Майдан / Статті  

додано: 05-06-2003
Thomas Friedman: Чому решта світу ненавидить США?
New York Times

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1054811808.html

Чому решта світу ненавидить США? The New York Times
(переклав Августо, див. http://maidan.org.ua/n/free/1054810423)

В той час коли президент Джордж Буш зустрічається з іншими світовими керівниками i пробує поправити відношення між Америкою та рештою планети, я дивлюся назад i сам себе запитую: що ж це все було? Після 11 вересня 2001 американці поставили запитання:"Чому вони ненавидять нас?" Вони мали на увазі мусульманський світ. Після війни в Іраці це запитання виросло до "Чому всі інші нас ненавидять?".
Я знайшов мою власну відповідь та розвинув в те, що я сам скромно назвав "коротка теорія всього". Я пропоную цю теорію ще в коротшій версії, та сподіваюся, що люди реагуватимуть пропозиціями чи обуренням, щоб я міг і далі її розвивати. Ось вона:
В дев'яності роки Америка стала сильнішою - економічно, війсково, технологічно - від будь-якої країни світу. Якщо казати загально, то це сталося після розвалу імперії СССР та пов'язаної з нею альтернативи вільному ринку капіталізма, який співпав в часі з інтернетреволюцією в Америці. Внаслідок цього американська сила, культура та економічні ідеї про побудову суспільства постали настільки домінантними, що Америка почала впливати на життя людей всього світу "більше ніж власні уряди", як казав один Пакістанський дипломат.
Коли люди це зрозуміли, вони почали спробувати організувати спротив. Першою маніфестацією спротиву були протести в Сіеттлі в 1999 році, які були початком всесвітнього руху. Сіеттл мав свої ідіотські прояви, але серйозні демонстранти казали: "Ви, Америка, впливаєте на моє життя більше, ніж мій власний уряд. Ви впливаєте тим, що ваша культура просотує мою культуру, тим, що ваша технологія прискорює зміни в мойому житті, тим, що ваші економічні закони навязуються мені. Я теж хочу мати право голоса та впливати на те, як ви користуєтесь своєю силою, бо ваша сила впливає на моє життя".
Чому ж інши країни не з'єдналися війсково проти США? Майкл Манделбаум, автор книги "Ідеї, які підкорили світ" (The Ideas That Conquered the World) відповідає: "Впливова течія в світі міжнародних відношень, реалісти, передбачає, що коли якась гегемоністична сила, як наприклад Америка, починає захоплювати світову систему, інши країни з'єднyються проти цього. Але внаслідок того, що світ розуміє добрий характер американської гегемонії, подібне з'єднання не приводить до війскового союза.
Замість цього робиться спроба "гулліверізації" Америки - спроба її звязати по руках та ногах за допомогою правил Всесвітньої Торгівальної Організації (ВТО), або ООН і таким чином отримати право голоса та впливати на використання сили."
Існує ще одна причина такої невійскової реакції. З'явлення американської гіперсили сталося в час глобалізації, в час коли економіки настільки сплелися, що Китай, Росія, Франція, чи який там ще соперник, не може нічого зробити США без того, що він пошкодить власну економіку.
Єдиними в світі агресивними елементами залишаються лише ізольовані "держави-покідьки", або просто недержавні актори, без будь-яких інтересів в всесвітній системі, наприклад Осама бін Ладен. Він займається своєю власною громадянською війною з володарями Саудівської Арабії, але помітив: "Саудівські шейхи є несамостійними гравцями, щоб їх знищити треба цілити в гегемоністичну силу, яка підтримує володарів - Америку".
Звідти і 11 вересня. З цього місця розповідь стає цікавою. Несподівано американський іграшковий ведмедик - добрий гегемоніст, який на кожного впливає економічно чи культурно - перетворається на Годзіллу - пораненого, злого, безжального монстра, який схопився за зброю.
Зараз люди почали боятися Америку, що лише посилюється унілатералізмом команди Буша. Одним рухом кігтя змітає Америка Талібан, після стрибає на Ірак. Ось тут решта світу каже: "Holy cow! Тепер ми справді хочемо мати право голоса та впливати на застосування вашої сили".
Навколо цього і йшов, власне, дебат навколо Іраку, люди зрозуміли, що з Іраком був зроблений вибіp, який може торкнутися їх теж, вони хочуть приймати участь. Америка ж відповідає: "Вибачте, хлопці, you don't pay, you don't play".
Знайти вихід з цієї ситуації є дуже важливим для нормальних відношень Америки з рештою світу. Є ідеї? Посилайте їх сюди:
thfrie@nytimes.com

Thomas Friedman
©The New York Times

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1054811808.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua