Майдан / Статті  

додано: 31-08-2003
Юрко: Кругосвітню подорож на Майдані закінчено
Форум "Майдан-Культура"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1062281406.html

Говорить і показує Майдан-ІНФОРМ:
На нашому сайті трапилася надзвичайна подія. Один з майданівців, відомий вам як Юрко, у прямому ефірі протягом двох місяців перекладав українською книгу "Авантюрний капіталіст" легендарного Джіма Рождерса про його другу кругосвітню подорож. Майдан-ІНФОРМ уповноважений заявити: - нічого цікавішого ми останнім часом не читали!

І тепер ця книжка доступна і вам тут:
http://maidan.org.ua/news/view.php3?bn=maidan_culture&key=1055706260&first=1062258105&last=1060261046


------------
Трохи із передмови перекладача-укладача:

Джім Роджерс не лише легендарний інвестор. Дванадцять років тому він здійснив на мотоциклі BMW кругосвітню подорож, побувавши також і в Совєцькому союзі, в результаті якої написав книжку Investment Biker (Інвестиційний мотоцикліст). Книжка стала бестселлером завдяки незвичайному поєднанню спостережень з подорожі та несподіваному легкому для сприйняття читачів аналізові побачених країн з точки зору фінансиста та інвестора. Журнал “Таймс” після цього назвав Роджерса “Індіана Джонс фінансів” за аналогією з відомою пригодницькою серією. Ця подорож потрапила до книги рекордів Гіннеса.

Недавно він написав нову книжку “Adventure Capitalist” (Авантюрний капіталіст), яка, мені здається, буде цікава і українським читачам, бо дає нагоду “заглянути” в голову людини, котра бачить світ очима іншими, ніж звичайні туристи. Цього разу кругосвітня подорож була здійснена протягом 1999-2002 років на змодифікованому автомобілі Мерседес (www.jimrogers.com) і також частково пройшла через території постсовка.

------------
А тепер слово Юркові на закінчення:

Все, закінчив переклад. Маю надію, що моя праця не була даремна і хоч декілька людей читали систематично. Розпочав в середині червня і закінчив за два і пів місяці з досить великою перервою в кілька тижнів, коли думав, що ніхто не читає. Отже, в принципі, можна було закінчити за два місяці. Це означає, що якщо в Україні є нарікання, що мало перекладають на українську і люди користуються російськомовними перекладами, то маємо факт яскраво вираженого лінивства, бо якщо я зміг це зробити, то й будь-хто інший з компютером та знанням чужої мови також може. Визнаю, що переклад не буде високого літературного стилю, але, як кому це ріже очі, то також може прикластися і виправити. Маю надію, що цим перекладом я довів, що люди не повинні чекати, що за них хтось щось зробить, щоб покращити ситуацію з чужоземними перекладами, чи, що гірше, чекати, що якась державна інституція робитиме.

Тепер, оцінюючи роботу, я не певен, що відразу з радістю взявся б за іншу подібну. Але - кортить, бо щомісяця з'являється велетенська кількість нових книжок, які показують світ зовсім з іншого боку, ніж українці звикли його бачити. Є така інформація, яку можливо, хтось шукає, або витрачає час самотужки відкриваючи, а в цей час вона вже є говова, тільки треба перекласти. Тому мені жаль, що я не можу поділитися тими книжками, що маю і прочитав. Я давно цікавився інвестиціями як підставою капіталістичного світу і маю дуже багато різних книжок - деякі спеціалізовані, деякі, як Роджерсова книжка - розважальними.

Я пробував знайти якісь інтернетні форумі в Україні, де про це дискутується і навіть кілька років тому довго описував тут, на цьому форумі, як працюють ринки деривативів-фючерсів. Хотів був написати про опціони у доступній формі, щось типу "опціони для придурка", бо сам активно торгую ними і вони є захоплюючим створенням людського розуму, цілком штучним і абстрактним, яке не має якоїсь фізичної форми, бо хоч і є контрактом, але навіть не існує на кусні паперу, а є лише описом з певними характеристиками. Щось, як шахова гра, тільки простіша, звичайно. Є багато книжок про економічну історію Америки, які показують цю країну з цілком несподіваного боку, що нічого спільного не має з голлівудськими фільмами.

Я читав книжки з історії України і всі вони мають одну фундаментальну ваду - вони довго розводяться про битви козаків і страждання народу, політичні інтриги і релігійне життя, але дуже скупо, практично ніяк не описують основу людського існування - економічні стосунки. Адже саме вони примушували татар, поляків, росіян нападати на українців. Вони примушували козаків іти в походи і захоплювати здобич. Вони примушували їх "працювати" фріленсерами - найманими воїнами, як це робили лицарі Європи. Козаки мусіли мати активні торговельні стосунки, адже одним розбоєм довго не проживеш. Крім того, награбоване мусіли міняти на потрібні їм речі. Як це відбувалося? Як це оцінювалося?

Адже вони в походи не ходили для розваги і ту вольність, за яку готові були померти вони використовували для покращення свого економічного стану. Хоч і книжки пишуть, що вони захищали віру, але я в сильно сумніваюся, що це було головним, чому козаки воювали. Люди готові померти за ресурси, котрі їм запевнюють життя. Навіть монастирі, хоч і покликані служити Богові, були зайняті щоденною важкою працею над створенням цих ресурсів. Крім того, а яке економічне життя мали люди, котрі не стали козаками? Адже вони мусіли вступати в якісь економічні відносини із сусідніми державами. І якщо так, то чому не спромоглися утворити політичної структури, характерної для того часу - монархії? Чи це означає, що були якісь вади у економічних стосунках, котрі не дозволили виробити правові стосунки, а ті, в свою чергу, не розвинули структуру, що могла б привести до створення держави?

В Англії в той час завдяки торговому мореплавству люди відкрили ідею страхування в такому вигляді, як ми його знаємо сьогодні. Компанії були вже відомі в час козацтва і вони дозволяли уникати міцної хватки монархів. Якщо козаки мали флот, то українцям була відома ідея мореплавства, отже, чому вони не змогли побудувати торгові кораблі? Купці Західної Європи об'єднувалися в компанії і винаймали в монархів кораблі для перевезення товарів. В цьому був сенс - у мирний час кораблі просто простоювали. Отже, козаки також мусіли мирним чином використовувати свій флот, принаймі час до часу. Отже, вони мусіли створювати якийсь капітал. Як вони його використовували?

Монархи, маючи населення, яке хоч і рано помирало, але дехто таки доживав до старого віку мусіли якимось чином вирішити проблему їх фінансового забезпечення. Вони це розв'язали блискуче, заодно частково вирішили свої нагальні потреби з порожньою казною винайшовши так звані annuities. Чи подібне було в Україні? Історики про це чомусь не пишуть.

Тому, читаючи як розвивалися економічні стосунки в Західній Європі і в мусульманському світі, я не можу позбутися враження, що якимось чином українці були в своєрідний спосіб неймовірно ізольованими від світу, чи просто не сприймали нових ідей і не спромоглися досягнути того, що мали їх сусіди. Тому мені жаль, що багато інформації, яка є чужою мовою, неприступна українцям і тим самим залишає їх в ізоляції.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1062281406.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua