Майдан / Статті  

додано: 21-03-2003
Kraplya: Скубєнти і прочіє бомбісти... Комсомольці - не політв’язні?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048275413.htmlУ «Двобої» Купріна є одна кумедна сцена, де неписьменний солдат пояснює офіцерові, хто є ворог (близько до тексту): «Враг бывает внешний и унутренний. Внешний - турки и прочие немцы, унутренний - скубенты и прочие бомбисты.» Режимові завжди потрібен «унутренний» ворог, нехай й удаваний, але такий, яким можна залякати неписьменного селянина. За царя це був скубент-бомбіст, за «совка» - буржуазний націоналіст (шкідник, діверсант тощо)... Нині в моді знову терористи, або, кажучи мовою сторічної давнини, «бомбісти».

Немає правлячий режим авторитета у масах, то чого б ці самі маси не залякати терористами: мовляв, якби не наша влада та її звитяжне СБУ та МВС, спокою вам, шановні співвітчизники, від «бомбістів» не було. Перша демонстрація боротьби з «государєвимі прєступнікамі» у вигляді чернігівської справи пенсіонерів-грибників, враження не справила. Наступний етап - унсовці: ось вони, неофашисти-екстермісти, бойовики опозиції, атакували президенстьку адміністрацію. Однак «унутреннего» ворога у вигляді унсовців влада також не змогла препартувати: судові засідання над активістами УНА-УНСО виглядали як фарс, а після виголошення вироку по всій країні наростає рух на підтримку політв’язнів.

І ось в той самий момент, коли київські судові чинуші затягують останні нитки в унсовській справі, режим в черговий раз намагається намалювати портрет «унутреннего» ворога. «В Одесі затримано терористичне угруповання з 11 осіб, четверо з яких громадяни Росії, один - Молдови, решта - одесити. Їх підозрюють у кількох пограбуваннях та формуванні збройного загону, що мав на меті захоплення влади у південних областях України...» , - всі бачили ці повідомлення наприкінці грудня минулого року. Лідери ЛКСМУ (а затримані одесити належали саме до цієї організації) зробили кілька заяв — справа, мовляв, політична. Дехто з депутатів-комуністів висловився «за прозоре розслідування».

Далі був Новий рік, кількаденне похмілля, і про «бомбістів»-комсомольців забули. Що відбувається у миколаївському СІЗО, де сидять затримані, начебто нікого не цікавить: депутати мовчать, жодна «велика» газета — а тим більше телеканал — цієї теми не торкаються: слідство покаже... А тим часом на лівацьких сайтах та в малотиражних виданнях один за одним з’являються повідомлення про катування та психологічний тиск на комсомольців. Що там у Миколаєві робиться - чорт лапу зломить, інофрмації ноль. Вся армія знаних українських правозахисників та адвокатів - осторонь цих подій.

Ця ситуація, власне, мало чим відрізняється від тієї, в якій опинилися унсовці влітку 2001: жодна політична сила не наважувался назвати в’язнів «своїми», інформацію про утримання хлопців в СІЗО СБУ (порівняно з миколаївським СІЗО — дуже «козирне») можна було дістати хіба що на партійному сайті. В нагоді стала близькість парламентських виборів та ентузіазм симпатиків політв’язнів — перед початком судових засідань інформаційну блокаду було ліквідовано. Кожне засідання по справі 9 березня висвітлювалося в пресі, ворушилися опозиційні нардепи (від БЮТ до СПУ). В результаті «унутренний» ворог - унсовці — постали перед пересічним грормадянином як «гнані заради правди», котрі сьогодні відчувають моральну і матеріальну підтримку багатьох людей.

Звісно, одеські комсомольці є більш дистанційованими від опозиції, ніж унсовці, а злочини, які їм закидають, серйозніші від тих звинувачень, що мали хлопці з УНА-УНСО. Так, їхній ідеал не Українська Соборна Самостійна Держава, а Українська Радянська Соціалістична Республіка. Сповідувана ними ідеологія комусь здається застарілою та смішною, комусь — небезпечною та ворожою. Але ці молоді хлопці й дівчата, як і багато хто з нас, повстали проти влади. І чи їхня вина, що суспільство і однопартійці не спромоглися запропонувати їм перспективніший спосіб боротьби? І чи їхня вина, що в український комсомол проникли метастази російського імперіалізму у вигляді закордонних активістів партії Лімонова? Більш як сто років тому в Російській імперії тільки й чути було, що про політичні справи проти різних там «бомбістів» та «государєвих» злочинців. Далеко не кожен громадянин поділяв погляди та методи боротьби, які обирали тодішні опозиціонери. Однак, коли з’являлася інформація про катування чи шантажування політв’язнів, кожна порядна та освічена людина відчувала своїм моральним обов’язком підписати протестну петицію, або взяти участь в акції протесту - закликати жандармів не порушувати закон. І це за царату.

Не забуваймо також про презумпцію невинності, адже «слідство тиває»... Пам’ятаймо, що за цими двома словами в нашій державі нерідко ховаються криваві тортури, неприхований шантаж, протизаконні витівки слідчих. Не варто сумніватися, що задля того, аби зробити портрет «унутреннего» ворога переконливішим, правоохоронці спробують скинути на комсомольців кілька «висячих» кримінальних справ Одещини або Миколаївщини. За допомогою гумового кийка та розповідей про слабке здоров’я матері зробити це нескладно. Поки політики соромитимуться торкнутися «комсомольської справи», із затриманих юнаків СБУ та міліція можуть вибити «потрібні» свідчення. Щоб запобігти «перегібам на мєстах», варто докласти зусиль до висвітлення ситуації із затриманими комсомольцями. Це по-перше. По-друге, треба організувати вже перевірену матеріальну допомогу ув’язненим (гроші, передачі, допомога батькам) — комсомольці повинні відчути, що громадськість вболіває за їхню долю і не дозволить режимові «підшити» потрібну йому та переконливу для пересічного громадянина справу «бомбістів».

Зрештою, це наш обов’язок. Законопроект про тероризм вже прийнято в першому читанні. Вчора терористами було визнано унсовців, сьогодні — комсомольців, завтра ним може бути кожен. Українці з різних регіонів і різних політичних поглядів, давайте розуміти один одного. Свободу політв’язням!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048275413.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua