Майдан / Статті  

додано: 19-09-2003
Борис Тарасюк: Підписання угоди про ЄЕП означатиме зраду національних інтересів

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1063967199.html

Борис Тарасюк: “Підписання угоди про ЄЕП означатиме зраду національних інтересів”

Голова Комітету ВР з питань євроінтеграції Борис Тарасюк виступив з доповіддю на парламентському засіданні, присвяченому обговоренню намірів втягування України до ЄЕП. У своєму виступі лідер Руху зазначив: “Хотів би перш за все звернути увагу на використання державної мови всіма державними посадовцями. Миколо Яновичу, я вважаю, що Ви людина мудра, освічена, і здатні оволодіти українською мовою. (Віце-прем’єр Микола Азаров доповідь в стінах Верховної Ради виклав іноземною мовою - Ред.) Те саме стосується і переданого урядом Верховній Раді проекту угоди російською мовою.
9 вересня на засіданні Комітету з питань європейської інтеграції було обговорено проект цієї угоди. Присутні учасники Комітету одноголосно зазначили, що документ суперечить статтям 5, 19, 75 і 106 Конституції України відносно того, що єдиним джерелом влади в Україні є український народ, відносно необхідності виконання усіма державними службовцями Конституції і законів України про неможливість передання повноважень Верховною радою і Президентом.
Члени Комітету зазначили, що угода суперечить щонайменше двом положенням угоди про партнерство й співробітництво між Україною та Європейським союзом (ст. ст. 4, 51) щодо створення вільної торгівлі між Україною та ЄС і щодо гармонізації законодавства України до законодавства Євросоюзу. Крім того ми дійшли висновку, що дана угода в разі її підписання й набрання чинності суперечить Закону про концепцію загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського союзу, яку ми з вами схвалили. Не кажучи вже про те, що ця угода суперечить численним указам Президента щодо європейської євроатлантичної інтеграції. Підписання цієї угоди зашкодить процесу вступу нашої держави до Світової організації торгівлі.
Хочу нагадати, що ми з вами майже рік тому, 28 листопада минулого року, в цій залі підтримали курс на європейську інтеграцію, кінцевою метою якого має стати повноправне членство України в Європейському союзі, проголосувавши конституційною більшістю в 328 голосів за відповідну постанову. Крім того хочу нагадати, що 22 травня цього року Верховна Рада прийняла заяву щодо єдиного економічного простору. До речі, жоден з представників фракції “Наша Україна” не підтримав цю заяву. Але я звертаюся до представників більшості – в цій заяві говориться про те, що участь в єдиному економічному просторі не повинна суперечити курсу на європейську євроатлантичну інтеграцію.
Треба сказати й про інші негативні моменти в разі підписання цієї угоди. По-перше, підписання і набрання чинності угодою суперечить національним інтересам України, її міжнародним забов’язанням, шкодить іміджу нашої держави та унеможливлює курс України на європейську інтеграцію.
Нас запевняють в тому, що угода стосується зони вільної торгівлі. На справді угода має всі ознаки митного союзу і спільного ринку. Відомо, що окремі учасники таких союзів не можуть брати участь в інших інтеграційних процесах. Учасники єдиного економічного простору відповідно до положень вищезазначеної статті 2 Договору беруть на себе забов’язання адаптувати власне законодавство в напрямку його уніфікації з іншими членами ЄЕП. Очевидно, що гармонізація законодавства двох різних за своєю спрямованістю законодавств неможлива.
Договором про ЄЕП передбачається створення єдиного регулюючого органу і передачі йому повноважень з поступовим розширенням таких повноважень. Рішення цього органу мають бути обов’язковими. Хочу сказати, що попередні розрахунки експертів свідчать про те, що Росія матиме в цьому органі близько 70% голосів, інші експерти стверджують, що це буде більше 80% голосів. Отже, рішення будуть прийматися лише Росією.
Щодо відповідей, які ми почули сьогодні від членів уряду. На жаль, я не почув багато відповідей на запитання, які були поставлені в листі голови Верховної Ради уряду. Не має економічного та фінансового обгрунтування цієї угоди. Ми не почули відповіді на наперед передані запитання.
Виходячи з усього цього Комітет з питань європейської інтеграції ухвалив рішення звернутися до Президента з рекомендацією не підписувати угоду. У зв’язку з цим члени Комітету внесли проект постанови. Ми сподіваємося, що Верховна Рада підтримає цю постанову № 4152-2.
Хотів би звернутися до шановних членів уряду. Ваші попередники утрималися від втягнення України в аналогічні політичні й геополітичні проекти, як то економічний союз СНД, митний союз СНД, а також ЄвроЗЕС. Не зробіть помилки!
Мої контакти у Європейському парламенті, а також нещодавній візит комісара Європейської комісії пана Ферхойгена доводить, що в разі, якщо угода про створення ЄЕП має риси митного союзу, це створить серйозні проблеми у стосунках з ЄС і на шляху до інтеграції у Світову організацію торгівлі.
Я хочу звернутися до вас, шановні народні депутати і члени уряду. Я застерігаю і попереджаю, - в разі схвалення і підписання цієї угоди ви візьмете на себе відповідальність перед українським народом, перед українською історією. У своїй заяві від 9 вересня Народний Рух України зазначив, що підписання такої угоди означатиме зраду національних інтересів. І ми вимагатимемо започаткування процедури імпічменту стосовно Президента і відставки тих членів уряду, які підтримують її підписання”, - підкреслив Борис Тарасюк.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1063967199.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua