Майдан / Статті  

додано: 26-03-2003
Роман КУЛЬЧИНСЬКИЙ: За двома стільцями (ч. І)
„ПІК“

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048693094.html

За двома стільцями

ПіК досліджує, наскільки міцно приросли окремі депутати до двох посад
В українському парламенті ПіК нарахував дев`ять сумісників, тобто депутатів, які поєднують статус нардепа з іншою роботою. До недавнього часу сумісників було майже удвічі більше, але четверо новопризначених чиновників склали із себе депутатські повноваження: це урядовці-есдеки й Тигипко
Українським законодавством така практика сумісництва заборонена. Про це йдеться в Конституції і Законі “Про статус народного депутата“. В Конституції читаємо Статтю 78: “Народні депутати України не можуть мати іншого представницького мандата чи бути на державній службі“. Далі Ст. 81: “У разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності повноваження народного депутата України припиняються достроково на підставі закону за рішенням суду“. У тлумаченні КС роз`яснено, що до суду має подавати Голова Верховної Ради за наполяганням регламентного комітету.
Щодо самих сумісників, то їх можна поділити на дві частини. Одні поєднують посади із самісінького початку виконання депутатських повноважень, інші почали “суміщати“ в результаті своєї депутатської діяльності, тобто примудрилися пробратися у виконавчу владу через парламент. Таких переважна більшість, бо ЦВК досить жорстко фільтрувала охочих посидіти на прибутковому місці й одночасно користатися недоторканністю.
Нагадаємо: перед визнанням повноважень народного депутата ЦВК вимагала від усіх обраних кандидатів-переможців доказів звільнення з попереднього місця роботи. Довідку приносили всі, але відмовитися від честі служити народу на двох посадах дехто не зміг.
“Сєрьожа, Ківалов, ну шо за дєцкій садік. Не можна суміщати одразу дві посади“
Проблема сумісників для нинішнього парламенту стоїть не так гостро, як для попереднього. Тоді “сумісництво“ практикувало декілька десятків народних обранців. Вони так прикипіли до двох стільців, що мусив втрутитися сам гарант Конституції. Він соромив депутатів, апелював до їхньої совісті, називав ганьбою вирішення цієї проблеми через суд, погрожував видати спеціальний вердикт. Нічого не допомогло. Бо хіба для людини, яка готова день і ніч працювати на двох чи й навіть на трьох посадах, яка прагне віддати всі свої сили, знання, таланти і життя заради блага народу, мають значення якісь формальні приписи і дешеве моралізаторство? Звісно, що ні. Тому справу вирішили через суд.
На сумісників цього скликання чомусь гнів глави держави не впав. Чи то їх замало, чи то інші, глобальніші, проблеми поглинають увагу Леоніда Кучми. Тому парламент був змушений боротися з цією проблемою самотужки. Володимир Литвин, як і передбачено законодавством, почав подавати до суду на любителів посидіти на двох стільцях. Та він, попри значний апаратний досвід, припустився грубої стратегічної помилки. Першим, з ким вирішив розібратися спікер, виявився новопризначений голова Вищої ради юстиції Сергій Ківалов. Нагадаємо, що ВРЮ виносить рекомендації щодо призначення і зняття суддів. Якийсь незалежний районний суддя швидко зметикував, що, незалежно від депутатства, Ківалов залишається кимось на кшталт його начальника, і виніс Соломонове рішення: визнати, що сумісництво є річчю незаконною, але залишити Ківалова депутатом, останній сумісником не є, бо керує ВРЮ на громадських засадах. Тобто у вільний від роботи час, винятково заради процвітання в державі порядку і справедливості, як колись дружинник. До речі, під час засідання по Ківалову приміщення суду пікетувало молодіжне об`єднання “Молодь — надія України“. Учасники пікету скандували: “Сєрьожа, Ківалов, ну шо за дєцкій садік, не можна суміщати одразу дві посади“.
Рішення суду створило небезпечний прецедент, і Литвин відмовився подавати до суду на інших сумісників, аргументуючи це тим, що він як людина не хоче заважати іншим виконувати свої обов`язки.
На наступній сесії сумісників “додавлять“
Регламентний комітет сповнений оптимізму і обіцяє на наступній сесії розправитися з усіма сумісниками. Перший заступник голови цього комітету депутат Сергій Сас від БЮТ розповів ПіКу, що комітет проводить регулярні консультації зі спікером, і останній обіцяв знову взятися за судове переслідування депутатів класу двостільцевих. Сас повідомив, що більшість і меншість одностайні у своєму бажанні змусити дев`ятьох сумісників викладатися на благо Батьківщини у законних рамках. Проте, якщо судові засідання підуть шляхом “процесу Ківалова“, то депутатам самим доведеться голосувати про позбавлення повноважень сумісників. Для цього потрібно дві третини голосів. Але наразі такий варіант дій розглядають лише як гіпотетичний. Що робити з “дєцкім садіком Ківалова“ у регламентному комітеті толком не знають. Деякі депутати пропонують не голосувати по жодному представленню Вищої ради юстиції, оскільки цей орган зараз не є легітимним.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048693094.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua