Майдан / Статті  

додано: 27-03-2003
Андрій Юсов: Знову про козаків хімічного захисту

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048767242.html

Нова війна сколихнула Світ, дякувати Богу для більшості людства поки що тільки в інформаційному та політичному аспектах. американсько-іракське протистояння стало найбільшою подією від початку нового тисячоліття. Конфлікт, який ще до свого початку заторкнув інтереси багатьох, а пізніше, можливо зачепить інтереси всіх.
Україна, не дивлячись на заспокоюючу віддаленість від терену протистояння, задіяна в сучасній військово-політичній драмі. Спочатку були “Кольчуги”- тема стара, інформаційно наразі вичерпана проте все ще дуже неприємна для нашої влади. Далі прийшов час українського батальйону РХБ захисту - чинника потеплішання стосунків між правлячими колами України та США. На сьогоднішній день про наш 19 батальйон не говорили або дуже ледачі, або німі. Та все ж, давайте ще раз звернемо увагу на сучасних українських козаків. Тим більше, що привід цього разу не блудна ракета, яка натрапила на іноземний літак, і не трагедія під час авіа-шоу. Зараз військо збирається у похід. Воюють, як і в давні козацькі часи з мусульманською країною.
З одного боку про батальйон радіаційного, хімічного та бактеріологічного захисту сказано надзвичайно багато. Але з іншого, інформація переважно одноманітна. Левова частка повідомлень базуються на матеріалах брифінгу генерал-лейтенанта Литвака, який мав довгу і суху назву: "Основні етапи підготовки військовослужбовців 19-го окремого батальйону РХБ Захисту Збройних Сил України до виконання завдань за призначенням, в разі згоди Верховної Ради України щодо його застосування для захисту населення країн Перської затоки і Близького Сходу від наслідків можливого застосування засобів масового ураження та надання допомоги в їх подоланні". До речі, слід звернути увагу, що мова чомусь йде не тільки про захист населення Кувейту, хоча власне тільки ця країна надіслала листа про допомогу. Ну ось пройшов брифінг, розмістили по ньому прес-реліз на сайті міністерства оборони і все, інформація на цьому майже вичерпується. Всі наступні матеріали у ЗМІ носять більше аналітичний ніж інформаційний характер. Телерепортажі з місця планових навчань були яскравими та вражаючими, однак – бідними на зміст. Хтось поїхав до Самбора, місця дислокації 19 батальйону. Там інтерв”ю давав командир батальйону підполковник Анищук. Та нажаль і в його словах майже точно повторювались дані вищезгаданого брифінгу.
Дзвінок до Прес-служби МО України також нічого нового не приніс, там порадили звернутись куди?! Правильно, на інтернет-сторінку міністерства, бо там є прес-реліз брифінгу Литвака. Діючі військовослужбовці тему намагаються обминати, а відставники чогось особливого повідомити не можуть. Адже всі три українських батальйони РХБ захисту були створені відносно нещодавно – восени минулого року на базі реформованих бригад РХБ захисту.
Такий інформаційний голод можна пояснити двома причинами: або посилено оберігають державну таємницю, або влада та військове керівництво просто не були підготовлені до такої посиленої уваги громадськості до 19 батальйону. Скидається на те, що присутні обидва моменти. Наявність останнього чинника засмучує, адже якщо саме цей підрозділ рекомендували США з поміж інших функціонально - подібних у Східній Європі та Україні, якщо саме цей батальйон Президент та Верховна Рада відсилають в зону конфлікту, то він повинен носити певний винятковий, елітний характер. Це включає в себе відповідне інформаційне та матеріальне забезпечення.
Стосовно інформаційного забезпечення, все зрозуміло, а як з матеріальним?
Свою думку з цього питання погодився висловити Народний депутат України Андрій Шкіль, саме на території його виборчого округу і розташовується батальйон РХБ захисту. На думку народного обранця: - “Немає жодних ознак елітності батальйону. Тіж самі житлові та соціальні проблеми, що і в інших військовослужбовців, хай навіть і контрактників”.
Щодо оснащення 19 батальйону, про яке було сказано, що воно сучасне, проте добре відоме ще з радянських часів, то це правда і доброго в цьому мало. Володимир Мельничук кілька років тому був хіміком-дегазатором в Севастопольській роті РХБ захисту. На його думку захисні костюми, що ними оснащений 19 батальйон морально застарілі. Вітчизняний брезент, з якого зроблені костюми важче від американських аналогів і для застосування в умовах пустелі не придатний. Дані захисні костюми поступили на озброєння задовго до розпаду СРСР і потребують заміни.
Наведені факти підштовхують до думки про те, що обраний батальйон не є винятковим, хоча ніхто не заперечує професіоналізму українських військових. Своїми діями, а частіше бездіяльністю влада засвідчує це, як і те, що спрямування українських військових до Кувейту носить більше політичний ніж гуманітарний характер.
Повертаючись до спілкування з Андрієм Шкілем, не можна обійти увагою його точку зору стосовно бажання військовослужбовців батальйону бути відправленими до зони конфлікту. “Кожен з них говорить, що не хоче туди їхати, бо він розуміє, що фінансуватиме і захищатиме його Українська держава. А це означає – піти на ризик без жодного соціального захисту, чого вони не хочуть.” – така думка члена фракції Юлії Тимошенко.
Протилежного погляду щодо цього дотримується Народний депутат України член фракції “Наша Україна” Едуард Гурвіц. На його думку: - “Відправляється батальйон добровольців, відправляється батальйон людей які чітко усвідомлюють куди вони їдуть, і вони самі зголосились туди їхати. В сам батальйон був великий конкурс і обрали найкращих.”
Така полярність думок пояснюється зокрема тим, що питання фінансування батальйону чітко не відрегульовано. І хоча під час своєї промови у парламенті голова РНБО Євген Марчук висловлював сподівання на матеріальну підтримку батальйону з боку США та Кувейту, на сьогодні єдиним гарантованим джерелом фінансування українського батальйону РХБ захисту є державний бюджет України.
Війна в Іраці вже триває. 20 березня 253 голосами Верховна Рада України ухвалила рішення про надання допомоги державі Кувейт вирішивши надіслати туди 19-й окремий батальйон радіаційного, хімічного та біологічного захисту, що входить до складу Об'єднаних сил швидкого реагування. Думки є різні, та рішення прийнято. Але схоже. що як завжди влада ігнорує громадян. Слушно зауважив Віктор Ющенко, сказавши, що Президент 20 березня мав бути у Верховній Раді. Його не було, попри те, що пропозицію про відправлення батальйону подав власне Кучма. Чергова спроба зняти з себе відповідальність, чергова кампанія замовчування правди перед українським суспільством. Дивно, а кажуть, що будуємо правову державу.
Тож як і колись проводжає Україна своїх синів у далекий та небезпечний похід. Вже не ті козацькі “Чайки” та шаблі проте головне, що б була збережена воля і не заплямована честь!
Будьмо!

Андрій Юсов
Українське братство

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1048767242.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua