Майдан / Статті  

додано: 25-07-2003
Богдан БАЧИНСЬКИЙ: Хто керуватиме справами Кучми
Поступ

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1059115894.html

Хто керуватиме справами Кучми
Богдан БАЧИНСЬКИЙ

У вівторок увечері внаслідок гострого тромбофлебіту помер керівник Державного управління справами України Юрій Дагаєв, який перебував на лікуванні в Австрії. Дагаєв був, однозначно, людиною президента, якій сам Леонід Данилович беззастережно довіряв. Наразі важко говорити, чи причиною його смерті стали якісь політичні причини або кулуарні розбірки, однак, враховуючи специфіку роботи головного завгоспа країни, версії навмисного вбивства не можна однозначно заперечувати.
Нагадаємо, що до обов'язків Дагаєва належало надання лікувально-профілактичної допомоги, санітарного й епідемічного благополуччя, санаторно-курортного обслуговування президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, інших керівників державних органів, працівників Адміністрації президента України, а також забезпечення державних органів матеріально-технічними і господарсько-побутовими умовами, сучасними засобами зв'язку, комп'ютерною технікою і оргтехнікою, забезпечення їх у встановленому порядку послугами транспорту.
У підпорядкуванні Дагаєва були будівництво, реконструкція, ремонт й утримання адміністративних і господарських об'єктів, призначених для розташування й обслуговування Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Ради національної безпеки і оборони України, інших державних органів, а також органів, апаратів, створених для здійснення їхніх повноважень, забезпечення функціонування державних резиденцій і державних дач, їхнє будівництво, реконструкція, ремонт й утримання. Основна його роль зводилася до задоволення, насамперед, матеріальних інтересів президента і його сім'ї.
Генерал-полковник міліції Юрій Дагаєв народився 1950 р. у с. Мурафа Краснокутського р-ну Харківської області. Починав свій професійний шлях єгерем на Харківщині. Далі була армія, служба в харківському МВС та транспортній міліції. З 1982 р. -- начальник відділення боротьби з розкраданням соціалістичної власності. Згодом знову просувався по службі, працюючи у транспортній міліції та перебуваючи на посадах начальника управління МВСУ на Південній залізниці, начальника Управління Державтоінспекції МВСУ. До 2000 року він був заступником міністра МВСУ, де його "помітив" Володимир Литвин, який тоді виконував обов'язки голови Адміністрації президента. Він запропонував йому посаду свого заступника, керуючого справами АП. Того ж року він швиденько перескочив на ще вищу посаду, яку й обіймав до останнього часу. Очевидно, що такий стрімкий ріст не був випадковим і цю людину практично готували до крісла головного завгоспа країни. Зрештою, це не перший випадок, коли людина у формі стрімко просувається щаблинками цивільних посад. Варто лише пригадати майже аналогічний шлях службового сходження Василя Дурдинця.
Головного завгоспа більшість оглядачів та політиків характеризували, як людину жорстку, що здатна до різних махінацій. Йшлося, зокрема, про співпрацю із криміналітетом, відмивання величезних коштів у закордонних офшорах та ін., тобто його ім'я обросло численними плітками та скандалами. Оцінювати "спадщину", яку залишив після себе Дагаєв, не наважується майже ніхто, однак, без сумніву, її можна оцінити в кілька мільярдів доларів США. Нагадаємо, що цьогорічний бюджет цієї структури складає понад 300 мільйонів, а це значно перевищує бюджет більшості міністерських відомств. Тож президентові буде важко буде знайти людину, яка гідно замінить Дагаєва на цій посаді. На думку народного обранця Юрія Луценка, наступникові покійного доведеться керувати напівлегальним господарством, не відаючи повного переліку об'єктів, які йому належать. "Йому важко буде розібратися у фінансовому стані речей цих об'єктів, адже ніхто не знає процесів приватизації, яка відбувалася в цьому закритому товаристві для обмежених кіл. Колись усі ці справи стануть гучними скандалами, але це станеться лише після зміни влади", -- заявляє політик.
Щодо ймовірного наступника Дагаєва, то, як і заведено в політиці, святе місце довго пустим не буває. Політичні оглядачі вже поспішають робити свої прогнози. Головними характеристиками цієї людини має бути політична незаангажованість та відданість президенту. Оскільки найчастіше такими людьми є вихідці із середовища силовиків, то прихід ще одного силовика у Державне управління справами є більш, ніж очікуваним.
Наразі висунули дві версії. Згідно з першою, крісло керівника ДУСі може обійняти генерал-майор Микола Гончар, колишній голова Держкомзв'язку, який є вихідцем із військових і користується особливою довірою Леоніда Кучми. Свого часу Гончар був особистим консультантом президента. За другою версією, яка, на наш погляд, є більш реальною і цікавою, наступником Дагаєва може стати старший із тендему Деркачів -- Леонід, який 2001 року пішов у відставку із посади голови СБУ. Він, проте, залишився близькою до Кучми людиною, яку останній вже давно мав би працевлаштувати, враховуючи "давність" його провини перед суспільством.
До речі, у минулому номері "Поступу" ми висловлювали версію про ймовірне призначення Дагаєва на посаду міністра внутрішніх справ. Уперше цю чутку розповсюдило інтернет-видання "Версії", яке, як вважають, перебуває під впливом Віктора Пінчука, зятя Кучми, який є у ненайкращих стосунках із Деркачами. Ця теза не може бути доказом, однак усе-таки спонукає до роздумів про певну спланованість ситуації, яка склалася зараз із посадовими перестановками у вищих ешелонах влади.
"Поступ" наразі не висуває жодної версії щодо ймовірного наступника Дагаєва. Однак припускає, що цю посаду повинна зайняти людина, як мінімум, не публічна, невідома народу своїм довгим "послужним" списком. Очевидно, що, радше за все, це буде силовик. До речі, залежно від того, як, коли і де відбудеться його призначення, можна буде говорити про спланованість чи неспланованість відходу Дагаєва від службових обов'язків. Якщо призначення відбудеться наступних кілька днів або одразу після того, як президент повернеться з відпустки, то це виглядатиме досить підозріло, особливо враховуючи те, як довго Кучма думав над призначенням секретаря РНБО.
Поки що можна стверджувати одне: почалася велика кадрова рокіровка, яка охопить практично всі державні структури всіх рівнів, зокрема і в регіонах.
http://postup.brama.com/dinamic/i_pub/usual.php?what=12172

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1059115894.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua