Майдан / Статті  

додано: 01-09-2003
Юлія Тимошенко: Як хочуть не обрати президента.
Громадське Радіо.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1062428681.html

Зараз розгортається другий варіант подій, як не обирати президента в 2004 році ,- Юлія Тимошенко
Свою позицію щодо конституційної реформи, майбутньої кандидатури від опозиції, щодо майбутніх акцій опозиції в студії Громадського раідо висловлювала лідер БЮТ Юлія Тимошенко.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, сьогодні голова Національного банку України Сергій Тігіпко заявив про готовність України розрахуватися до кінця цього року з МВФ. Як ви вважаєте, наскільки є реальними такі плани?
Юлія Тимошенко: Власне кажучи, питання тільки пріоритетів, куди витрачати державні кошти. Якщо це буде визначено як пріоритет, то, безумовно, державних коштів – резерв Нацбанку або бюджету частково – безумовно на це вистачить. Але ж ми маємо рахувати, що якщо такі пріоритети – якщо я не помиляюсь 1,8 мільярда потрібно віддати – якщо такий пріоритет буде виставлений, то всі інші соціальні програми, вони, безумовно, зазнають певного зменшення фінансування. Це є політичне рішення і якщо Нацбанк, президент, уряд таке рішення приймають, то, власне, може вони мають сенс на це.
Ольга Карі: Пані Юліє, сьогодні ви сказали, що мета конституційної реформи – це залишити Леоніда Кучму при владі, але тепер вже прем`єр-міністром, але з такими ж повноваженнями, які він має зараз як президент. Звідки у вас такі данні?
Юлія Тимошенко: Сьогодні на прес-конференції я чітко розмежувала дві речі – справжню, глибоку, системну, гармонійну конституційну реформу, яку необхідно проводити в Україні, ставити під контроль суспільства і під відповідальність суспільства, керівників всіх рівнів і, в першу чергу, керівників виконавчої влади і президента. І друга частина – це використання конституційної реформи як технології збереження влади діючого президента. Це різні речі, різні підходи. Власне, ми стоїмо на позиції підтримки глибокої, системної конституційної реформи, але ніколи не підтримаємо технології застосовування конституційної реформи для збереження влади Кучми та його оточення. Чотири позиції мають на увазі президент і Медведчук для того, щоб зберегти свою владу. Перша позиція – це їх минулі конституційні зміни, коли вибори президента і парламенту потрібно було проводити в один рік і тим самим подовжити повноваження президента до 2007 року. Це не вийшло – ця їх мрія провалилась. І сьогодні вони перейшли до другого пункту можливих програм збереження влади. Другий пункт – це зробити терміново з 2004 року таку форму конституції, коли прем`єр-міністр перебере на себе всі повноваження практично діючого президента і буде обиратися цим парламентом, цього скликання.
Ольга Карі: Але ж звідки данні, що це буде саме Кучма?
Юлія Тимошенко: Так я якраз хочу пояснити. Сьогодні в парламенті – ви чудово знаєте – майже 250 людей, які чітко профінансовані і закріплені за трьома кланами в Україні. І тому вони планують сьогодні і для цього вони збиралися в Криму – у нас є про це данні, є інформація безпосередньо від людей, які були присутніми на цій зустрічі.
Ольга Карі: Коли це було?
Юлія Тимошенко: Це було нещодавно в Криму, тому ви самі можете з`ясувати дату. Ці люди зібралися і чітко визначилися, що зараз вони переходять до плану №2, тобто, створення з 2004 року прем`єр-міністра з надзвичайними повноваженнями, який обирається парламентом, при цьому посада президента перетворюється практично в пустишку, яка нічого не буде під собою мати, яка буде вручена в руки народу для того, щоб вони цю пустишку обирали і не знали навіть, що вони обирають людину без повноважень. І цим парламентом, де є більшість практично корумпована, обрати вже прем`єр-міністром у 2004 році Леоніда Кучму, який продовжить балансувати відносини між існуючими в парламенті і взагалі в економічному просторі кланів в Україні. Такого допустити неможливо. І тому я дійсно сказала сьогодні на прес-конференції, що це є ключова інформація, яку мають враховувати всі політичні сили, коли будуть голосувати за таке реформування по рецепту Медведчука. І в той же час я повністю консолідуюся з Морозом, Симоненком стосовно того, що реформа потрібна, але ж потрібно, може, навіть і сьогодні, була прийнята концептуально, але ж в дію увійшла з того моменту, коли можна буде переобрати парламент. Будь ласка, є політична воля – переобирайте парламент на пропорційній основі, без тиску, без фальсифікацій у 2004 році і тоді переходимо до нової форми конституційного устрою. Або з 2006 року, якщо парламент не збирається достроково залишати свої посади.
Ольга Карі: У нас є слухач.
Слухач: Скажіть, будь ласка, як ви відноситесь до заяви Мороза і Симоненка, щоб парламент вибирав президента? Якщо це проголосується, які ваші будуть подальші дії?
Юлія Тимошенко: По-перше, ще не вирішено питання і ніхто категорично не констатував, що президент буде обиратися парламентом. Я можу вам сказати свою позицію – я категорично проти такого положення конституції. Я ні в якому разі ніколи не підтримаю, щоб у нації відібрали останнє право обирати справжнього керівника виконавчої влади – президента країни – через загальні, національні вибори. Це є не просто знищення демократії, це є практично вже встановлення олігархічного режиму в Україні. Такого допускати неможливо, народ відсторонювати неможливо. Я буду стояти на цих позиціях достатньо жорстко. І наша політична сила повністю це поділяє, особливо маючи парламент такої якості. І коли цю реформу, яку запропонував Медведчук, називають демократичною реформою, називають реформою європейського типу – це просто є єресь, є знущання взагалі над загальновідомими поняттями.
Ольга Карі: Отже, чи підтримує “Батьківщина” той законопроект, над яким працює СПУ, комуністи та адміністрація президента?
Юлія Тимошенко: Я думаю, що СПУ і комуністи мають одну мету, а адміністрація президента і Медведчук мають зовсім іншу мету. І важко уявити, щоб вони, власне, зійшлися у своїх баченнях. Я переконана в тому, що ніхто із здорових опозиційних сил парламенту можливість, навіть, обрання у 2004 році президента Кучми прем`єр-міністром Кучмою. Це є нелогічно, це повністю протирічить позиціям цих політичних сил і тому я думаю, якщо і будуть зміни до конституції, то з того моменту, коли можна буде переобрати парламент – я думаю з 2006 року. У 2004 році ми маємо обирати повноцінного президента, створити всі умови для повноцінної участі нації в цьому процесі і отримати, практично, надію на зміни в нашому суспільстві, позитивні зміни. Але у 2006 році, які б зміни в Конституції не були, відсторонення людей від загальнонаціональних виборів повноцінного керівника держави – це категорично не буде підтримано ні мною, ні партією, яку я очолюю.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, ви сьогодні заявили про єдність опозиційних сил – соціалістів, комуністів, вашого блоку – а як в плані блоку “Наша Україна”, який очолює Віктор Ющенко. Ви теж його сюди відносите?
Юлія Тимошенко: Я думаю, що іноді пан Медведчук, навіть поза своєю волею, робить якісь достатньо позитивні речі. Саме те, що він зараз ініціював таку брутальну зміну Конституції, що сьогодні він практично розпочав разом з Кучмою нову спробу Конституцію підлаштувати під утримання своєї влади, він тим самим активізував Ющенка – активізував ті сили позитивні, які почали активно вести переговори на створення коаліцій, на створення об`єднань депутатів, які підтримують все ж таки нормальний розвиток України і не підтримують тієї владної команди, яка є сьогодні. Тобто, практично такі брутальні дії Медведчука сьогодні активізували і блок “Наша Україна”, і Віктора Андрійовича, і всі позитивні сили парламенту на консолідацію і на переговорний серйозний процес.
Ольга Карі: Активізували на спільну співпрацю? Ви будете з блоком “Наша Україна” далі?
Юлія Тимошенко: Активізували на початок серйозних переговорних процесів. Це можна сказати зараз відверто.
Ольга Карі: Але ж насправді стільки суперечок між усіма нібито єдиними партнерами?
Юлія Тимошенко: Так, ми не можемо сказати, що це єдина монолітна політична сила. Це є різні політичні сили, з різними лідерами, з різними баченнями, навіть, по однім і тим же питанням, але ж ми маємо знайти в собі мужність, мудрість і зробити так, щоб консолідація опозиційних сил була максимально можливою. Безумовно, з висуненням мінімально можливої кількості кандидатів в президенти.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, ви саме про це говорили з лідером блоку “Наша Україна” Ющенком?
Юлія Тимошенко: Так, у нас позавчора була розмова на тему конституційної реформи. Про те, як можна протистояти розгортанню другого за чергою плану Кучми-Медведчука, який стосується конституційної реформи і я думаю, що ми будемо консолідувати наші дії.
Ольга Карі: Якщо з ваших слів виходить, що оця опозиційна єдність – Ющенко, Тимошенко, Симоненко і Мороз – але чому ви кажете, що працюєте у спільній трійці, єдина трійка?
Юлія Тимошенко: Я кажу про акцію “Повстань, Україно!” Акція “Повстань, Україно!” почала своє життя в минулому році, вона продовжується ця акція, вона продовжується в регіонах, в спільних діях, в намаганні спільно впливати на законодавчий процес. Нажаль, “Наша Україна” до акції “Повстань, Україно!” не приєдналася і досі. Тому я кажу про три плюс один. Але ж є документи, які у нас підписані і спільною четвіркою. Це є і документи підписані на зборах акції “Повстань, Україно!”, де чітко були висловлені несприйняття того, що відбувається сьогодні при владі України, є спільний меморандум, який якраз, де і є головні засади конституційної реформи в Україні, які визначені як сильний президент, сильний прем`єр, сильний парламент.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, а саме у ставленні до варіантів конституційної реформи в Україні ви блокуєтеся з блоком Ющенка, а, водночас, Симоненко і Мороз іншої позиції притримуються чи ні?
Юлія Тимошенко: Я думаю, що ми всі опозиційні сили поділяємо три речі: перше – це гармонізація повноважень президента, прем’єр-міністра і парламенту, тобто, розумне обмеження повноважень президента, можливість поставити під контроль і відповідальність прем’єра і парламент, це серйозні речі і тут ми консолідовані повністю, ми за те, щоб були стовідсотково пропорційні вибори, тобто, щоб не було мажоритарної системи, яка сьогодні практично корумпує суспільство повністю, ми за те, щоб не було можливості переходити депутатам-зрадникам з фракції у фракцію для того, щоб утримати від корупції парламент і для того, щоб не давати такої спокуси депутатам, які сьогодні пропонують такі цифри, що у них просто вже нулі в очах, вони не бачать, де закінчуються. Багато речей – це пов’язане і з відродженням правосуддя і з відродженням незалежних ЗМІ – це все те, що ми хотіли б бачити в Конституції.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, коротко, є конфлікт серед різних опозиційних сил чи немає?
Юлія Тимошенко: Є різні опозиційні сили, але ж це не є конфлікт. Є необхідність домовлятися, але ж це не означає, що домовитися неможливо.
Олександр Лащенко: Ви говорили, що у Вас була зустріч з Віктором Ющенком. Якщо можна, розкажіть про інші домовленості, які Ви досягли саме під час цієї зустрічі.
Юлія Тимошенко: Це була не зустріч, а розмова по телефону. Ми проговорили якраз актуальну тему конституційної реформи і нашого ставлення до цієї конституційної реформи. Ми визначилися, що робити для того, щоб відбулась справжня конституційна реформа, а не технологія, яку сьогодні пропонує Медведчук, для того, щоб утриматись при владі.
Ольга Карі: Пані Юліє, Ви не почуваєте себе винною через те, що Симоненко та Мороз почали домовлятися з адміністрацією президента, бо свого часу Ви припускали, що такі переговори розпочинає Віктор Ющенко?
Юлія Тимошенко: Справа в тому, що Віктор Ющенко ніколи не припиняв спілкування з Леонідом Кучмою і про це нещодавно по телебаченню сказав сам Кучма, що він приїжджав його вітати з днем народження, тому, мені здається, не потрібно робити ворогів з Симоненка, Мороза, Ющенка – кожен будує свою політику так, як він вважає за потрібне. Я думаю, що і Симоненко і Мороз вважають, що вони використовують зараз слабкість Медведчука, тимчасову слабкість президента перед виборами, перед практично завершенням його каденції, для того щоб провести свої програмні напрацювання змін до Конституції, те що вони декларували багато років, я не думаю, що вони розглядають це як зраду. Але, мені здається, що всі політичні лідери мають глибоко розбиратися в тих рецептах, які їм пропонує адміністрація президента і Медведчук. Такі рецепти ніколи не пропонуються просто так, для того щоб країна виглядала більш цивілізованою та більш демократичною. Коли це пропонує Кучма і Медведчук завжди за цим стоять особисті інтереси, особливо в цей період. Зараз я просто ще раз і ще раз хочу звернутися до людей і сказати, що розгортається за чергою друга програма як не зробити вибори президента в 2004 році. Ця друга програма полягає в тому, що Медведчук хоче внести зміни до конституції, які в 2004 році, коли ми маємо обрати повноцінного нормального президента, хоче передати повноваження президента прем’єр-міністру, який буде обиратися саме цим складом парламенту, де вони мають свою куплену більшість. І тоді прем’єр-міністром стане Леонід Кучма. Я хочу зараз повідомити всім людям, що їх збираються позбавити права останнього політичного вибору – права вибору президента країни з повноцінними повноваженнями. І сьогодні люди мають подумати і сказати, чи дійсно вони з великим задоволенням віддадуть 450-ти народним депутатам, які багато з них мають незрозумілу і достатньо темну репутації, мають зовсім невизначені інтереси, не дати передати цим людям права цілої нації обирати свого лідера.
Олександр Лащенко: Зараз на прямому зв’язку якраз один з тих пересічних українців, до яких Ви звертаєтеся.
Слухач: Скажіть, будь ласка, ви, опозиційні сили, не могли б домовитися і вийти на вибори з таким розкладом: пан Ющенко – президент, пані Юлія – прем’єр-міністр, пан Симоненко – голова Верховної Ради, пан Мороз – ну ще що-небудь...
Юлія Тимошенко: Рада національної безпеки і оборони... (сміється)
Слухач: Так що я хотів сказати, якщо ви з такою програмою прийдете, наведете лад, а ми підтримуємо вас в такому розкладі, як Ви дивитесь на таку пропозицію?
Юлія Тимошенко: Якщо Ви спостерігаєте за моїми діями, ти Ви могли побачити, що для того, щоб зібрати четвірку разом я, власне, 90% свого часу життєвого на це витрачала, витрачаю і буду витрачати. Я вважаю, що єдина нормальна формула перемоги – це єднання опозиційних сил і висунення єдиного кандидата з розподілом певних відповідальностей і посад до того, як ми оголосимо єдиного кандидата в президенти. Це для того, щоб ми не тільки пропонували обирати одного кандидата від опозиції, а для того, щоб ще й мати можливість потім впливати на виконання тих обіцянок, які ми всі разом перед президентськими виборами будемо давати суспільству.
Ольга Карі: На Вашу думку, хто може бути таким єдиним кандидатом від опозиції?
Юлія Тимошенко: Власне, це є питання домовленостей. Має бути визначена та людина, яка є найбільш конкурентною в боротьбі з провладними силами. А те, що провладні сили, якщо всі їх “конституційні” технології не пройдуть, будуть висувати єдиного кандидата, то в цьому нема ніяких сумнівів.
Ольга Карі: Хто від них може бути?
Юлія Тимошенко: Я думаю, в першу чергу, якщо заваляться всі їх інші проекти, вони будуть висувати Кучму. Якщо тільки під тиском світової спільноти, під тиском внутрішніх політичних сил Кучма, все ж таки, вирішить не іти, то це буде інший кандидат, на якому погодяться всі клани. Але ж у будь-якому випадку це буде людина, яка буде зберігати ту ситуацію, яка є сьогодні в Україні, тобто, тіньову економіку, абсолютно корумповану політику, залежні ЗМІ і повністю зґвалтоване правосуддя.
Ольга Карі: У цьому розкладі десь передбачено місце для Віктора Януковича, бо Ви жодного разу ще не згадали його прізвища?
Юлія Тимошенко: Це політик з іншого табору, тому, я думаю, абсолютно не доречно опозиційним силам знаходити місце всім, хто сьогодні так чи інакше причетний до влади.
Олександр Лащенко: Якщо говорити про можливі домовленості між опозиційними силами, Ви допускаєте такий варіант, що Ви будете можливим прем’єр-міністром, а не президентом?
Юлія Тимошенко: Мені здається, що я була б непоганим прем’єр-міністром, але ж не я визначаю ці речі, а визначає саме коаліція опозиційних сил і люди, які беруть участь у переговорах. Я переконана в тому, що кожен лідер політичної сили опозиційної може підпорядкувати свої амбіції спільній справі.
Ольга Карі: Пані Юліє, Ви казали, що з осені знов поновиться акція опозиції. Скажіть, вже є приблизні дати, коли це станеться?
Юлія Тимошенко: Власне, ця акція триває постійно, вона не припиняється. Це є і певні заходи наші в регіонах, це є і ставлення, наприклад, до кожного законопроекту, який в парламенті приймається – ми постійно координуємо свою роботу. У нас є мета – побачити Україну іншою. Це є робота кожного дня. Якщо ми вирішимо, що це дійсно може бути ефективно знову, то ми будемо проводити і масові акції.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, а це правда, що Ви зустрічалися з президентом Росії Володимиром Путіним?
Юлія Тимошенко: Я думаю, що політики, керівники партій, блоків мають якомога більше зустрічей мати з президентами, прем’єрами інших країн. Я думаю, що всі лідери мають спілкуватися і з керівництвом Росії і з керівництвом країн Європи. Я думаю, що в цьому є позитив.
Ольга Карі: То ж про що говоримо?
Юлія Тимошенко: Шановні друзі, я думаю, що деякі речі я, може, і не хочу коментувати, тому що переговорні процеси, певні стратегії лідерів – це, іноді, те, що робить партія, те, що робить блок, лідер – це їх особисті справи.
Олександр Лащенко: Як Ви можете спрогнозувати роль Росії у майбутніх політичних подіях в Україні – конституційна реформа, майбутні вибори президента?
Юлія Тимошенко: Я думаю, що Росія зараз предметно займається своїми політичними виборами, предметно займається своїми політичними проблемами. Безумовно, розхоже бачення, що Росія, США – всі впливають на Україну. Поки ми самі не побудуємо своє життя і не побудуємо так, як ми його бачимо, то ці розмови про впливи не припиняться. Ми маємо розраховувати тільки на свою внутрішню політику і на свої внутрішні впливи. А з Росією, Європою, іншими країнами світу ми обов’язково маємо відпрацьовувати і вибудовувати конструктивні стосунки.
Ольга Карі: Другу серію допитів свідків по справі Павла Лазаренка адвокати і прокурори з США почнуть в Україні вже з середини вересня, про це повідомляє інтернет-видання “Українська правда” із посиланням на захисника екс-прем’єра Гарольда Розенталя. Американські юристи кажуть, що збираються, зокрема, і допитати Леоніда Кучму. До Вас не надходила пропозиція щодо допитів?
Юлія Тимошенко: Щоб допомогти Кучмі дати відповідь на питання? (сміється) Та я думаю, що йому і так...
Справа в тому, що я не є експертом по питанням Лазаренка. Три інстанції нашого українського суду чітко заявили, що абсолютно ніяких моїх зв’язків антизаконних не було. Три рівні судів сказали, що всі пропагандистські випади проти мене, проти моєї команди, пов’язані з Лазаренком, були абсолютно безпідставними. Тому, якщо зараз американська сторона вирішила, що експертом з питання Лазаренка буде виступати Кучма, то дай Боже дати йому відповіді на всі питання, які буде задавати йому американське правосуддя.
Ольга Карі: Якщо вирішать, що Ваша допомога також буде визначною, чи якось Ви зможете розповісти?
Юлія Тимошенко: Поки такого не вирішили. Коли вирішать, тоді ми про це і поговоримо.
Олександр Лащенко: Пані Юліє, Генпрокуратура України оголосила про розшук Вашого чоловіка. Досі не було повідомлено про наступні дії правоохоронців. Він переховується?
Юлія Тимошенко: Я хочу зараз звернутися до всіх, хто зараз слухає цю програму: уважно спостерігайте за тим, що робить прокуратура проти мене і моєї родини. І поки запроданець Піскун - генеральний прокурор буде хоч щось діяти проти мене і проти моєї родини, то люди просто мають робити висновок, що ми ще не здалися і що ми знаходимося в стані достатньо ефективної боротьби. Як тільки люди почують, що Піскун, або будь-який черговий ставленик Кучми завершив проти нас таку ганебну розправу, то тоді люди можуть бути впевнені, що і ми склали свою зброю і не здатні вже боротися. Тому те, що вони зараз роблять, оголошують розшуки, знущаються над літніми людьми у в’язниці, те що вони вже подання заслали на Хмару, Турчинова і мене в парламент – все це є докази того, що наша команда боротися не припинила і що влада вважає нас достатньо небезпечними для себе конкурентами.
Ольга Карі: Ви так і не сказали, де знаходиться зараз Ваш чоловік. Він в Україні чи він переховується?
Юлія Тимошенко: Мій чоловік не переховується. Мій чоловік живе нормальним життям, але ж грати у піддавки з прокуратурою ми просто не плануємо і здавати своїх людей без будь-яких перешкод ми теж не плануємо.
Олександр Лащенко: Дякуємо Вам, пані Юліє.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1062428681.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua