв у Танзанію, щоб вони випасали свої стада на українських луках”. На думку П. Симоненка народ зрозумів, що добро повинно бути з кулаками, і що політичне питання зміни системи влади стоїть попереду всіх економічних питань.

Юлія Тимошенко запропонувала 12 об’єднавчих пунктів, серед яких незалежність, заможність і стабільність держави, роз’єднання влади і капіталу, створення правосуддя, незалежність ЗМІ, охорона здоров’я, освіта, робочі місця і доступ всіх до прибутку, підтримка малого і середнього бізнесу та чесна влада.

Вона висловила переконання, що “Україна має шанс дати такі стандарти, які стануть еталоном для всього світу”.

Ю. Тимошенко також назвала деякі, на її думку, помилки, яких припустиоася опозиція: роз’єднання на всіх минулих виборах, необрання через протиріччя опозиційного голови Верховної Ради, неузгоджені дії під час акції “Повстань, Україно!”, а також те, що на сьогоднішньому з’їзді люди розділені на делегатів і гостей, тоді як всім давно пора стати учасниками.

Юлія Володимирівна також висловила ідею формування спільних опозиційних штабів і застерегла присутніх від того, щоб символом опозиції (як жезл у маршала чи кортик у морського офіцера) стали золочені граблі.

Анатолій Матвієнко також покритикував організацію з’їзду, зазначивши, що йому б хотілось, щоб учасники заздалегідь отримували проекти документів і мали змогу взяти участь у їх напрацюванні, адже це не радянські часи, де все робила Президія, а делегати грали роль масовки.

Загалом з’їзд пройшов під знаком толерантності, коли виступаючі намагалися зробити комплімент саме своїм ідеологічним опонентам (найбільше компліментів випало на долю Ю. Тимошенко): ліві хвалили правих, праві – лівих, Борис Олійник присвятив теплого вірша Левку Лук’яненку. Голова фракції СПУ Херсонської обласної ради С. Чумарин повідомив, що на місцях народ “вже давно згуртувався в єдину антипрезидентську опозицію без поділу на КПУ, СПУ, БЮТ і “Нашу Україну”, голова фракції КПУ Запорізької обласної ради А. Лук’янчук запропонував накласти до перемоги над Кучмою мораторій на всі ідеологічні дискусії, щоб припинити політичні міжусобиці.

Однак не обійшлося і без взаємних, хоч і м’яких, уколів, яких найбільше випало на адресу Віктора Ющенка, якого закликали нарешті визначитися. Дисонансом на цьому тлі прозвучав антитатарський виступ кримського комуніста та різкий випад Сергія Головатого проти Віктора Ющенка за те, що “Наша Україна” вважає за потрібне 9 березня вшановувати пам’ять Шевченка, а не проводити політичні акції. У допомогу собі С. Головатий закликав цитати з Т. Шевченка, зауваживши, що самому Кобзарю було б приємніше було бачити не панахиди біля його пам’ятника, а виконання його заповіту: “Поховайте та вставайте, кайдани порвіте, і вражою злою кров’ю волю окропіте”.

Сам Віктор Ющенко, який виступав відразу після Сергія Головатого, закликав усіх шукати те, що нас об’єднує, бо будь-які протиріччя вигідні владі, тим часом “ми ніколи так близько не стояли перед вибором між клановою диктатурою і демократією”.

В перерві В. Ющенко, О. Рибачук, Ю. Костенко і П. Порошенко покинули з’їзд і на прес-конференції представника “Нашої України” не було.

Позицію “Нашої України” та її лідера на прес-конференції голови трьох опозиційних сил розцінили по-різному. Юлія Тимошенко не побачила у його виступі відмінностей у поглядах з іншими опозиціонерами, Петро Симоненко назвав виступ В. Ющенка черговою порцією реверансів, а Олександр Мороз закликав не судити Ющенка суворо, оскільки він є людиною моральною і стоїть на боці народу, однак мусить зважати на свою більш ніж різнородну фракцію.

Опозиційна трійка закликала не педалювати питання висунення єдиного кандидата від опозиції, щоб не зірвати цей складний процес, хоча необхідність висунення єдиного кандидата чітко висловила лише Юлія Тимошенко, яка у відповіді на запитання кореспондента “Галицьких контрактів” відкинула можливість своєї кандидатури як єдиної від опозиції через те, що є кандидати з вищим рейтингом (В. Ющенко та П. Симоненко).

Лідер УНА-УНСО Андрій Шкіль закликав послати режим у нокаут двома руками (лівою і правою) і заявив, що для нього неважливо, яка рука нанесе останній удар. “Я йду під прапором боротьби, і лише за ним йдуть партійні знамена”, - сказав народний депутат. На його прохання з’їзд прийняв листа на підтримку політв’язнів та вшанував хвилиною мовчання всіх, хто загинув у боротьбі з режимом Кучми.

Він також (як і Сергій Головатий) рішучо засудив всі спроби забезпечити Кучмі амністію чи якісь гарантії, “оскільки ми навіть не знаємо всіх, здійснених ним злочинів” (Сергій Головатий зазначив, що такі гарантії суперечать принципу рівності всіх громадян перед законом, що записано у Конституції України).

Тарас Чорновіл висловив жаль, що нашоукраїнці, які з 15 грудня 2000р. були у перших лавах борців з режимом, на цьому з’їзді є гостями. Він нагадав, що без акцій 2000-2001рр. опозиція не досягла тих результатів, що вона отримала на виборах, і зазначив, що без акції у 2003-2004рр. нам не виграти президентські вибори. Народний депутат сказав, що не почув від лідера своєї фракції сьогодні тих слів, яких чекав, і пообіцяв докладати всі зусилля для того, щоб опозиційність “Нашої України” ніхто не поставив під сумнів.

Володимир Яворівський повідомив, що Віктор Ющенко пішов зі з’їзду щоб на самоті плекати свою опозиційність, однак попросив нікому це не розповідати. Він також зауважив, що для перемоги над режимом потрібен кількаденний загальнонаціональний страйк.

Голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець повідомив, що його профспілка такий страйк (хоч і не загальнонаціональний) вже готує, і що він розпочнеться 4 березня.

Всеукраїнський надзвичайний з’їзд депутатів усіх рівнів від опозиції прийняв декларацію єдності опозиційних сил і звернення до народу України, засвідчивши єдність дій опозиційних сил та необхідність дострокового усунення від влади діючого президента України Леоніда Кучми за допомогою акції “Повстань, Україно”.

Під час голосування за документи з’їзду на вулиці стояв пікет з 30 молодих людей, які сором'язливо ховали свої обличчя за плакатами: “Ющенко, перестань жувати соплі” (10 шт.), “Ющенко, визначайся, ти з народом?” (2 шт.) та “На чиїх плечах у презіки рвешся” (1 шт.). Вони представлялись незареєстрованою організацією “Україна Молода” з Блоку Юлії Тимошенко. Як виявилося, про існування однойменної газети вони не знають.

Фото зі З"їзду доступні у Фотоархіві Майдана, на <A Href="http://maidan.org.ua/news/index.php3?site=maidan&bn=maidan_foto"><A Href="http://maidan.org.ua/news/index.php3?site=maidan&bn=maidan_foto">http://maidan.org.ua/news/index.php3?site=maidan&bn=maidan_foto</A></A>

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1046623071.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua