Майдан / Статті  

додано: 01-12-2003
Костя Порох: Соціальна вартість кучмізму
Вільний Форум

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070271416.html

"30 відсотків українців живуть на гроші менше від прожиткового мінімуму." "15 відсотків українців є убогими." "Середній клас, дохід яких становить 2000 гривень на сім"ю, становить 10 відсотків населення."

Це статистика теперішнього економічного стану українського суспільства. Ці дані викликають співчуття, обурення, часом відчай. Але наступне питання, на яке панове українці часом не можуть дати собі відповідь є "А яка альтернатива?", "Чи можливо було б отримати інші результати, якщо би...?", "Якою є вартість кучмівської "стабільності" для моєї сім"ї?"

На мою думку, порівняльний аналіз економічного стану суспільств, наближених до українців культурно і, так би мовити, ментально, може дати чітку уяву про вартість наших політичних опцій. Ми вже стали свідками економічних ефектів, які наближені до нас суспільства отримали від повалення комуністичного або посткомуністичного ("олігархічного") режимів. Це приклади словаків, поляків, болгар, румун, чехів, литовців, латишів і естонців. Всі вони отримали величезний позитивний ефект від встановлення демократій. Ефект не від "демократизації суспільства", а від встановлення і розвитку демократій, від відвоювання демократичними партіями влади.

Безперечно, найбільший очевидний успіх від перемоги отримали поляки. У Польщі, встановлення демократичного способу політичного життя відбулось безповоротньо і гладко. Закриваючи очі на складні економічні показники, візьмемо для нашого аналізу такий показник соціального розвитку, який є зрозумілим кожній українській родині, середня заробітня плата. В кожному з суспільств, де владу взяла демократична опозиція, крім Румунії, через півроку влади демократичних сил, правих або соціалістів, середня заробітна плата підскокувала мінімум до 200 євро на місяць. На кінець 2003 року, у Польщі середня офіційна заробітна плата склала еквівалент приблизно 700 євро.

В Україні ж середня заробітна плата складає 65 євро. "А як же парітет цін?," скажете ви. Відповім: для згаданих суспільств паритет цін у євро є нерелевантним: продукти у Польщі коштують менше ніж в Україні, а вартість нерухомості у Києві і Варшаві однакова.

Я зробив просту модель, вживаючи грубі дані. Припущеннями моделі є:

1. Починаємо рахунок з нашого D-Day, року обрання Кучми президентом, 1994.
2. Середня зарплата в Україні на протязі 1994-2003 була надзвичайно стабільною, 65 євро на місяць (насправді, зарплата коливалася 35-85 євро на місяць).
3. Середня зарплата в Польщі зростала на 50 євро щороку, і досягла 700 доларів на кінець 2003 року.
4. Середній реальний банківський відсоток (на депозити в євро) був 12%.
5. "Євро" буде проксі для долара, марки і іншої "твердої" валюти.
6. Якби Україна обрала демократичного президента, то динаміка середньої зарплати в Україні була б такою, як у Польщі.

Я порахував "втрати" кожного працюючого українця від необрання демократичного президента, і відкоригував ці втрати на банківський відсоток. В результаті отримав суму, яку б українці мали б, відкладаючи отриманні збереження на банківський рахунок.

З 1994 до 1999 (другі президентські вибори), українці "втратили" 2350 євро на одного працюючого. До 2002, останніх парламентських виборів, негативний рахунок українців, як результат "неправильного" вибору, складав вже 5100 доларів. До кінця 2003 року, "середній працюючий українець" втратив 6350 євро!

Далі, мені захотілося зробити таку невдячну справу як прогноз на випадок, якщо українці оберуть Кучму або кучміста на виборах 2004 року. Аджеж немає ніякого сумніву, що якщо кучмісти виграють вибори 2004, то вони будуть правити мінімум 10 років!

Припустимо, після 2004 року, середня зарплата українців зростала б на 10 відсотків щороку, як нам і обіцяють кучмісти. Припустимо також, що середня зарплата у Польщі зростала б на 50 євро, як і раніше. (Насправді, є підстави, щоб середня зарплата у Польщі зростала більш високими темпами як результат входження у ЄС.) Таким чином, у 2013 році, середня зарплата українця буде 170 євро, а середня зарплата поляка буде 1200 євро, без урахування інфляції євро.

За такої умови, "втрати" від кучмізму зростуть до 7800 євро до кінця 2004 року. До 2009 року, коли відбудуться наступні президентські вибори, втрати зростуть до 18780 євро. До 2013 року, "втрати" на одного працюючого українця досягнуть 34200 євро!

Зважте, що якщо у середній українській сім"ї працюють дві особи, до у 2013 році, кожна українська сім"я недорахується в середньому 68400 євро.

Добре, хтось скаже, "навіщо рахувати минуле? давайте почнемо з чистого аркуша!" Припустимо, що до 2004 року, українська сім"я в середньому не втратила нічого від десяти років правляння Кучми і кучмістів. Скільки коштуватиме нам вибір-2004?

У такому випадку, згідно моєї моделі, вартість вибору кучміста на президентських виборах складе 14500 євро в середньому на одного працюючого українця, або 29000 євро на сім"ю з двох осіб, до 2013 року.

Таким чином, негативна вартість одного голоса, поданого за кучміста на президентських виборах 2004 року, у разі перемоги кучміста, складе приблизно 14500 євро.

Що українці оберуть? "Стабільність", вимирання і страх перед майбутнім? Або забезпеченість, фінансову незалежність і щастя для своїх дітей?

Версія до друку // Редагувати // Стерти // URL: http://maidan.org.ua/static/mai/1070271416.html
Copyleft (C) maidan.org.ua - 2000-2016. Громадська організація Інформаційний центр "Майдан Моніторинг". E-mail news@maidan.org.ua