Майдан / Статті  

додано: 30-11-2003
Олександр НАКАЗНЕНКО: Федерація шашок та Держкомспорт – фінансово неспроможні організації

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070188586.html

<b>Нещодавно у Херсоні завершився чемпіонат України зі стокліткових шашок серед чоловіків та жінок. У змаганні представниць “слабкої статі” першість здобула киянка Дарина Ткаченко. Чотири перемоги і загальний доробок у 13 очок вистачило їй для здобуття золотих медалей. 12 очок набрала Ольга Балтажі з Запоріжжя, яка посіла друге місце. На третьому з 11-ма очками фінішувала ще одна запоріжанка Людмила Литвиненко. Про перипетії цього турніру, екскурс у минуле та плани на майбутнє йшлося в розмові кореспондента Майдан-Інформу з чемпіонкою України зі стокліткових шашок Дариною Ткаченко та її незмінним наставником заслуженим тренером України Петром Кравцем.</b>

<b>Дарина Ткаченко:</b> Турнір проходив за швейцарською системою (у кожній партії зустрічаються гравці з приблизно рівною кількістю очок) у дев’ять турів серед 16 учасників. Тож мені довелося виступати переважно проти гравців, які претендували на призові місця. В останньому турі мене влаштовувала, навіть, нічия. Якби було потрібно, то боролася б за перемогу. Але навіщо ризикувати, якщо достатнього одного очка?! Адже загостривши позицію можна й програти.

<b>Петро Кравець:</b> Проте суперниця Дарини в останньому турі, багаторазова чемпіонка світу серед дівчат Олена Коротка, не погоджувалася на нічию - була настроєна на перемогу. Незважаючи на це, моя вихованка досягла потрібного результату, тому навіть перемога в останньому турі основної конкурентки Ольги Балтажі не дозволила їй наздогнати Ткаченко, яка й виборола золоті нагороди чемпіонату України.

<b>Майдан-Інформ:</b> Як ви оцінюєте рівень нашої національної першості?

<b>Д. Т.:</b> На українських змаганнях рівень майстерності майже не зростає. Тут просто реалізується матеріал, який вдалося наробити за час підготовки. Для підвищення класу гри потрібні міжнародні турніри. Адже хочеться якомога краще підготуватися до чемпіонату Європи, який відбудеться у вересні 2004 року. Не просто взяти участь, а досягти результату.

<b> М-І:</b> На яке місце розраховуєте на майбутній континентальній першості?

<b>Д. Т.:</b> Навіть приблизно на це запитання можна буде відповісти безпосередньо перед початком змагання. Як я буду себе почувати, насамперед залежить від підготовки до цього чемпіонату. Одна справа, якщо нічого не робитиму, і зовсім інша, коли виступлю до початку європейської першості у п’яти міжнародних турнірах. Це ж різні речі. Якщо вдасться провести повноцінну підготовку, можна розраховувати на потрапляння до шістки найсильніших.

<b>П. К.:</b> Цього буде достатньо, аби до Дарини ставилися як до гравця суперкласу. Хоча, зрозуміло, що для зміцнення авторитету нашої держави у шашковому світі потрібні найвищі досягнення. Вже 10 років Дарина займається шашками. Три роки, як ми переїхали до Києва. Якби протягом цього часу у Дарини постійно були відповідного рівня контрольні турніри та спаринг-партнери, то плановим результатом ще торішнього чемпіонату Європи було б потрапляння до п’ятірки найсильніших. Наступного року, за умови виконання багаторічного цільового плану підготовки, ми б розраховували на медаль континентальної першості. Проте, цей план з року в рік зривається. Через що торішнє 12-те місце чемпіонату Європи стало для нас поразкою. Хоча й це вагомий показник для юної шашкістки. Але вже тоді настав час показувати вагоміший результат після стількох років професійного заняття шашками.

<b>Д. Т.:</b> Звісно, хотілося б до наступного чемпіонату Європи підготуватися якомога краще. Адже не дуже цікаво, перемігши в Україні, їхати на європейську першість, аби тільки взяти у ній участь. Тим більше, що я торік вже виступала у цьому змаганні. Насамперед мені бракує технічної підготовки. Потрібно виступати у трьох-чотирьох міжнародних турнірах на рік, не враховуючи чемпіонатів України та Києва. Тобто на такому рівні необхідно грати 80-100 партій протягом року.

<b>П. К.:</b> Зараз виходить, що підготовка, по суті, складається з самих офіційних змагань. Іноді, як виняток, якийсь міжнародний турнір. Виходить, максимум 30 партій. Тобто, утричі менше, ніж потрібно. Оскільки Дарина ще молода спортсменка, їй необхідно грати 100-150 партій. Коли вже набирається досвід, тоді можна зменшувати кількість до 70-80. Словом, потрібно грати і грати. Цей досвід не замінить ніякий спаринг-партнер, ніякі контрольні турніри. Ще на юнацьких змаганнях якось можливо компенсувати брак підготовки. Та на дорослих - вже ні. Тут дуже високий клас гри. І умови підготовки у наших суперниць дуже хороші. Безліч турнірів. Голландія, Башкортостан, Якутія. Їхні представники цілий рік їздять по міжнародних турнірах з високим призовим фондом, де в кожному турі сильний суперник. Грають на таких змаганнях, які ми і в план не ставимо. Адже там один день проживання коштує до сотні євро. У нас з Дариною проблема отримати таку суму на турнір загалом.

<b>М-І:</b> Яким чином плануєте вирішувати цю проблему?

<b>П. К.:</b> Традиційно - проводитимемо пошук. Основні надії покладаємо на спонсорів, які поважають наш вид спорту. Адже спонсори - це теж частина нашої держави. Вони повинні розуміти, що йдеться про імідж України на міжнародній арені, наш престиж. Якщо хтось допоможе нам у підготовці, то це буде з його боку насамперед підтримка держави, а не особисто нас з Дариною.

<b>М-І:</b> Вочевидь, ваші проблеми повинні розуміти й “рідні” для вас організації - Федерація шашок України та Держкомспорт.

<b>П. К.:</b> Уже давно на них навіть не розраховуємо. Хоча раз по раз доводиться чути висловлене вами припущення в розмовах з можновладцями, народними депутатами. Тому хочу всіх наперед застерегти від думок про якісь перспективи допомоги з боку бюджетних організацій, особливо, “рідних” нам Федерації та Держкомспроту. У них грошей не було, не має і не буде. Це фінансово неспроможні структури. Вони самі чекають, аби їм перепала якась копійка від виступу спортсменів. Про що можна говорити, коли за перемогу в чемпіонаті України єдина відзнака - грамота - і ніякої грошової винагороди?!

У Федерації шашок України взагалі немає грошей. Держкомспорт має обмежене фінансування для олімпійських видів спорту, а для неолімпійських - ще менше. Надії на допомогу “планових” спонсорів теж малі, оскільки вони перебувають під контролем Федерації та Держкомспорту.

<b>М-І:</b> До вересня наступного року передбачені турніри, в яких, скажімо так, за сприятливих фінансових умов могла б виступити Дарина Ткаченко?

<b>П. К.:</b> Турніри з високим рейтингом передбачені, план складено. Відкритий чемпіонат Башкортостану (кінець січня - початок лютого). Потім турнір у французьких Каннах, меморіал Андрейка у Ризі, турнір у Мінську і два відкриті турніри в Голландії. На ці змагання ми вже отримали запрошення, але, вже традиційно, виникла проблема з фінансуванням для участі в них.

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070188586.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua