Майдан / Статті  

додано: 17-09-2003
Громадське Радіо: Інтерв"ю з Мирославою Гонгадзе

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1063778236.html

Сьогодні минає рівно три роки з дня зникнення українського журналіста Георгія Гонгадзе. Вбивство цієї людини спричинило суттєві перетворення серед політикуму та суспільства. Перевернуло це життя і близьких Георгія. Мати журналіста – Леся, до цих пір не вирішила чи поховати останки знайдені під Таращею. Дружина Мирослава – зараз живе в Сполучених Штатах Америки. Нещодавно вона звернулася до Верховної Ради з проханням заслухати на одному з найближчих пленарних засідань осіб, які фігурують у листах колишнього міліціонера Ігоря Гончарова як причетні до викрадення та вбивства її чоловіка. З Мирославою Гонгадзе ми поспілкувались на передодні чергових роковин зникнення Георгія Гонгадзе.

Що спонукало Вас звернутися із заявою до Верховної Ради?

Перш за все, звичайно, що поява нових свідчень (листи Гончарова), які на мою думку, дуже важливими є у справі. Це спонукало мене звернутися до ВР, тому, що я бачу, що Генеральна прокуратура України продовжує ухилятися від використання цих свідчень як доказів у справі. Зрозуміло, що вони визнали їх автентичність і зрозумілим є, що названі прізвища, швидше за все, були виконавцями цього злочину. Однак питання постає не лише у виконавцях ... Я вважаю, що ці нові свідчення повинні використовуватися лише у комплексі із записами майора Мельниченка, тобто саме в коплексі вони і складають повну картину злочину – від замовлення до виконання. Я не довіряю розслідуванню, яке проводить Генеральна прокуратура. Я маю багато підстав сумніватися в тому, що насправді організатори цього злочини будуть притягнути до відповідальності. Тому я звернулась до ВР з проханням, щоб вони взяли у цій справі більш активну участь.

Ви думаєте Верховна Рда зможе позитивно вплинути на хід розслідування?

Нажаль слідча комісія ВР не має достатніх повноважень для того, щоб провиодити реальне розслідування. Але ми маємо такий орган і те що є можливим зробити в рамках їхніх повноважень треба зробити, тому що ніхто інший цього не зможе. Проблемою є те, що голова ВР Володимир Литвин, я вважаю, причетний до цього злочину, тому це виглядає дещо дивним звертатися до парламенту, але я думаю, що у ВР є достатня кількість свідомих депутатів, які могли б впилнути на хід цього розслідування.

А ви не боїтесь, що різні політичні групи просто використовуватимуть „справу Гонгадзе” для досягнення своїх особистих інтересів?

Вже три роки різні політичні сили використовують це у своїх політичних цілях, але просто іншого шляху немає. Я борюся, щоб цю справу розкрили. В США є прециденти коли правосуддя добивалися через 15-20 і більше років. Я розумію, що це дуже тривалий процес і я намагатимусь добитися результату.

Як ви облаштувались в Америці, як живеться?

Живеться як і вбудь-якій іншій країні людині, яка приїхала не по своїй волі. Звичайно є складним процес пристосування, процес знайти своє місце в новій державі і я намагаюся реалізувати себе тут.

Чи підтримуєте зв’язки з Олесандром Єляшкевичем, Миколою Мельниченком?

Звичайно. Ми жертви одного режиму і ми намагаємося підтримувати один одного і співпрацювати.

Чим Ви займаєтеся в Америці?

Я працюю для радіо „Свобода” як кореспондент . В основному пишу на міжнародну тематику. Я створила „Фонд Гонгадзе” , досліджую українську політичну систему , я також є дослідником університету Джоржа Вошингтона у Вашингтроні. Також багато часу забирає справа пов’язна з лобіюванням інтересів українських журналістів , як тут так і в Європі.. Я часто беру участь у засіданнях Ради Європи та інших організацій, які займаються захистом журналістів. Це займає досить велику частину мого часу.

Що про „справу Георгія Гонгадзе” кжуть у політичних колах США зараз?

Що стосується американських політичних кіл і конгресмени і навколополітична еліта продовжують уважно стежити за цим процесом. Я заню, що сьогодні чи завтра з’явлиться звернення АГЕСЬКОЇ комісії з приводу розслідування справи Георгія (У конгресі) Ця справа є індикатором для Західної суспільної думки процесів демократизації України, про неї весь час згадують коли заходить мова про Україну.

Не плануєте повернутися в Україну?

Для мене першим показником повернення в Україну і можливості повернення в Україну буде, коли хоча б одна особа причетна до „справи Гонгадзе” буде покарана.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1063778236.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua