Майдан / Статті  

додано: 21-04-2003
Герхард Сімон: Німецький експерт розвінчує "ініціативи" звинуваченого президента
Німецька Хвиля, Українська Правда

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1050918617.html

Мороз вважає, що реалізація пропозицій президента означатиме "юридичне затвердження диктатури". Як приклад лідер соціалістів згадав прагнення Кучми створити в Україні двопалатний парламент.

"Це пропозиція, яка зводиться до повної нейтралізації діяльності парламенту, до ліквідування парламентаризму. Бо верхня палата, а вона не визначена у проекті, яким способом буде обиратися чи формуватися, чи будуть призначатися туди люди, чи якось інакше, нема ніяких застережень щодо її діяльності, щодо її розпуску нічого не сказано, а все зводиться до нижньої палати. І тоді, коли в усьому світі верхня палата має обмежене коло повноважень, а власне представником народу виступає нижня палата, у тих країнах, де двопалатний парламент є, то тут навпаки, все зосерджено у верхній палаті.

Із 60 з лишнім функцій, передбачних у нинішній Конституції, за нижньою палатою залишаються лише чотири. І то, дві з них процедурні - чи там схвалення програми чи призначення виборів президента. З такою нижньою палатою парламент перетворюється на таку собі "контору" для схвалення тих проектів законів, які будуть готуватися в прововому комітеті чи відділі адміністрацї президента", - прокоментував Мороз.<b>Схожої думки про ініціативи українського президента дотримується і кельнський політолог, експерт з питань Східної Європи Герхард Сімон.</b> В інтерв'ю "Німецької хвилі" оглядач поділився своїми думками з приводу запропонованого президентом Кучмою законопроекту.

"Під приводом демократизації України насправді надалі обмежується дієздатність парламенту. Створюється лише таке враження, що в Україні у майбутньому буде більше демократії, більше парламентаризму. Насправді втілення цієї реформи в тій формі, яку пропонує президент, призведе до обмеження парламентаризму в Україні...

Відповідь на запитання, чому Леонід Кучма намагається провести таку реформу, думаю, очевидна. Найбільша небезпека для авторитарного президента - це сильний парламент. Ми маємо справу зі спробою шляхом конституційної реформи раз і назавжди зменшити роль парламенту. Це стосується не тільки скорочення числа депутатів, це лише зовнішній прояв. Це спроба зробити парламент кишеньковим. Якщо це станеться, то авторитарна влада президента в Україні залишиться без конкурента і надовго. Думаю, це справжня причина, чому зараз намагаються провести цю реформу", - зазначив німецький політолог.

Аргументуючи свою позицію, Герхард Сімон згадав кілька важливих, на його думку, моментів: "Конституційна реформа, як її пропонує президент, дозволить позбавляти мандату депутата, який залишає свою фракцію чи партію. Це момент, який суперечить елементарним уявленням про свободу і самостійність депутата, який впродовж 4 років цілком може змінити свою політичну позицію".

"Далі. Передбачається, що в майбутньому закони ухвалюватимуться на референдумі. Це означає, що президент залишає для себе можливість обходити парламент і запропонувати для ухвалення той чи інший закон безпосередньо народу. Це велика загроза демократії, адже, можливо, що виконавча влада, президент може здобути підтримку виборців шляхом маніпуляцій, обминаючи парламент.

Таким чином, репрезентативна демократія у небезпеці.

Наступний момент. Пропонується запровадити двопалатну парламентську систему. В принципі, проти цього нема чого зауважити, але неясно, як обиратимуть представників другої палати, палати регіонів. На основі цього проекту конституційної реформи можна дійти висновку, що палата регіонів стоїть на голову вище палати представників партій.

Таким чином, існує небезпека, що президент, виконавча влада, маніпулюватиме палатою регіонів, і буде зловживати нею, щоб обмежити або усунути від влади нижню палату, де сидять представники партій. Нарешті, в проекті закону написано, що президент може розпускати нижню палату в певних випадках. Але немає механізму розпуску верхньої пралати, палати регіонів. З точки зору конституційного права, це дуже незрозуміла конструкція", - прокоментував Герхард Сімон.

Як деякі українські, так і західні політичні оглядачі звертають увагу на те, що президент, очевидно, поспішає. Відведений на обговорення реформи в суспільстві термін вибігає в середині травня. Крім того, сам Леонід Кучма, виступаючи 15 квітня зі щорічним зверненням до парламенту, закликав внести зміни до Конституції країни впродовж дії повноважень чинного глави держави, оскільки він був головним ініціатором реформи владних структур.

Про часовий аспект говорить і німецький політолог Сімон, який сумнівається в успішності запланованої президентом України конституційної реформи: "Поразка можлива хоча б тому, що, по-перше, в нинішній Верховній Раді президент не отримає необхідних для цього двох третин голосів народних депутатів. Адже всі лідери опозиції виступають проти. Тоді залишається шлях референдуму. Теоретично, президент міг би запропонувати цей проект виборцям, цього не можна виключати.

Але я не думаю, що Кучма за час, який йому залишився на посаді президента, може це здійснити. Часу обмаль. Крім того, думаю, що потім і європейські інституції вкажуть Україні, що змінення Конституції шляхом референдуму суперечить елементарним засадам репрезентативної демократії європейського зразка".

Як стало відомо "Німецькій хвилі", європейські інституції скажуть своє слово про запропоновані зміни до української Конституції вже на початку літа цього року. Зараз президентський проект вивчають юристи Венеціанської комісії - дорадчого органу Ради Європи, до складу якого входять провідні знавці конституційного права. Три роки тому саме експерти Венеціанської комісії дали критичну оцінку питань всеукраїнського референдуму, які теж передбачали зміни в системі влади.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1050918617.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua