Майдан / Статті  

додано: 08-07-2003
С. Ніколаєнко: Про невідкладну допомогу освітянській галузі
СПУ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1057695261.html

Завершився черговий навчальний рік в загальноосвітніх навчальних закладах, триває вступна кампанія до вузів. Проте проблеми в освіті України стали не меншими, а ще гострішими. Руйнується матеріально-технічна база, більшість шкіл не мають стабільного тепло- і водозабезпечення, в багатьох течуть дахи, потрібен капітальний ремонт. Лише кожна п’ята школа забезпечена спеціальною комп’ютерною технікою, і тільки кожна двадцята має доступ до Інтернету. 40 відсотків студентів не мають доступу до комп’ютерів, а майже 2/3 до Інтернету.

Через принизливо малу зарплату, що майже вдвічі нижча за мінімальний прожитковий рівень, в школах та профтехучилищах є вакантними більше 8 тисяч штатних одиниць педагогів. Безвідповідальність президента, його адміністрації, більшості у Верховній Раді України, уряду, призвели до того, що вже не один рік не виконується ст. 57 Закону “Про освіту”, зокрема щодо виплат комунальних послуг сільським учителям.

Брак повноцінного фінансування навчальних закладів, низька заробітна плата спонукає вищу школу до зростання комерціалізації, звичними стали побори із студентів та їх батьків. Не перший рік уряд свідомо не контролює хід виконання держзамовлення з вступу до вузів. Так, за даними Держкомстату в минулому році на перші курси вузів ІІІ та IV рівнів акредитації було прийнято за держзамовленням лише 66 тисяч студентів, що вдвічі менше передбаченого в ст. 23 Закону “Про вищу освіту” та відповідною урядовою постановою. По суті держава не гарантує гідного майбутнього дітям з незаможних родин, особливо сільських, не дбає про раціональне використання коштів для забезпечення свого конституційного обов’язку – дати освіту своїм громадянам у визначених Основним Законом обсягах.

Соціалісти стурбовані величезною кількістю безпритульних дітей, які не ходять до школи, профтехучилищ. На самовиживання кинуті позашкільні і дошкільні навчальні заклади.

Фракція Соціалістичної партії України наполягає на невідкладних заходах уряду щодо оздоровлення становища в освітянській сфері, визначення обсягів термінових видатків на капітальний ремонт шкіл, училищ, вузах, дитсадків, позашкільних навчальних закладів (за нашими оцінками ця сума сягає щорічно не менше 2 млрд. грн.). Слід терміново реалізувати програму інформатизації навчальних закладів, забезпечити підручниками і технічними засобами навчання всі заклади протягом двох років. З найактуальніших завдань - реформування оплати праці в освіті, реалізація програми подолання корупції. Верховна Рада має ухвалити закон про повернення боргів педагогам за попередні роки згідно ст. 57 Закону “Про освіту”.

Наполягаємо на встановленні урядового і парламентського контролю за виконанням держзамовлення для вступу до вузів, на перегляді положень Бюджетного Кодексу України щодо фінансування дошкільних і позашкільних закладів.

Фракція Соціалістичної партії вважає, що Верховна Рада повинна розглянути проблеми подолання безпритульності, духовної кризи, зокрема, через зупинення потоку цинізму, жорстокості, садизму із телеекранів, дати вичерпні відповіді на проблеми, поставлені життям перед молодими громадянами України.

Соціалісти закликають всі політичні партії, громадськість до консолідованих дій з порятунку освіти, пам’ятаючи, що за цим – майбутнє нації і держави.


С. Ніколаєнко,
Перший заступник
Керівника фракції

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1057695261.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua