Майдан / Статті  

додано: 21-11-2003
А.Матвієнко: «Проект бюджету-2004 схожий на годівничку для кланів і для фаворитів нинішнього режиму»
Прес-служба УРП «Собор»

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1069439319.html

Хід бюджетного процесу коментує голова Комітету Верховної Ради з питань державного будівництва й місцевого самоврядування, лідер Української республіканської партії «Собор» Анатолій Матвієнко:

Прийшовши на засідання бюджетного комітету 20 листопада, я був насамперед здивований тим, що представники «більшості» підготували проект постанови, який схвалює державний бюджет 2004 року в цілому, і категорично наполягали на тому, щоб ухвалити його негайно. До нового року залишилося більше місяця, і я не розумію: чому така нагальна потреба квапитися, ігноруючи саму процедуру прийняття бюджету. Це викликано або бажанням швидко вкрасти з бюджету максимум ресурсів, або невпевненістю, що цей бюджет буде прийнятий за графіком. Можливо, «більшість» побоюється, що конституційний процес, який уже на порозі, може зруйнувати бюджетний процес. Чи, можливо, Банкова прагне провести певні перестановки в керівництві Уряду і, зрозуміло, що вона має бажання зробити їх уже після того як Кабінет Міністрів «проведе» бюджет через парламент. Тому я радив би тим «більшовикам», які підтримують уряд Януковича, замислитися: куди їх у черговий раз заганяють.

По-друге, мене здивувала ситуація з усіма тими субвенціями, за якими виразно стоять інтереси окремих депутатів. Нагадаю: ми, депутати, маємо подавати пропозиції щодо субвенцій тільки в рамках, визначених бюджетною резолюцією і урядовою програмою, відповідно до серйозних національних потреб. В усьому світі так робиться: спершу визначається пріоритет, а потім під нього надається певна інвестиційна сума і на конкурсній основі визначаються конкретні об’єкти.

Натомість у проекті бюджету-2004 усі ці гроші, які є інвестиційними капітальними вкладеннями, розписані, як правило, серед фаворитів нинішнього уряду, які входять у фракцій «більшості». Наведу конкретний приклад по Вінниччині. Там «облагодіяно» п’ять районів, що всі належать до округу народного депутата Ігоря Кальніченка (колишнього заступника М.Азарова). Добре, що цей депутат має сьогодні можливість вирішити соціальні питання своїх виборців. Але, даруйте, чим від них гірші жителі Бершадського, Чечельницького, чи інших районів? Я думаю, що такий розподіл коштів є ні чим іншим, як неприхованим підкупом депутатів «більшості» для того, щоб прийняти в цілому бюджет, крізь який в усьому проглядають майбутня виборча кампанія і потреба злодійської влади урвати на неї максимум ресурсів коштом простих громадян.

Що стосується місцевого самоврядування, то це жах, який не має жодних логічних пояснень. Скажімо, дефіцит по місцевих бюджетах складає суму в межах двох мільярдів гривень. Як його компенсувати – невідомо. Отже, нам слід очікувати на стрімке (до 30%) зростання заборгованості по зарплатні в бюджетній сфері. До того ж, ми як не мали, так і не маємо механізму розподілу формування бюджетів на рівні міст районного значення, села, селища, - оскільки бюджет, поданий урядом, принципово не хоче чітко прописати цю процедуру і залишає місцеві бюджети під каблуком у районних державних адміністрацій.

Таким чином, проект бюджету-2004 стає все більш схожий на годівничку для окремих кланів і для фаворитів нинішнього режиму. Більш того, в ньому серйозно змінені макроекономічні показники. Бюджет перерахований, ігноруючи бюджетну резолюцію і рішення попередньої сесії, з 237 гривень мінімальної зарплати - до 205. Такий показник встановлюється аж до грудня 2004 року. При катастрофічно швидких темпах зростання цін на хліб, продукти харчування, комунальні послуги реальна заробітна плата в Україні не збільшується, а зменшується!

Це і є відповіддю на запитання: чи спроможний нинішній режим дбати про Україну, про український народ? Ні! Він спроможний за рахунок України і українського люду дбати лише про власні кишені. І тому цей режим не має права далі лишатися при владі.

Прес-служба УРП «Собор»
20 листопада 2003 року

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1069439319.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua