Майдан / Статті  

додано: 26-08-2003
Настя Тополя: Люди добрі! Поможіть Ляпаненку українськими піснями!

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1061910666.html

Люди добрі! Поможіть Ляпаненку українськими піснями!

Хто має приймача, та й навіть той, хто його не має, певно, помітив: мало не всі передачі FM-радіостанцій, які працюють на Полтаву й область, ведуться російською мовою, транслюють переважно російськомовні пісні. Заходиш до кафе чи ресторану, сідаєш у маршрутку чи таксі — і почуваєшся так, ніби ти десь у Тамбовській губернії, а не в Полтаві — колисці української літературної мови, не в регіоні, де під час перепису 2001 року понад дев’яносто відсотків населення заявили, що вони — українці.
Стурбовані таким становищем рідного слова, близько тридцяти представників громадських організацій, партій та засобів масової інформації звернулися до перших осіб області — голови Полтавської обласної ради Володимира Гришка та тодішнього голови облдержадміністрації Євгена Томіна — з проханням вжити заходів для збереження української мови й наших прекрасних пісень. Копії листа були надіслані віце-прем’єр-міністру України Д.Табачнику, голові Держтелерадіо України І.Чижу, голові Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Б.Холоду.
„Ставимо вас до відома, що керівники полтавських ЗМІ, особливо радіо FM та телерадіокомпаній, постійно порушують закони України „Про мови в Українській РСР” та „Про телебачення і радіомовлення”, — говориться у зверненні. — „Ми нічого не маємо проти пісень іноземними мовами. Але коли тебе кожного дня набивають закордонною попсою, а своєї рідної пісні не почуєш, то доходиш висновку, що хтось цілеспрямовано на Полтавщині вбиває все українське, що ще залишилося. Натомість повсюдно звучить закордонний „ширпотреб” на зразок „...загляну под юбочку...”, „убили негра...”, „...и целуй меня везде...”, „подождем твою мать” тощо”.
Авторів звернення обурює й ставлення до державної мови деяких обласних чиновників. Як приклад – виступ головного міліціонера Полтавщини Присяжнюка та його заступника 6 травня на одній з FM-станцій: вони разом з ведучим майже дві години спілкувалися в ефірі виключно російською мовою.
З відповідей, надісланих на адресу ініціатора звернення — Полтавського обласного медіа-клубу — Полтавським обласним управлінням культури, обласною державною телерадіокомпанією „Лтава” й... відділу облдержадміністрації у справах національностей та міграції, дізнаємося, що їхні керівники „поділяють стурбованість і повністю підтримують”, „цілком згодні” та вважають, що „порушене питання надзвичайно актуальне”, „прагнуть постійно сприяти розвитку” й „намагаються суворо дотримуватись”... Ми отримали перелік культурно-мистецьких заходів, статистичні дані про заклади освіти й ЗМІ, а також досить ґрунтовний огляд діяльності департаменту роботи з персоналом Міністерства внутрішніх справ, яким „постійно ведеться активна робота щодо утвердження української мови в усіх сферах”. Але чи то публічні виступи посадових осіб не входять до жодної зі сфер діяльності органів внутрішніх справ, чи то в міністерстві не захотіли переобтяжувати себе розбором полтавських ефірних „польотів”, та про конкретний випадок, описаний у зверненні, — жодного слова. Адже вітчизняні бюрократи на свій кшталт тлумачать закон про звернення громадян: треба відповісти... що-небудь, аби поставити галочку — виконано!

Та найцікавіше, що отримані листи один одному суперечать (ще б пак — з різних стель списувались). Так, у Полтавському управлінні культури „впевнені, що на FM-станціях є записи достатньої кількості різножанрових українських творів”, а гендиректор Полтавської ОДТРК „Лтава” М. Ляпаненко відповідає, що „з піснями українських авторів сутужно”.

Оце так! У краю легендарної Марусі Чурай стало сутужно з піснями! Чи наша земля перестала народжувати таланти? Ніби ж ні. У полтавському краї чимало чудових виконавців, починаючи від уже також легендарних Раїси Кириченко й „Краян” і закінчуючи молодими рок-гуртами, які на повний голос заявили про себе на недавньому рок-фестивалі „Мазепа-фест”. А про те, що українська команда „Океан Ельзи” „підкорила” Москву, мабуть, чули й на „Лтаві”. До речі, один з авторів звернення – голова Полтавського обласного об’єднання ВУТ „Просвіта”, народний депутат України Микола Кульчинський був дуже здивований такою відповіддю М.Ляпаненка, адже „Просвіта” подарувала „Лтаві” багато записів українських артистів.
А Національна рада України з питань телебачення й радіомовлення констатуючи, що „сучасний пісенний фонд радіостанцій формується переважно з російських хітів”, „не мудрствуя лукаво” просто порадила любителям української пісні слухати не FM, а проводове радіо (УТ-1, УТ-2, УТ-3, обласне та районне).

Тож дуже хочеться попросити українських виконавців: надайте полтавським FM-кам благодійну допомогу фонограмами своїх пісень. Якби медіа-клуб об’єднував співаків, він би так і вчинив, тим більше, що в облдержадміністрації чомусь розраховують на те, що „автори листа своїми конкретними діями будуть сприяти у вирішенні цієї складної й делікатної проблеми”. Що ж конкретного зі свого боку зробить влада — з її листів не зрозуміти.

Настя Тополя

P.S. Для тих, хто захоче допомогти українськими піснями п. Ляпаненкові, повідомляємо адресу Полтавської ОДТРК „Лтава”: 36000 м. Полтава, вул. Р. Люксембург, 1.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1061910666.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua