Майдан / Статті  

додано: 03-11-2003
Давид ЖВАНІЯ: "Навіть більшовики впевнені в нашій перемозі"
Без Цензури

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1067860168.html

<b>Народний депутат Давид Жванія: Олігархи зникнуть тоді, коли не зможуть отримувати нелегальні надприбутки</b>

"Без Цензури" №34, Павло СОЛОДЬКО


<i>33-й номер у передвиборному списку "Нашої України", Давид Жванія – говорить зовсім без грузинського акценту. У минулому – успішний бізнесмен, нині – голова підкомітету парламентського Комітету з питань корупції, він дає влучні оцінки політичним та економічним процесам в Україні. Ми почали розмову з Давидом Важаєвичем із найрезонанснішої теми – ситуації довкола коси Тузла, та й загалом стосунків між Україною і Росією.</i>

– Проблема в тому, що Росія має традиції державності, а от українська влада довго звикала до незалежності України від Москви. Навіть Леонід Кучма відчуває себе більше губернатором, ніж Президентом. Та й як переконати в незалежності держави людину, яка чотири рази голосувала проти цієї незалежності? Ми вже й себе переконали у залежності від Росії. Ось один із прикладів: паливо для АЕС ми купуємо в Росії. Але ж це товар, і ми можемо його купувати не тільки в Росії, а й, скажімо, у США. Яка ж тут залежність? Це твердження на кшталт того, що в Україні жахливо утискають російську мову або що Україна ділиться на зовсім не схожий один на одного Захід і Схід.

Стосунки між Україною і Росією виписуються в рамках політичних технологій, а не реальної політичної чи економічної ситуації. Тузла – це змова, яка цього року працює на передвиборний рейтинг Путіна і його партії як збирачів російських земель, а наступного – на передвиборний рейтинг Кучми чи його наступника як захисників української територіальної цілісності. Узимку, коли море замерзне і будівництво припиниться, ситуацію доведуть до напруження, а потім уже в процесі переговорів з’явиться «рятівник вітчизни». Те саме і з ЄЕП – це теж передвиборна технологія.

– Скандали довкола прийняття бюджету-2004 теж зумовлені виборами?

– Звичайно. Насправді існує два бюджети – той, який ми бачимо, і тіньовий, який у державних документах не присутній. І доки Кабмін у співпраці з Радою ділить щорічний невеликий приріст легального бюджету, тіньовими коштами розпоряджається Адміністрація Президента. А ці кошти пропорційні розмірам усього легального бюджету.

– Які джерела наповнення тіньового бюджету?

– Починаючи від найбільших (залізниця, податкова, митниці) і закінчуючи практично всіма державними монополіями. Крім цього, адміністрація може регулювати й легальний бюджет. Якщо Президент симпатизує прем’єру, він дасть йому виконати бюджет, якщо ж ні – є безліч можливостей йому завадити. Тому – це політичне питання.

<b>«Про жодну конституційну реформу вже не йдеться».</b>

– Тоді про політику: чи піде Кучма на третій термін?

– Це насамперед залежить від ситуації. Сильного єдиного кандидата в більшості досі немає, і навряд чи за той час, який залишився до виборів, «більшовики» його знайдуть. Представники більшості – люди з дуже різновекторними інтересами, переважно вони опонують однин одному, і об’єднує їх лише одна людина – Леонід Кучма. Якщо він не оголосить, що йде на третій термін, ця більшість приречена на розкол. Тому активність деяких «більшовицьких» фракцій і груп щодо висунення Кучми на третій термін – це новий механізм збереження парламентської більшості. Про жодну конституційну реформу вже не йдеться.

– Навіщо ж тоді владні ЗМІ її так активно обговорюють?

– Не можна ж почату справу здавати зовсім без бою. Щойно Верховна Рада прийме постанову про призначення чергових президентських виборів, усі розмови про реформу припиняться. Внесення змін до Конституції – це перш за все означає її порушення. В Основному Законі записано, що будь-які зміни в державному устрої може вирішити тільки народ. Але як вирішити – не розписано. Це може бути референдум, але в нас немає і законодавства про референдум. У першу чергу треба узаконити механізм внесення змін до Конституції, а тоді вже можна голосувати щодо її зміни. Це прекрасно розуміє і сам Президент, тому й почалися розмови про третій термін.

Це дві інтриги, які проводить Медведчук. Перша – конституційна реформа, щоби втягнути більшість і опозицію у тривалу боротьбу. Друга – вибори Президента, щоб утримати в єдиних лавах більшість, яка в процесі боротьби за реформу почала розвалюватися.

<b>«Канівської четвірки» більше не буде»</b>

– Тобто єдиний кандидат, здатний об’єднати нинішню більшість, це Кучма?

– Так. Хоч особисто я вважаю, що це тайм-аут для прийняття кінцевого рішення. Більшість думає і над російським варіантом двох кандидатур – зв’язки «президент – прем’єр». Зробити з Януковича ображеного і призначити замість нього іншого. Вони вважають, що посада прем’єра дає значний рейтинг, який напередодні виборів стане гарним стартовим майданчиком. Такі кандидатури від більшовиків – або Тігіпко, або Кірпа. Думаю, що також на вибори підуть і Янукович, і Пустовойтенко, а вже в процесі виборів вони знімуться на користь того, в кого буде найбільший рейтинг.

– А єдиний кандидат від опозиції можливий?

– Він уже є, хоч і не названий. «Канівської четвірки» більше не буде. Якщо опозиція піде з кількома кандидатами, то влада зніме під якимось приводом найсильнішого з них, щоб програли слабші. І казатиме: «Ми не такі погані, ми ж не всіх зняли». А якщо влада зніме з перегонів єдиного кандидата, це означатиме, що вона порушила всі правила гри. І тоді навіть не доведеться виводити наш – загалом неагресивний – народ на вулиці. Він сам вийде.

<b>«Приватизацію обленерго запланував ще Лазаренко»</b>

– Добре, опозиція перемогла. Чи не відбудеться тоді переділу власності, чи не спробує опозиція відібрати в олігархів промислові підприємства, які вони встигли взяти під контроль?

– Переділу власності не допустить ніхто. Переділ можливий тоді, коли остаточно будуть прийняті й виконуватимуться всі закони, потрібні для регулювання економічної діяльності. А якщо ці закони виконуватимуться, то ніхто не зможе, наприклад, ухилятися від сплати податків чи отримувати незаконні пільги. Тому прибутки власників не будуть надприбутками, як це є в українській промисловості зараз, і боротися за ці скромні доходи серйозно ніхто не буде. Не буде й переділу.

– Навіть на енергетичному ринку?

– Навіть і там. Що таке обленерго? Це організація, яка повинна займатися доглядом за енергетичними мережами і контролюватися Національною комісією з регулювання електроенергії. Однак за нинішніх умов засилля адмінресурсу та відсутності контролю обленерго приносить надприбутки. Це доходи не від бізнесу, а від махінацій. Не буде махінацій – енергетичний ринок втратить свою нинішню привабливість. Те саме стосується і металургії – щойно запрацюють нормальні ринкові закони, олігархи не зможуть там працювати. Бо не зможуть бути олігархами.

Я із самого початку був противником приватизації обленерго, оскільки це зламало б ринок. Ідея приватизації була запланована ще Павлом Лазаренком, який загнав обленерго в боргову яму перед енергогенеруючими підприємствами. Але плодами цієї ідеї скористалися об’єднані соціал-демократи.

<b>«Навіть «більшовики» упевнені, що переможе Ющенко».</b>

– Повернімося до політики. Які в парламенті стосунки між представниками різних політичних кіл? Невже постійно доходить до бійок?

– Я не вбачаю в більшості винятково агресивних корупціонерів. Вони борються за своє місце в еліті, і, можливо, не завжди роблять це професійно, але агресивності там переважно немає. Ба більше, багато хто з «більшовиків» упевнені, що на наступних виборах переможе Ющенко. Інша річ, що вони кажуть це тихенько, бо бояться за те, що мають.

– А ви не боїтеся за те, що маєте?

– Я давно визначився зі своїм політичним табором, тому мені легше. Так, був тиск, до якого були залучені всі силові структури. Але великого бажання здійснювати цей тиск у них немає, особливо на рівні нижчої ланки. Зрештою, ми працюємо легально і в нас гарні адвокати.

<b>«Нинішня влада чомусь вважає відсутність жлобства ознакою слабкості»</b>

– Як ви вирішили приєднатися до «Нашої України»?

– Зустрівся з Ющенком.

– Вас, як грузина, не насторожили заяви ваших політичних опонентів про фашизм Ющенка? Або про його слабохарактерність?

– Це маячня або піар. Лідер «Нашої України» має три основні якості: перша – порядність, друга – об’єктивність, третя – воля. А в нашої нинішньої політичної еліти стереотип жорсткої людини чомусь відповідає стереотипу жлоба.

– Якби ви балотувалися не за партійним списком, в якому окрузі ви б це робили?

– У Криму. По-перше, я російськомовний, а по-друге, моя компанія перетворила кілька занедбаних заводів у тому регіоні у процвітаючі підприємства.

– У Крим їздите відпочивати?

– Ні, переважно я здійснюю контроль за роботою наших кримських підприємств. Я єдиний чоловік у сім’ї, тому відпочинок прямо залежить від бажання мого «жіночого контингенту» – трьох дочок, дружини й сестри.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1067860168.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua