Майдан / Статті  

додано: 29-09-2003
Галина ЛЕВИЦЬКА: "Мы с ней отдельно разберемся"

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1064833429.html

Я впевнена, що в більшості читачів така фраза викличе думку, що мені на вулиці погрожували якісь бешкетники. Ні, шановні добродії. Цю фразу 26 вересня на прес-конференції в Києві адресував мені посол Російської Федерації в Україні Віктор Чорномирдін. І можливо, що ці слова російеького посла можна було б кваліфікувати як вибух емоцій, але факти змушують думати і по-іншому. Адже ж, погрози, які кидали українські посадові особи в бік журналістів в нашій державі закінчувалися переважно трагічно... Тому я “комлімент” Віктора Чорномирдіна на мою адресу розцінюю як погрозу з приводу моєї журналістської і громадянської позиції. І сподіваюся, що цей грубий випад російського дипломата проти українського журналіста не залишиться не поміченим…

Отож, чим я так допекла російському послу? В першу чергу тим, що я на території своєї держави посміла поставити йому питання державною мовою. Коли мені звернув увагу директор прес-клубу Василь Юричко під егідою, якого відбувалася зустріч журналістів з послами Білорусі, Казахстану і РФ, що потрібно задавати питання російською мовою, то я йому зауважила, що всі три посли знаходяться в Україні, де державною мовою є українська. При спробі пана Юричка ще раз мені нагадати, що в даній ситуації необхідно говорити російською мовою, я відповіла: “Повторюю для політичних невігласів: державною мовою в Україна є українська”.

Все це слухав і пан Чорномирдін, обличчя якого все більше і більше наливалося кроа’ю. Моє перше питання до посла РФ було пов’язане з тим, що він прокоментував висловлювання американського посла про ЄЕП так, що тут вистарчає своїх, які висловлюються стосовно підписаної угоди в Ялті. Чи означає це, що він вже призначений генерал губернатором на територію України і може дозволятися собі такі висловлювання?

Друге питання було пов’язано із виступом Президента України на 58-сесії Генеральної асамблеї ООН, де вперше було піднято питання про голодомор 1932-33 супроти українського народу. Я запитала російського посла, чи РФ як правонаступниця СРСР буде очікувати судових позовів від України, щоб вже не тільки морально вибачитися за здійснення тоталітарним большевицьким режимом голодомору і політичних репресій, а й почне матеріально відшкодовувати за здійснені злочини?

Звичайно, що постановка проблеми під таким кутом зору до краю розсердила Віктора Степановича і тоді з його уст прозвучало: “мы с ней отдельно разберемся». Я, не розгубившись, відразу зауважила послу, що може краще буде вже починати розбиратися... Тут дипломат Чорномирдін вирішив уточнити, яке видання я назвала і дізнавшись про назву газети сказав, що такої не знає. У відповідь я йому сказала, що мене це зовсім не дивує, оскільки він українських газет не читає, бо української мови не знає. Не до кінця опанувавши емоціями і перебуваючи в агресивній формі, російський посол пробував зв’язувати речення, щоб якось все ж таки відповісти мені на поставлені питання, але в нього це не виходило. Він кидав тільки окремі репліки на кшталт: “она уже пятый раз задает мне вопрос о голодоморе». Я відразу уточнила російському послу, що йому двоїться або троїться в очах, бо я взагалі тільки другий раз в нього на прес-конференції, а відтак лише вдруге піднімаю проблему голодомору. У відповідь почула: “что я не изменил своего мнения о голодоморе и это было отмечено по всей украинской прессе», «а что там говорил президент, какая то сессия, я не знаю».

Відповідаючи на питання, чи він є вже генерал-губернатором на території України? — В. Чорномирдін сказав, що американський посол “советовал” в той час, коли відбувалася зустріч в Ялті. Я дотримуюся тієї ж думки, що й висловив для преси, відзначив посол РФ.

Усвідомлюючи нахабну поведінку російського посла в Україні, представниця радіо “Голос Америка” також звернулася до В. Чорномирдіна українською мовою, у відповідь почула: “почему не ставите вопрос на русском». Не розгубившись, колега Лігостова сказала, що вона працює в Україні і розмовляє українською мовою, а якщо потрібно, то питання може поставити й англійською. Пан Чорномирдін не проявив великого зацікавлення слухати питання по англійськи.

Ще один тележурналіст з “Нового каналу” Циголко також зважився запитати російського посла українською мовою. І хоч директор прес-клубу Юричко намагався в черговий раз сказати про необхідність спілкуватися на російській мові (а він робить це доволі часто), у відповідь від колеги Циголка почув зауваження, якщо посол не розуміє української мови, то нехай сам перекладає… У пана Юричка не було виходу і він змушений був прислухатися до мудрої поради тележурналіста і почав перекладати пану Чорномирдіну на обще понятний язик.

А питання від кореспондента з “Нового каналу” було прямим: чи РФ знизить ціна на енергоносії в рамках ЄЕП до своїх внутрішніх, як це обіцяли окремі українські урядовців, агітуючи народних депутатів і громадськість щодо економічної привабливості угоди. Посол Чорномирдін сказав, що він не знає, щоб хтось із керівників держав, які підписали цю рамкову угоду домагалися такого пункту. Тому ціни на енергоносії для України не будуть понижуватися. Крім цього, за словами В. Чорномирдіна, РФ не може підняти внутрішні ціни на енергоносії до рівня світових, бо це пов’язано із економічною ситуацією в державі. Білоруський посол додав, що вже з нового року ціни на енергоносії в його державі також будуть світовими.

Якщо детально проаналізувати відповідь російського посла про ціни на енергоносії, то можна зробити висновок, що формування зони вільної торгівлі в рамкам ЄЕП провалиться, бо РФ не готова до розмови на рівних умовах. Днями Єгор Строєв, колишній спікер верхньої палати російського парламенту, а нині губернатор однієї із російських провінцій, перебуваючи в Одесі заявив, що головне для РФ — це митний союз і ні слова не сказав про формування зони вільної торгівлі.

Дещо несподіваний і раціональний вихід із тупика ЄЕП запропонував народний депутат Валерій Асадчев. Він вважає, що можна врівноважити російські апетити в ЄЕП. На його думку, варто запросити до ЄЕП США. За словами В. Асадчого, американський економічний потенціал перевищує російський, тож проблема домінування Росії в регулюючому органі зникнуть природним шляхом.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1064833429.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua