Майдан / Статті  

додано: 27-08-2003
Олекса Довгий: Провінційний бізнес на бюджетні кошти

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1061980802.html

Провінційний бізнес на бюджетні кошти

Все ж таки є деякі переваги провінційного життя. Так, звичайно, в столичній політиці і темп інший, і постаті масивніші. Проте, щоб розгадати причини і очікувані наслідки будь-якої події всеукраїнського рівня, доводиться довго розбиратися у мішурі “піару”, у взаємних звинуваченнях та в глобальних політичних заявах з мізерним реальним значенням. В провінції все простіше, тут, як не парадоксально, можна спостерігати “чисту” політику або економіку, вільну від всього другорядного. Або “чисту” корупцію. Цікава тенденція: чим далі в провінцію, тим менше вважається за потрібне прикривати дії, які, скажімо, в Києві би не пробачили.

Стосовно української продовольчої кризи вже зламано безліч списів. Причому головне запитання традиційне: “Хто винен?” А може, користуючись елементарними принципами детективних романів, поставити інше запитання: “Кому це вигідно?” Зараз, на фоні політичних воєн з цього приводу опозиції з урядом, стали помітні люди і структури, які спокійно, без зайвого ажіотажу роблять свою справу.

Нещодавно позачергова сесія Сумської міської ради прийняла рішення виділити 4,5 мільйона гривень для створення запасу зерна в Сумах. Гроші у формі кредиту будуть перераховані Товариству з обмеженою відповідальністю “Агроконтракт”. Причому умовами кредиту ця комерційна структура має бути задоволена: кошти міського бюджету надаються їй всього лише під 2 відсотки річних.

Паралельно з цим, з різницею в один-два дні, аналогічні рішення приймаються місцевими радами інших міст області. Вражає одностайність – всі надають кредити для закупівлі зерна під 2 відсотки і всі – одній і тій же структурі – ТОВ “Агроконтракт”. Різниця лише у масштабах: міськрада Лебедина, наприклад, виділила “всього” 200 тисяч гривень – але ж і місто в десять разів менше за Суми.

Виступаючи на сесії Сумської міськради, міський голова Сум Володимир Омельченко заявив, що створення запасу зерна передбачено відомою постановою Кабінету міністрів України “Про недоліки у роботі окремих органів виконавчої влади із забезпечення продовольчої безпеки та заходи щодо стабілізації ринку основних продовольчих товарів”. Але ж дана постанова зачіпає державні адміністрації і жодним словом не згадує про місцеві ради, які, як органи самоврядування, ніяким чином не можуть підпадати під дію цього документу!

Віддамо належне частині депутатів міської ради м.Суми, які все ж наважилися поцікавитися причинами подібної безальтернативності – чому саме ТОВ “Агроконтракт”, а не, скажімо, ДАК “Хліб України”? Володимир Омельченко у відповідь висловив свою думку, що “Хліб України” не здатен закупити необхідної кількості зерна. Тобто Державна акціонерна компанія, якій дадуть гроші, не здатна на ці гроші закупити зерна?

Причини популярності “Агроконтракту” лежать на поверхні. Бурхливий розвиток цієї структури на теренах області співпадає з призначенням на посаду голови обласної держадміністрації Володимира Щербаня і з приходом до керівництва області так званої “донецької команди”. Цей період ознаменувався масовою зміною власників практично всіх підприємств області, і далеко не завжди це відбувалося “тихо-мирно”. Вийшли на поверхню доволі брудні справи з перебиранням контролю над Сумським м’ясокомбінатом та Шосткинським молокозаводом. В першому випадку директора комбінату змусили відмовитися від контрольного пакету акцій завдяки відкритій на нього кримінальній справі, в другому – директор молокозаводу Лариса Рудакова змогла відстояти своє підприємство, хоча проблеми у неї не закінчилися – на сьогодні молочний комбінат має змогу проводити закупівлю молока лише в сусідніх Чернігівській та Харківській областях.

Що ж до ТОВ “Агроконтракт”, то ще станом на початок 2002 року ця структура контролювала п’ять хлібозаводів Сумщини, ВАТ “Сумирибгосп” та ЗАТ “Сумимеблі”. Інтереси “Агроконтракту” на ринку цінних паперів представляє ще одне товариство з обмеженою відповідальністю – Міжрегіональний центр фондових технологій, одним з засновників якого є... голова облдержадміністрації Володимир Щербань.

Вже котрий рік обласне управління сільського господарства настійливо рекомендує сільгосппідприємствам закупляти у ТОВ “Агроконтракт” добрива, засоби хімзахисту рослин та пальне, а також продавати їм вирощений врожай. Ну, а відтепер все буде значно простіше (як і має бути у провінції) – якщо минулого року на теренах області працювали десятки зернотрейдерів, то нині буде лише один, правильний. До того ж, директор “Агроконтракту” Микола Рєзник нещодавно став депутатом Сумської міської ради, поповнивши фракцію СДПУ(о).

Як будуть розвиватися події далі – покаже час. Проте уже сьогодні на тлі продовольчої кризи помітно, що крім глобальних розборок влади і опозиції, існують і особисті інтереси людей, які роблять свій бізнес, затаївшись у провінційній тіні.

Олекса Довгий

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1061980802.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua